Mel Smith Bernard |
|
Griff Rhys Jones Graham Sweetley |
|
Joanne Pearce Sandra Brock |
|
Jimmy Nail Desmond Brock |
|
Paul Bown Julian Tope |
|
James B. Sikking Col. Raymond Laribee, CIA |
|
Dinsdale Landen Commander Grenville Matteson |
|
André Maranne Prof. Trousseau |
|
George Innes Stanley Benson |
|
Tristram Jellinek Simpson |
|
Miriam Margolyes Doctor Wallace |
|
John Joyce Chief Inspector Miller |
|
Mark Lewis Jones Godfrey |
|
Leonard Fenton Commissionaire |
|
Joanna Dickens Lady Farmer |
|
R.J. Bell Klutz |
|
Peter Whitman Friborg |
|
Olivier Pierre Jabowlski |
|
Edward Wiley Laribee's Assistant |
|
Robert Austin Newscaster |
|
John Barcroft McKenzie |
|
Bill Stewart Walters |
|
David Joss Buckley TV Presenter |
|
Roger Hammond Soundman |
|
Des Webb Eskimo Chief |
|
Jo Ross Woman in Dining Room |
|
Jimmy Mulville Motorway Policeman |
|
Derek Deadman Man in Car |
|
Angela Crow Woman in Car |
|
Leslie Grantham Motorway Policeman |
|
Barbara Hicks Stenographer |
|
Tim Barker Mathematician |
|
Graham Fellows Cipher |
|
Bob Sessions TV Presenter (US) |
|
Shane Rimmer Redneck (Melvin) |
|
Diana Ricardo Redneck Wife |
|
Ian East Scientist |
|
Michael J. Jackson Scientist |
|
James Taylor Minister |
|
Christopher Northey Whitehall Flunky |
|
Susan Denaker Nurse |
|
Lesa Lockford Nurse |
|
Edward Arthur TV Interviewer (UK) |
|
Shelley Thompson Nurse Purse |
|
Richenda Carey Countess Gretel |
|
John Clamp Bobby |
|
David Haig Palatial House Flunkey |
|
Robert Henderson Diner Customer |
|
Karen Lancaster Stanley's Assistant |
|
Ronnie Stevens Hotel Manager |
|
Pamela Mandell Mary |
|
Robin Driscoll Space Pilot |
Sound | Peter Best | Sound Editor |
Editing | Peter Boyle | Editor |
Costume & Make-Up | Keith Denny | Wardrobe Supervisor |
Art | Bert Davey | Art Direction |
Crew | Paul Weston | Stunt Coordinator |
Production | Debbie McWilliams | Casting |
Camera | Phil Meheux | Director of Photography |
Sound | John Hayward | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | George Frost | Key Makeup Artist |
Art | Brian Eatwell | Production Design |
Costume & Make-Up | May Routh | Costume Designer |
Directing | Mike Hodges | Director |
Sound | John Cameron | Conductor |
Writing | Griff Rhys Jones | Writer |
Production | David Ball | Production Supervisor |
Production | Verity Lambert | Executive Producer |
Sound | Chris Munro | Sound Mixer |
Writing | Mel Smith | Writer |
Production | Barry Hanson | Producer |
Production | Peter Price | Production Manager |
Camera | David James | Still Photographer |
Directing | Diana Dill | Script Supervisor |
Production | Graham Easton | Production Executive |
Costume & Make-Up | Joan Carpenter | Key Hairdresser |
Sound | Ian Munro | Boom Operator |
Directing | Russell Lodge | Assistant Director |
Lighting | Harry Woodley | Gaffer |
Art | Terry Gough | Art Direction |
Production | Rufus Andrews | Location Manager |
Visual Effects | David Speed | Visual Effects Supervisor |
Camera | Bernard Ford | Camera Operator |
Sound | Peter Brewis | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Doreen Watkinson | Assistant Costume Designer |
Directing | Jake Wright | Assistant Director |
Art | Derek Nice | Set Dresser |
Art | Bill Surridge | Construction Manager |
Camera | Bruce Barraclough | Focus Puller |
Directing | Marcia Gaye | Assistant Director |
Camera | Dennis Lloyd | Grip |
Production | Clair McCoy | Production Accountant |
Art | Brian Palmer | Property Master |
Art | Sid Palmer | Property Buyer |