Ben Stiller Alex (voice) |
|
Chris Rock Marty (voice) |
|
David Schwimmer Melman (voice) |
|
Jada Pinkett Smith Gloria (voice) |
|
Sacha Baron Cohen Julien (voice) |
|
Cedric the Entertainer Maurice (voice) |
|
Andy Richter Mort (voice) |
|
Tom McGrath Skipper / Fossa / Panicky Man on Subway (voice) |
|
Christopher Knights Private (voice) |
|
Chris Miller Kowalski (voice) |
|
Conrad Vernon Mason (voice) |
|
Eric Darnell Zoo Announcer / Lemur #1 / Fossa / Subway Car Announcer (voice) |
|
David Cowgill Police Horse (voice) |
|
Elisa Gabrielli Old Lady (voice) |
|
Stephen Apostolina Police Officer (voice) |
|
Devika Parikh News Reporter (voice) |
|
David P. Smith Spider / Lemur #2 (voice) |
|
Cody Cameron Willie (voice) |
|
Bob Saget Zoo Animal (voice) |
|
Jeffrey Katzenberg Rico (voice) (uncredited) |
Sound | Hans Zimmer | Original Music Composer |
Sound | Richard L. Anderson | Supervising Sound Editor |
Writing | Mark Burton | Writer |
Visual Effects | Nico Marlet | Character Designer |
Production | Jane Hartwell | Head of Production |
Production | Leslee Feldman | Casting |
Crew | Conrad Vernon | Creative Consultant |
Editing | Christopher Knights | First Assistant Editor |
Editing | Mark A. Hester | Editor |
Editing | H. Lee Peterson | Editor |
Directing | Eric Darnell | Director |
Writing | Eric Darnell | Writer |
Directing | Tom McGrath | Director |
Writing | Tom McGrath | Writer |
Crew | Ryeland Allison | Additional Music |
Crew | James S. Levine | Additional Music |
Crew | Karey Kirkpatrick | Creative Consultant |
Sound | Erin Michael Rettig | Sound Engineer |
Production | Mireille Soria | Producer |
Editing | Clare Knight | Editor |
Crew | Tom Holkenborg | Additional Music |
Crew | Ted Tally | Creative Consultant |
Crew | Heitor Pereira | Additional Music |
Sound | Heitor Pereira | Musician |
Crew | Jim Dooley | Additional Music |
Production | Teresa Cheng | Co-Producer |
Art | Shannon Jeffries | Art Direction |
Crew | Bill Damaschke | Thanks |
Crew | Barbara Ford | Post-Production Manager |
Sound | Troy Porter | ADR Mixer |
Sound | Rick Giovinazzo | Orchestrator |
Production | James Beshears | Executive In Charge Of Post Production |
Writing | Walt Dohrn | Story Artist |
Sound | Chris Douridas | Music Consultant |
Visual Effects | Karen Smith | VFX Artist |
Production | Noel Wolfman | Production Supervisor |
Sound | David A. Whittaker | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Travis Koller | Visual Development |
Sound | Bruce Fowler | Orchestrator |
Visual Effects | Serguei Kouchnerov | Animation |
Visual Effects | Philippe Tilikete | Character Designer |
Sound | Bruce White | Musician |
Crew | Lori Korngiebel | Post Production Supervisor |
Production | Maryann Garger | Production Manager |
Production | Kristina Reed | Executive In Charge Of Production |
Visual Effects | Ellen Poon | VFX Artist |
Writing | Billy Frolick | Writer |
Crew | Peter Mehlman | Creative Consultant |
Crew | Mike Cutler | Systems Administrators & Support |
Production | Dave Rosenbaum | Unit Manager |
Production | Philip R. Garrett | Production Supervisor |
Editing | Craig Paulsen | First Assistant Editor |
Visual Effects | Kevin Koch | Animation |
Visual Effects | Chung Chan | Animation |
Sound | Dan O'Connell | Foley |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Art | James Wood Wilson | Production Illustrator |
Sound | Morten Folmer Nielsen | ADR Editor |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Sound | Melissa Muik | Music Editor |
Production | Christi Soper Hilt | Casting Associate |
Editing | Joe Campana | Associate Editor |
Sound | Robert Renga | Sound Recordist |
Production | Pilar Flynn | Production Supervisor |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Thomas Jones | Supervising ADR Editor |
Sound | Craig Heath | Sound Recordist |
Production | Robert C. Campion | Production Accountant |
Sound | James Bolt | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Buck Lewis | Character Designer |
Visual Effects | Trey Thomas | Animation Supervisor |
Visual Effects | James Baxter | Animation Supervisor |
Production | Tony Cosanella | Production Supervisor |
Visual Effects | Kevin MacLean | Animation |
Art | Damon Bard | Sculptor |
Visual Effects | David Caeiro Cebrián | Visual Effects |
Sound | Mark Binder | Sound Effects Editor |
Sound | Walt Fowler | Orchestrator |
Crew | Paul Chung | Supervising Animator |
Editing | Paul Carrera | First Assistant Editor |
Visual Effects | Emilio Ghorayeb | Animation |
Visual Effects | Morgan R. Kelly | Animation |
Visual Effects | Marek Kochout | Animation |
Visual Effects | Bill Diaz | Animation |
Lighting | Michael McNeill | Lighting Artist |
Lighting | Betsy Nofsinger | Lighting Artist |
Visual Effects | Jeff Hayes | Character Modelling Supervisor |
Production | Ryan Harris | Production Supervisor |
Visual Effects | Mariko Hoshi | Animation |
Art | Doug Pierce | Set Designer |
Editing | Terry Claborn | Color Timer |
Sound | Wade Wilson | Sound Effects Editor |
Sound | Mark Coffey | Assistant Sound Editor |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Sound | Gavin Greenaway | Conductor |
Visual Effects | Craig Kellman | Lead Character Designer |
Sound | Alan Meyerson | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Crew | José Antonio Macías | Translator |
Visual Effects | Chris Wahl | Animation |
Crew | Erik Mattson | CG Supervisor |
Visual Effects | Ethan Hurd | Animation |
Crew | Gary L. Wohlleben | Production Controller |
Visual Effects | Philippe Gluckman | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Matthieu Grospiron | Lighting Artist |
Production | Kristen D. Chidel | Executive In Charge Of Production |
Production | Kristen D. Chidel | Production Executive |
Visual Effects | Alessandro Ongaro | Visual Effects |
Crew | Cheryl Abood | Thanks |
Visual Effects | Andrew Wheeler | Visual Effects |
Sound | Mark Berrow | Musician |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Sound | Nick Ingman | Conductor |
Sound | Jonathan Evans-Jones | Musician |
Crew | Donnachada Daly | Supervising Animator |
Visual Effects | Noah Klocek | Matte Painter |
Production | Angela Ensele | Production Coordinator |
Visual Effects | Charlie Ramos | Modeling |
Visual Effects | Melanie Cordan | Animation |
Production | Brian Brecht | Production Supervisor |
Production | Celeste Leger | Casting Assistant |
Production | Ray Felipe | Script Researcher |
Sound | Andy Sisul | Assistant Sound Editor |
Sound | Steve Mair | Musician |
Visual Effects | Steve Mason | Animation |
Visual Effects | Theodore Anthony Lee Ty | Animation |
Sound | Reuben Simon | Sound Effects Editor |
Art | Kendal Cronkhite | Production Design |
Production | Jennifer Dahlman | Production Supervisor |
Visual Effects | Nick Foster | Visual Effects |
Production | Jennifer Freeman | Production Supervisor |
Art | Kory Heinzen | Production Illustrator |
Crew | Mark Schoellkopf | Post Production Assistant |
Crew | Stewart Birnam | Software Engineer |
Crew | Greg Bulman | Systems Administrators & Support |
Lighting | Amy Christensen | Lighting Artist |
Production | Jamie J. Silverman | Production Coordinator |
Visual Effects | Francois Antoine | Visual Effects |
Editing | Edie Bielman | Additional Editing |
Visual Effects | Tracey Dispensa | Animation Production Assistant |
Crew | Corban Gossett | Supervising Technical Director |
Production | Holly Edwards | Production Supervisor |
Visual Effects | Dawn Turner | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | Linda Bel | Animation |
Sound | Rachel Bolt | Musician |
Lighting | Cindy Hong | Lighting Artist |
Camera | Ewan Johnson | Head of Layout |
Visual Effects | Kenny Chung | Animation |
Visual Effects | Raffaella Filipponi | Animation |
Visual Effects | Eric Lessard | Senior Animator |
Visual Effects | Fredrik Nilsson | Animation |
Visual Effects | David Spivack | Animation |
Production | Fadi Basem Kandah | Production Supervisor |
Production | Andre de Oliviera Araujo | Production Supervisor |
Visual Effects | Cassidy Curtis | Animation |
Sound | Nicholas Bucknall | Musician |
Sound | Anthony Pike | Musician |
Sound | Andrew Findon | Musician |
Sound | Anna Noakes | Musician |
Sound | Paul Clarvis | Musician |
Sound | Paul Archibald | Musician |
Sound | Andrew Crowley | Musician |
Sound | Owen Slade | Musician |
Sound | Boguslav Kostecki | Musician |
Sound | Warren Zielinski | Musician |
Visual Effects | Julia Woolf | Visual Development |
Production | Jenna Grigg Thomas | Production Supervisor |
Crew | Bart Feliciano | Systems Administrators & Support |
Crew | David Fent | Systems Administrators & Support |
Crew | Rich Marco | Systems Administrators & Support |
Crew | John O'Sullivan | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Heather Knight | Animation |
Visual Effects | Ben Rush | Animation |
Visual Effects | Patrick Bonneau | Animation |
Production | Olivier Mouroux | Publicist |
Visual Effects | Antony Gray | Animation |
Crew | Daniel Rich | Systems Administrators & Support |
Production | Terri Anderson | Finance |
Art | Ariandy Chandra | Title Designer |
Visual Effects | Arnaud Berthier | Animation |
Visual Effects | Lou Dellarosa | Animation |
Visual Effects | James Hull | Animation |
Visual Effects | Kevan Shorey | Animation |
Visual Effects | Scott Wright | Animation |
Editing | Joe Monteleone | Assistant Editor |
Visual Effects | Dug Stanat | Visual Effects |
Sound | Jonathan Williams | Musician |
Crew | Scott Kilty | Systems Administrators & Support |
Production | Robyn Mesher | Production Coordinator |
Crew | Debbie L. O'Keeffe | Thanks |
Visual Effects | Jakob Hjort Jensen | Animation |
Visual Effects | Laurent Kermel | Visual Effects |
Visual Effects | Roberto Espanto Domingo | Animation |
Crew | Derek Mann | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | John K. Dodelson | Modeling |
Visual Effects | Nick Craven | Animation |
Visual Effects | Jeffrey Joe | Animation |
Visual Effects | Joshua West | Modeling |
Visual Effects | Jaime Castañeda | Animation |
Visual Effects | Van Phan | Animation |
Sound | Jake Walker | Musician |
Visual Effects | Dave Burgess | Animation |
Crew | Edwin R. Leonard | Thanks |
Crew | Evan Smyth | Software Engineer |
Production | Jill Hopper | Executive In Charge Of Production |
Visual Effects | Mark A. McGuire | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Robyn Rindge | Visual Effects Technical Director |
Lighting | Shaun Collaco | Lighting Artist |
Sound | Mike Lovett | Musician |
Sound | Dan Newell | Musician |
Production | Katherine Levin | Production Coordinator |
Production | Lee Rasé | Production Coordinator |
Crew | Jeff Lee | Systems Administrators & Support |
Production | Kelly Jean-Ware | Production Supervisor |
Production | Tonia Pizzato | Production Supervisor |
Production | Stacy Rentel | Production Supervisor |
Sound | Al Clay | Scoring Mixer |
Art | Ruben Hickman | Production Illustrator |
Art | Yoriko Ito | Production Illustrator |
Art | Alexandre Puvilland | Production Illustrator |
Art | Jo Watanabe | Production Illustrator |
Crew | Nicholas Long | Software Engineer |
Crew | Michael Min | Supervising Technical Director |
Crew | John Detke | Systems Administrators & Support |
Crew | Stephen E. Ross | Systems Administrators & Support |
Crew | Tim Toll | Systems Administrators & Support |
Lighting | Robert Lurye | Lighting Artist |
Lighting | Frank Sabia Jr. | Lighting Artist |
Production | Stephanie C. Lee | Production Coordinator |
Production | Jessie Carbonaro | Production Coordinator |
Production | Alison Fedrick | Production Coordinator |
Production | Trinity Murphy | Production Coordinator |
Production | Hannibal P. Odisho | Production Coordinator |
Production | Jenny Wolfe-Binder | Production Coordinator |
Production | Kerry Shea | Production Manager |
Production | Claudia Southmartin | Production Supervisor |
Visual Effects | Jeremy Bernstein | Animation |
Visual Effects | Eric Deuel | Animation |
Visual Effects | Manu Ittina | Animation |
Visual Effects | Sean Mahoney | Animation |
Visual Effects | Bill E. Miller | Animation |
Visual Effects | Luci Napier | Animation |
Visual Effects | Pres Romanillos | Animation |
Visual Effects | Carlos M. Rosas | Animation |
Visual Effects | Jason Schleifer | Animation |
Visual Effects | Trish Schutz-Krause | Animation |
Visual Effects | Cristian Dumitriu | Modeling |
Visual Effects | Andre LeBlanc | Visual Effects |
Visual Effects | Scott Liedtka | Visual Effects |
Visual Effects | William Opdyke | Visual Effects |
Visual Effects | Paul Rademacher | Visual Effects |
Visual Effects | Kevin Vassey | Visual Effects |
Production | Jim Mainard | Head of Research |
Production | Wayne Hellinger | Post Production Coordinator |
Visual Effects | York N. Schueller | Animation Technical Director |
Editing | Timothy Peeler | Digital Colorist |
Sound | Julie Imboden Keel | Music Coordinator |
Sound | Laverne Dewberry | ADR Recordist |
Production | Linda Bork | Production Assistant |