Charlie Sheen Topper Harley / Rhett Butler / Superman |
|
Cary Elwes Kent Gregory |
|
Valeria Golino Ramada Thompson / Scarlett O'Hara / Lois Lane |
|
Lloyd Bridges Admiral Benson |
|
Kevin Dunn Lt. Commander Block |
|
Jon Cryer Jim 'Wash Out' Pfaffenbach |
|
William O'Leary Pete 'Dead Meat' Thompson |
|
Kristy Swanson Kowalski |
|
Efrem Zimbalist Jr. Wilson |
|
Bill Irwin Buzz Harley |
|
Heidi Swedberg Mrs. 'Dead Meat' Thompson |
|
Bruce A. Young 'Red' Herring |
|
Ryan Stiles 'Mailman' Farnham |
|
Rino Thunder Owatonna 'The Old One' |
|
Mark Arnott Rosener |
|
Ryan Cutrona Captain Margolis |
|
Don Lake Doctor |
|
Kelly Connell Air Controller |
|
Tony Simotes Ambulance Driver |
|
Don Luce Paramedic |
|
Judith Kahan Nurse |
|
Jeff Bright Communications Officer |
|
Jimmy Lennon Jr. Ring Announcer |
|
Marie Thomas-Foster Francine |
|
Ryan Fitzgerald Scooter |
|
Al Clegg Jazz |
|
Pat Proft Lawrence Lipps |
|
Marc Shaiman Piano Player |
|
Cylk Cozart Drill Sergeant #1 |
|
Christopher J. Keene Drill Sergeant #2 |
|
Ed Herschlar Rabbi |
|
Jimmie Ray Weeks Amish Man |
|
Annie O'Donnell Amish Woman |
|
Mack Yamaguchi Eskimo |
|
Charles Barkley Charles Barkley |
|
Bill Laimbeer Bill Laimbeer |
|
Eugene Greytak Pope John Paul II |
|
Tony Lorea Humphrey 'Bogie' Bogart |
|
Jerry Haleva Saddam Hussein |
|
Bob Lenz Elvis 'The King' Presley |
|
Willie Collins Liberace |
|
Robert Puro Precocious Paper Boy |
|
Richard Lasting Handsome Milkman |
|
Elston Ridgle Boxer #1 |
|
Max Jones Boxer #2 |
|
Christopher Doyle Conspiratorial Crewman |
|
Pablo Prietto Parking Valet |
|
John Bankson Parking Valet |
|
Nancy Abrahams Family in Front of TV Store |
|
Joseph Abrahams Family in Front of TV Store |
|
Jamie Abrahams Family in Front of TV Store |
|
Cary Brayboy Sleepy Weasel Squadron |
|
Tony Moreno Sleepy Weasel Squadron |
|
Kevin Eads Sleepy Weasel Squadron |
|
Dave Oliver Sleepy Weasel Squadron |
|
Richard Emanuelle Sleepy Weasel Squadron |
|
Kip Pierce Sleepy Weasel Squadron |
|
Brent Freeman Sleepy Weasel Squadron |
|
Kenton Steger Sleepy Weasel Squadron |
|
Craig McIntosh Sleepy Weasel Squadron |
|
Sean Wright Sleepy Weasel Squadron |
|
Joe Allegro Sleepy Weasel Squadron |
|
Jack I. Bernstein Rabinowitz (uncredited) |
Art | William A. Elliott | Production Design |
Production | Mali Finn | Casting |
Camera | Bill Butler | Director of Photography |
Editing | Jane Kurson | Editor |
Production | Stephen McEveety | Unit Production Manager |
Production | Stephen McEveety | Associate Producer |
Production | Rodney Liber | Production Executive |
Costume & Make-Up | Mark Peterson | Costume Supervisor |
Directing | Jim Abrahams | Director |
Writing | Jim Abrahams | Writer |
Visual Effects | Mat Beck | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Mary Malin | Costume Design |
Art | Greg Papalia | Supervising Art Director |
Sound | David B. Cohn | Sound Editor |
Editing | Eric A. Sears | Editor |
Art | Jerie Kelter | Set Decoration |
Production | Bill Badalato | Producer |
Production | Pat Proft | Executive Producer |
Writing | Pat Proft | Writer |
Visual Effects | Erik Henry | Visual Effects Coordinator |
Production | Greg Norberg | Associate Producer |
Sound | Sylvester Levay | Original Music Composer |
Production | Janet Graham | Associate Producer |
Editing | Jonathan Chibnall | First Assistant Editor |
Crew | Matt Rebenkoff | Set Production Assistant |
Crew | Phil Cory | Special Effects Coordinator |
Sound | Richard Kite | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Allan A. Apone | Makeup Designer |
Crew | Ernie F. Orsatti | Stunt Coordinator |
Directing | Ernie F. Orsatti | Second Unit Director |
Crew | BJ Davis | Stunts |
Visual Effects | Robert Stadd | Visual Effects Producer |
Crew | Andy Gill | Utility Stunts |
Crew | Roger Bojarski Jr. | Driver |
Crew | Lester Wilson | Choreographer |
Crew | Steve Wright | Digital Effects Supervisor |
Sound | Randy Singer | Foley Recordist |
Costume & Make-Up | Ann Masterson | Makeup Department Head |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Directing | Tom Davies | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Laurel Frushour | Set Costumer |
Crew | Jake Brake | Stunt Double |
Sound | Greg Orloff | Foley Mixer |
Art | Don Miloyevich | Property Master |
Art | Robert Lucas | Leadman |
Visual Effects | Jeff Burks | Animation Supervisor |
Crew | Jody Rogers | Visual Effects Editor |
Camera | Marsha Blackburn | Still Photographer |
Crew | Gary Shephard | Transportation Coordinator |
Crew | Noon Orsatti | Stunts |
Sound | Randle Akerson | Supervising Sound Editor |
Crew | Jessica Drake | Dialect Coach |
Sound | Renée Tondelli | ADR Editor |
Sound | Jeffrey M. Jones | Production Sound Mixer |
Production | Ronald L. Carr | Location Manager |
Sound | Thomas Causey | Sound Mixer |
Crew | William Ballard | Transportation Captain |
Editing | Phil Hetos | Color Timer |
Directing | Jack I. Bernstein | Other |
Crew | Scott Crabbe | Video Assist Operator |
Camera | Nico Bally | Grip |
Crew | Ted Yonenaka | Craft Service |
Sound | Ted Whitfield | Music Editor |
Costume & Make-Up | G. Roger Abell | Set Dressing Artist |
Art | Nat Bocking | Assistant Property Master |
Sound | Meredith Gold | Assistant Sound Editor |
Art | Phill Norman | Title Designer |
Editing | Mary Nelson-Duerrstein | Negative Cutter |
Camera | Gary Dagg | Key Grip |
Editing | L. James Langlois | Assistant Editor |
Crew | John R. Fifer | Makeup Effects |
Crew | Scot Deer | Telecine Colorist |
Crew | Hans Metz | Special Effects Technician |
Camera | Paul 'Doc' Byrd | Aerial Director of Photography |
Costume & Make-Up | Deborah Humphries | Makeup Artist |
Crew | Brian Reeves | Mixing Engineer |
Camera | Joe Kelly | Best Boy Grip |
Visual Effects | Gary Friedman | VFX Production Coordinator |
Camera | Mike McEveety | Assistant Camera |
Camera | Dennis Rogers | First Assistant Camera |
Crew | Barbara Anne Klein | Stunts |
Directing | Robin Leigh Fleck | Second Second Assistant Director |
Production | Harriet Katz-Stevens | Accountant |
Crew | Allen Gerbino | Aerial Coordinator |
Production | Jeanie Daniels | Payroll Accountant |
Crew | Charles Johnston | Pilot |
Production | Phil Bautista | Production Assistant |