United 93 (2006)
დრამაისტორიაკრიმინალურიტრილერიმძაფრსიუჟეტიანი
დირექტორი:
Paul Greengrass
მწერალი:
Paul Greengrass
J.J. Johnson Captain Jason M. Dahl |
|
Gary Commock First Officer LeRoy Homer |
|
Polly Adams Deborah Welsh |
|
Opal Alladin CeeCee Lyles |
|
Starla Benford Wanda Anita Green |
|
Trish Gates Sandra Bradshaw |
|
Nancy McDoniel Lorraine G. Bay |
|
David Alan Basche Todd Beamer |
|
Richard Bekins William Joseph Cashman |
|
Susan Blommaert Jane Folger |
|
Ray Charleson Joseph DeLuca |
|
Christian Clemenson Thomas E. Burnett, Jr. |
|
Liza Colón-Zayas Waleska Martinez |
|
Lorna Dallas Linda Gronlund |
|
Denny Dillon Colleen Fraser |
|
Trieste Kelly Dunn Deora Frances Bodley |
|
Kate Jennings Grant Lauren Catuzzi Grandcolas |
|
Peter Hermann Jeremy Glick |
|
Tara Hugo Kristin White Gould |
|
Marceline Hugot Georgine Rose Corrigan |
|
Cheyenne Jackson Mark Bingham |
|
Joe Jamrog John Talignani |
|
Corey Johnson Louis J. Nacke, II |
|
Masato Kamo Toshiya Kuge |
|
Becky London Jean Hoadley Peterson |
|
Peter Marinker Andrew Garcia |
|
Jodie Lynne McClintock Marion R. Britton |
|
Libby Morris Hilda Marcin |
|
Tom O'Rourke Donald Peterson |
|
Simon Poland Alan Anthony Beaven |
|
David Rasche Donald Freeman Greene |
|
Erich Redman Christian Adams |
|
Michael J. Reynolds Patrick Joseph Driscoll |
|
John Rothman Edward P. Felt |
|
Daniel Sauli Richard Guadagno |
|
Rebecca Schull Patricia Cushing |
|
Chloe Sirene Honor Elizabeth Wainio |
|
Olivia Thirlby Nicole Carol Miller |
|
Chip Zien Mark Rothenberg |
|
Leigh Zimmerman Christine Snyder |
|
Khalid Abdalla Ziad Jarrah |
|
Lewis Alsamari Saeed Al Ghamdi |
|
Omar Berdouni Ahmed Al Haznawi |
|
Jamie Harding Ahmed Al Nami |
|
Thomas Roberts Thomas Roberts |
|
Michael Bencal Boston Controller |
|
Tom Fitzgerald Boston Controller |
|
Bard Marques Boston Controller |
|
John Moraitis Supervisor |
|
Scott Tourin Boston Controller |
|
Amanda Boxer Cleveland Supervisor |
|
Morgan Deare Cleveland Supervisor |
|
Daniel Fraser Cleveland Controller |
|
Ben Sliney Ben Sliney |
|
Tobin Miller Tobin Miller |
|
Rich Sullivan Rich Sullivan |
|
Tony Smith Tony Smith |
|
Michael Bofshever John White |
|
Carol Bento Herndon Staff |
|
Robert Serviss Herndon Staff |
|
Matt Siebert Herndon Staff |
|
Peter Wong Herndon Staff |
|
James Fox Major James Fox |
|
Shawna Fox Senior ID Tech |
|
Jeremy Powell 1st Lt. Jeremy Powell |
|
Patrick St. Esprit Major Kevin Nasypany |
|
Gregg Henry Col. Robert Marr |
|
Karen Kirkpatrick Major Dawne Deskins |
|
Curt Applegate Curt Applegate |
|
Kevin Delaney New York Controller |
|
John Kaplun New York Controller |
|
John E. Smith New York Controller |
|
Peter Pellicane Paul Thumser |
|
Greg Callahan Greg Callahan |
|
Rick Tepper Rick Tepper |
|
Bill Walsh Newark Supervisor |
|
Rose Davidson Judy Strayline - Chief Operator (uncredited) |
|
Alice Dinnean Mary Robbins - Phone Operator (uncredited) |
|
Martin Heathcote Flight Controller (uncredited) |
|
Bret Jones Air Traffic Control Midnight Supervisor (uncredited) |
|
Jeffrey Lipman Snr Missile Controller - N.E.A.D.S (uncredited) |
|
Lordan Napoli Mme. Featherbottom - Phone Operator (uncredited) |
|
Simon Shelton Passport Official (uncredited) |
Production | John Hubbard | Casting |
Production | Lloyd Levin | Producer |
Production | Amanda Mackey | Casting |
Production | Tim Bevan | Producer |
Production | Eric Fellner | Producer |
Production | Cathy Sandrich Gelfond | Casting |
Production | Dan Hubbard | Casting |
Production | Sig De Miguel | Casting |
Editing | Richard Pearson | Editor |
Production | Debra Hayward | Executive Producer |
Production | Liza Chasin | Executive Producer |
Sound | Michael Higham | Music Editor |
Sound | Martin Cantwell | Sound Editor |
Crew | Greg Powell | Stunt Coordinator |
Art | Alan Gilmore | Supervising Art Director |
Sound | David Mackie | Assistant Sound Editor |
Sound | Gary Dodkin | Boom Operator |
Sound | John Powell | Original Music Composer |
Sound | Eddy Joseph | Supervising Sound Editor |
Camera | Barry Ackroyd | Director of Photography |
Camera | John Dolan | Key Grip |
Lighting | Petr Hlinomaz | Gaffer |
Writing | Paul Greengrass | Screenplay |
Directing | Paul Greengrass | Director |
Production | Paul Greengrass | Producer |
Art | Dominic Watkins | Production Design |
Editing | Christopher Rouse | Editor |
Production | Bruce Toll | Executive Producer |
Crew | Sean Bobbitt | Second Unit Cinematographer |
Production | Mairi Bett | Line Producer |
Production | Michael Bronner | Associate Producer |
Production | Kate Solomon | Associate Producer |
Editing | Clare Douglas | Editor |
Art | Joanna Foley | Art Direction |
Costume & Make-Up | Dinah Collin | Costume Design |
Art | Romek Delmata | Art Direction |
Editing | Ian Differ | First Assistant Editor |
Crew | Mike Eley | Second Unit Cinematographer |
Crew | Tom McMurtry | Pilot |
Directing | Tom Brewster | Third Assistant Director |
Sound | Mark DeSimone | ADR Mixer |
Production | Karen E. Etcoff | Extras Casting |
Sound | Tony Currie | Dialogue Editor |
Sound | Chris Munro | Sound mixer |
Crew | Chris Forster | Second Unit |
Visual Effects | Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Production | Sasha Harris | Production Manager |
Directing | Elizabeth West | Script Supervisor |
Sound | Nick Angel | Music Supervisor |
Production | Kelly Valentine Hendry | Casting Associate |
Production | Evan Hayes | Production Executive |
Crew | John Lockwood | Digital Effects Supervisor |
Crew | Nick Chopping | Stunts |
Costume & Make-Up | Marion Weise | Costume Supervisor |
Visual Effects | Martin Body | Rotoscoping Artist |
Art | Jordan Crockett | Draughtsman |
Camera | Klemens Becker | Camera Operator |
Crew | Michael Dawson | Special Effects Coordinator |
Production | Faical Hajji | Location Assistant |
Costume & Make-Up | Richard Sale | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Diane Kingston | Digital Effects Producer |
Crew | Borjan Jovanovich | Set Production Assistant |
Sound | Chris Burdon | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Doug Cooper | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Simon Rhodes | Scoring Mixer |
Production | Bryan Thomas | Unit Production Manager |
Crew | Simon Allmark | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Alex Hope | Visual Effects Producer |
Lighting | Jon Delgado | Best Boy Electric |
Visual Effects | Matthew Plummer | Visual Effects Producer |
Production | Khalid Banoujaafar | Location Manager |
Sound | Simon Chase | ADR Editor |
Visual Effects | Stuart Farley | 3D Supervisor |
Camera | Sara Deane | Second Assistant Camera |
Sound | Richard Stockdale | Dolby Consultant |
Sound | Harry Barnes | Foley Supervisor |
Sound | Alex Joseph | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Kristie Matthiae | Hairstylist |
Sound | Paul Conway | ADR Supervisor |
Visual Effects | Gurel Mehmet | Matte Painter |
Visual Effects | Clare Tinsley | Visual Effects Producer |
Art | James Collins | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Peta Dunstall | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Peta Dunstall | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Francesca Crowder | Key Hairdresser |
Production | Samantha Knox-Johnston | Production Coordinator |
Art | Peter Lee | Props |
Art | Malcolm Roberts | Construction Coordinator |
Camera | Jonathan Olley | Still Photographer |
Directing | Chris Carreras | First Assistant Director |
Art | Rachid Quiat | Assistant Art Director |
Crew | Jo Dixon | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Kirstin Chalmers | Makeup Designer |
Camera | Craig Grossmueller | First Assistant Camera |
Editing | Christopher Robin Bell | Associate Editor |
Visual Effects | Rick Leary | 3D Supervisor |
Lighting | Matthew Moffat | Gaffer |
Lighting | Pat Miller | Rigging Gaffer |
Camera | Birgit Dierken | First Assistant Camera |
Camera | Carl Hudson | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Renata Gilbert | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Eva Polywka | Makeup Artist |
Art | Sally Ross | Art Department Coordinator |
Crew | Christopher Murphy | Video Assist Operator |
Art | Michael Standish | Set Decoration |
Editing | Alex Fenn | Assistant Editor |
Production | Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Sound | Mark Hackett | Foley Mixer |
Art | Garry Moore | Standby Carpenter |
Production | Jason Potter | Assistant Accountant |
Crew | Rick Law | Thanks |
Camera | Peter Graf | Aerial Camera Technician |
Camera | Lee Vickery | Additional Camera |
Camera | Brad Goss | Dolly Grip |
Directing | Polly Hope | Script Supervisor |
Crew | Miguel Ángel Poveda | Post Production Supervisor |
Camera | Ben Battersby | Focus Puller |
Crew | Rick English | Stunt Double |
Camera | Andy Edridge | Grip |
Lighting | Warren Ewen | Electrician |
Sound | John A. Coleman | Orchestrator |
Sound | Roger Argente | Musician |
Sound | James Bennett | ADR Recordist |
Directing | Matt Power | Second Second Assistant Director |
Sound | Alexandra Hill | Music Coordinator |
Visual Effects | Kris Anderson | Digital Compositor |
Camera | Chris McAleese | Camera Trainee |
Editing | Mark Wright | Negative Cutter |
Crew | Keith Dawson | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Kathy Karbowski | Wardrobe Assistant |
Production | Katherine DeJesus | First Assistant Accountant |
Crew | Becky Page | Production Intern |
Crew | Mark Dempsey | Loader |
Camera | Patrick Shelby | Best Boy Grip |
Directing | Kiersten Pilar Miller | Second Assistant Director |
Production | Andrea Pappas | Assistant Production Coordinator |
Camera | Tim Dean | Libra Head Technician |
Crew | Leigh Chesters | Carpenter |
Lighting | David Gray | Standby Rigger |
Production | Chuck Douglas | Extras Casting Assistant |
Art | Toby Glover | Title Designer |
Crew | Adam Byles | Floor Runner |
Production | Paul Langford | Assistant Location Manager |
Production | Scott Sullens | Production Secretary |
Production | Patricia Porter | Payroll Accountant |
Crew | Steve Lynn | Systems Administrators & Support |
Crew | Barrie Williams | Transportation Captain |
Production | Anslem King | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Sue Casey | Costume Assistant |
Art | Kevin L. Raper | Graphic Designer |
Camera | Dan Shoring | Assistant Camera |
Production | Jolyon Haverson | Post Production Coordinator |
Production | Josh Kesner | Location Production Assistant |
Production | Mike Clark-Hall | Production Assistant |
Production | James Chesterton | Production Runner |
Crew | Milton Holman | Vehicles Coordinator |