Szesnaście świeczek (1984)
Dla Samanthy (Molly Ringwald) dzień jej szesnastych urodzin nie zaczął się dobrze. Od rana wszystko poszło nie tak, jak sobie wyobrażała. Rodzice - zaaferowani ślubem starszej siostry Ginnie (Blanche Baker), nie pamiętali nawet aby jej złożyć życzenia. Zakochała się w najprzystojniejszym chłopaku w szkole, podczas gdy w niej zakochał się „pierwszak” - Ted (Anthony Michael Hall) Jeśli dodać do tego jeszcze parę innych "nieszczęść", szesnaste urodziny mogą okazać się najokropniejszym dniem w jej życiu.
Director: John Hughes
Molly Ringwald Samantha Baker |
|
Michael Schoeffling Jake Ryan |
|
Haviland Morris Caroline Mulford |
|
Gedde Watanabe Long Duk Dong |
|
Anthony Michael Hall Geek (Ted) |
|
Justin Henry Mike Baker |
|
Paul Dooley Jim Baker |
|
Carlin Glynn Brenda Baker |
|
Blanche Baker Ginny Baker |
|
Edward Andrews Howard Baker |
|
Billie Bird Dorothy Baker |
|
Carole Cook Grandma Helen |
|
Max Showalter Grandpa Fred |
|
Liane Curtis Randy |
|
John Cusack Bryce |
|
Darren Harris Cliff |
|
Debbie Pollack Lumberjack |
|
Ross Berkson Ray Gun Geek #1 |
|
Jonathan Chapin Jimmy Montrose |
|
Joan Cusack Geek Girl #1 |
|
Brian Doyle-Murray Reverend |
|
Bekka Eaton Female D.J. |
|
Pamela Elser Shower Double |
|
Steven Farber Ray Gun Geek #2 |
|
Jami Gertz Robin |
|
Frank Howard Freshman |
|
Cinnamon Idles Sara |
|
John Kapelos Rudy Ryszczyk |
|
Marge Kotlisky Irene |
|
Tony Longo Rock |
|
Steve Monarque Jock |
|
Bill Orsi Bruno |
|
Beth Ringwald Patty |
|
Zelda Rubinstein Organist |
|
Dennis Vero Bus Driver |
|
Elaine Wilkes Tracy |
|
Adam Rifkin Head Nerd (uncredited) |
|
Liz Kern High School Student (uncredited) |
|
Erika Pearson Student (uncredited) |
|
James Huffman Student in Crowd (uncredited) |
|
Andy Hirsch Boy with Coronet (uncredited) |
|
James Vallo Bandie (uncredited) |
|
Stephan Meyers Geek at Dance (uncredited) |
|
Jennifer Scott Wallflower (uncredited) |
|
Agnes Belushi Wedding Guest (uncredited) |
|
Robert Minkoff Extra (uncredited) |
|
Sven Granlund Extra (uncredited) |
Sound | Jimmy Iovine | Music Supervisor |
Production | Jackie Burch | Casting |
Production | Adam Fields | Executive In Charge Of Production |
Production | Charles Hirschhorn | Production Assistant |
Camera | Bobby Byrne | Director of Photography |
Editing | Edward Warschilka | Editor |
Production | Hilton A. Green | Producer |
Production | Sean Daniel | Executive In Charge Of Production |
Costume & Make-Up | Mark Peterson | Costume Design |
Costume & Make-Up | Mark Peterson | Costumer |
Directing | John Hughes | Director |
Writing | John Hughes | Writer |
Production | Ned Tanen | Executive Producer |
Art | John W. Corso | Production Design |
Art | Jennifer Polito | Set Decoration |
Sound | Ira Newborn | Original Music Composer |
Camera | Gary B. Kibbe | Camera Operator |
Directing | Sandy King | Script Supervisor |
Art | Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Sound | Jack Gosden | ADR Editor |
Production | Michelle Manning | Associate Producer |
Production | Billy Higgins | Location Manager |
Editing | Scott K. Wallace | Assistant Editor |
Directing | Newt Arnold | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Kathe Swanson | Hairstylist |
Editing | Aubrey Head | Color Timer |
Directing | James Giovannetti Jr. | Second Assistant Director |
Sound | Joan Rowe | Foley |
Sound | Katie Leigh | ADR & Dubbing |
Sound | Bruce Stambler | Sound Editor |
Sound | John Roesch | Foley |
Production | Deedee Wehle | Casting Assistant |
Production | Daniel Franklin | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Edouard F. Henriques | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Rodger Jacobs | Makeup Artist |
Crew | Rick LeFevour | Stunts |
Crew | Walter Tabayoyong | Stand In |
Sound | Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Greg Orloff | Foley Recordist |
Sound | Allen Hurd | Sound |
Sound | Robert J. Litt | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Elliot Tyson | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Yolanda Toussieng | Hairstylist |
Art | Paul Stanwyck | Painter |
Sound | Glenn Hoskinson | Sound Editor |
Sound | Michael D. Wilhoit | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Marla Denise Schlom | Costumer |
Sound | John Stacy | Supervising Sound Editor |
Production | David Gonzales | Casting Assistant |
Camera | Eric Engler | Assistant Camera |
Sound | Donald C. Rogers | Sound Technical Supervisor |
Sound | James R. Alexander | Sound Mixer |
Camera | James Zenk | Still Photographer |
Sound | Ted Whitfield | Music Editor |
Sound | Greg Agalsoff | Boom Operator |
Camera | Art Bartels | Key Grip |
Sound | Walter A. Gest | Sound Recordist |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Crew | Ross L. Kulma | Set Medic |
Sound | Bob Johnston | Sound Editor |
Camera | Donald Carlson | Assistant Camera |
Crew | Kay Whipple | Stunts |
Editing | Jerrie Fowler | Assistant Editor |
Crew | David Buell | Score Engineer |
Lighting | Michael Orefice | Best Boy Electric |
Sound | Bruce Bell | Sound Editor |
Production | Pam Green | Production Assistant |
Sound | Ed Golya | ADR Mixer |
Crew | Mike Henry | Production Intern |
Crew | Shannon Madill | Stunts |
Production | Linnea Ebba Wicklund | Production Secretary |
Lighting | John W. Brumshagen | Gaffer |
Camera | Rick Borchardt | Key Grip |
Art | Robert R. Volpe | Property Master |
Sound | Gary Priest | Assistant Sound Editor |
Crew | Cheryl Ivy Sweeney | Stunts |
Crew | Mike Yuan | Stunts |
Camera | James Blanford | Camera Operator |
Crew | Patrick Nallon | Transportation Captain |
Lighting | Tommy Cox | Best Boy Electric |