Jamie Bell Pfc. Charlie Shakespeare |
|
Rúaidhrí Conroy Pvt. Colin Chevasse |
|
Mike Downey Martin Plummer |
|
Laurence Fox Capt. Bramwell Jennings |
|
Roman Horák German soldier |
|
Dean Lennox Kelly Pvt. Willie McNess |
|
Torben Liebrecht Friedrich |
|
Kris Marshall Pvt. Barry Starinski |
|
Hans Matheson Pvt. Jack Hawkstone |
|
Hugh O'Conor Anthony Bradford |
|
Matthew Rhys Cpl. Doc Fairweather |
|
Andy Serkis Pvt. Thomas Quinn |
|
Hugo Speer Sgt. David Tate |
|
Pavel Tesař Mudman |
|
Trevor Bennett Soldier (uncredited) |
Production | Frank Hübner | Producer |
Art | Aleksandar Denić | Production Design |
Costume & Make-Up | Lucinda Wright | Costume Design |
Production | Dan Maag | Executive Producer |
Camera | Hubert Taczanowski | Director of Photography |
Sound | Curt Cress | Music |
Sound | Chris Weller | Music |
Writing | M.J. Bassett | Screenplay |
Directing | M.J. Bassett | Director |
Production | Mike Downey | Producer |
Production | Caroline Hewitt | Executive Producer |
Production | Sam Lavender | Executive Producer |
Sound | Nick Adams | Sound Designer |
Sound | Ivana Jeftic | Sound Editor |
Sound | Samir Foco | Sound Effects Editor |
Crew | Petr Drozda | Stunt Coordinator |
Sound | Srdjan Kurpjel | Sound Mixer |
Crew | Jirí Vater | Special Effects Technician |
Camera | Chad Davidson | Camera Operator |
Visual Effects | David Vána | Visual Effects Supervisor |
Sound | Andy Thompson | Sound |
Production | Laura Reich | Casting |
Lighting | Kriz David | Electrician |
Sound | Paul Carr | Sound |
Lighting | Petr Svoboda | Electrician |
Crew | Pavel Sagner | Special Effects Coordinator |
Art | Martin Martinec | Art Direction |
Sound | Max Bauer | Foley Artist |
Sound | Paul Wrightson | Sound Effects Editor |
Lighting | Milan Jirsa | Gaffer |
Production | Sam Taylor | Producer |
Camera | František Novák | First Assistant Camera |
Editing | Steve Farman | Negative Cutter |
Sound | Normann Büttner | Foley Recordist |
Sound | Jiří Kříž | Production Sound Mixer |
Editing | Anne Sopel | Editor |
Directing | Hendrik Holler | First Assistant Director |
Sound | Gordon Brown | Dialogue Editor |
Editing | Louisa Harding | Assistant Editor |
Editing | Trevor Brown | Colorist |
Art | Pavel Hemmy | Assistant Property Master |
Editing | Martin Hubáček | Assistant Editor |
Production | Patty Barth | Unit Production Manager |
Crew | Ondřej Nierostek | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Liba Malerova | Costumer |