Max Ryan Darkman / Bender |
|
María Conchita Alonso Sheriff Sam Pantoja |
|
Chris Mulkey John |
|
Chris Divecchio Dan / Dan Creature |
|
Ginny Weirick Amy |
|
Sid Haig Crazy Louis |
|
Billy Drago Thibodeaux |
|
Rikki Gagne Stacy |
|
Lin Shaye Sunny |
|
Arielle Vandenberg Nicole |
|
Lee Tichon Biker Bully / Darkman Creature |
|
Alex Sell Young Bender |
|
Joe Ordaz Jim |
|
Dana Mennie Earl |
|
Tony Demeo Deputy Tony |
|
Norman Mora Chico |
|
John Wehrly Chico's Friend |
|
Jasmina Hdagha Bar Vixen |
|
Ariana Malik The Tart |
|
Michael Hirshenson Texas Bar Patron |
|
Samuel Reynolds Biker Bully's Friend |
Production | Billy Drago | Co-Producer |
Production | María Conchita Alonso | Co-Producer |
Production | Sid Haig | Co-Producer |
Crew | Ray Lykins | Stunt Double |
Crew | David Kilde | Stunt Double |
Production | Chris Mulkey | Co-Producer |
Production | Max Ryan | Co-Producer |
Crew | Gary Kasper | Stunt Double |
Production | Lance H. Robbins | Producer |
Production | Straw Weisman | Executive In Charge Of Production |
Crew | Carl Ciarfalio | Stunts |
Writing | Ian Cook | Writer |
Directing | Dana Mennie | Director |
Production | Dana Mennie | Producer |
Production | Dana Mennie | Casting |
Writing | Dana Mennie | Writer |
Visual Effects | Dana Mennie | Creature Design |
Crew | Rikki Gagne | Stunts |
Crew | Michael Adams | Stunt Driver |
Editing | Michael Spence | Editor |
Crew | Oliver Keller | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Allison Bryan | Key Makeup Artist |
Art | Geoff Flint | Art Direction |
Visual Effects | Bill Millar | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Ivy Thaide | Costume Designer |
Crew | Joe Ordaz | Stunts |
Visual Effects | Roger Nall | Visual Effects Supervisor |
Crew | Stacey Carino | Stunts |
Crew | Brian Munce | Stunt Coordinator |
Production | Drew M. Jackson | Associate Producer |
Visual Effects | George Alahouzos | Creature Design |
Crew | Roulis Alahouzos | Special Effects Coordinator |
Production | Rita Baghdadi | Associate Producer |
Production | Darius Siwek | Co-Producer |
Crew | Jeffrey G. Barnett | Stunts |
Costume & Make-Up | Mary Ann Van Graven | Assistant Makeup Artist |
Production | Kendra Rasmussen | Associate Producer |
Visual Effects | Zack Fox | Visual Effects Production Manager |
Crew | Charles Grisham | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Jamie Richmond | Assistant Makeup Artist |
Production | Richard Cueto | Producer |
Production | Ken Dropek | Executive Producer |
Production | George Nemetz | Executive Producer |
Sound | Geoff Gibbons | Music |
Camera | Mark Ream | Director of Photography |
Production | Julie Snider Mennie | Casting |
Art | Andy Novak | Production Design |
Costume & Make-Up | Melissa Ferreras | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Marcella Villa | Assistant Hairstylist |
Crew | Nikolaos Dresios | Special Effects Assistant |
Crew | Dimitris Milonas | Special Effects Assistant |