Sophie Okonedo Winnie Mandela |
|
David Harewood Nelson Mandela |
|
David Morrissey Theunis Swanepoel |
|
Vusi Kunene Dr. Nthato Motlana |
|
David Dennis Ismail Ayob |
|
Jacques Gombault Sergeant Prinsloo |
|
Rika Sennett Helen Joseph |
|
Philip Godawa George Bizos |
|
Lindani Nkosi Cyril Ramaphosa |
|
Craig Gardner Senator Edward Kennedy |
|
Jakkie Groenewald Prison Officer Gregory |
|
Mangaliso Ngema Winnie's Young Lover |
|
Motshabi Tyelele Zanyiwe |
|
Refilwe Pitsoe Zindzi Mandela |
|
Japan Mthembu Moses Kotane |
|
Nicky Rebelo Robben Island Warder |
|
David Butler Riot Commanding Officer |
|
Justin Strydom Arresting Officer |
|
Francois Stemmet Judge |
|
Gretha Brazelle Prison Wardress |
|
David Clatworthy Thwarted Police Major |
|
David Dukas Raid Policeman |
|
Tinah Mnumzana Xoliswa Falati |
|
Shona Ferguson Office Man |
|
Adrian Waldron Commanding Officer |
|
Vatiswa Ndara Norah |
|
Lourens Groenewald Liquor Store Owner |
|
Getmore Sithole Nelson's Aide |
|
Sandra Ferreira Dress Shop Assistant |
|
Garth Breytenbach Brandfort Policeman |
|
Mark Richardson Angry Brandfort Resident |
|
Deli Malinga Mother |
|
Thabo Mabaso Brandfort Youth |
|
Louis Motlhabediwa Brandfort Youth |
|
Philisiwe Qwabe Young Winnie |
|
Zime Qwabe Young Winnie's Sister |
Sound | Nigel Heath | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Emilia Roux | Production Design |
Art | Mark Walker | Production Design |
Production | Christa Schamberger | Casting Director |
Editing | David Charap | Editor |
Camera | Wojciech Szepel | Director of Photography |
Production | Roy Ackerman | Executive Producer |
Directing | Michael Samuels | Director |
Writing | Michael Samuels | Writer |
Production | Celia Duval | Line Producer |
Camera | Patrick Duval | "B" Camera Operator |
Production | Jaco Espach | Location Manager |
Costume & Make-Up | Ruy Filipe | Costume Designer |
Art | Guy Potgieter | Set Decoration |
Production | Doreen Jones | Casting Director |
Production | Maxine Watson | Executive Producer |
Production | Jolyon Symonds | Producer |
Lighting | Nick Rankin | Gaffer |
Sound | James Feltham | Sound Supervisor |
Art | Kobus Swart | Property Master |
Directing | Maureen Conway | Script Supervisor |
Production | Madonna Baptiste | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Lesley Lamont-Fisher | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Lesley Lamont-Fisher | Makeup Designer |
Directing | David Tumahole | Third Assistant Director |
Lighting | Andrew Maccallum | Best Boy Electric |
Production | Gail McQuillan | Production Manager |
Production | Samantha Putter | Line Producer |
Production | Darren Cameron | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Zureta Schulz | Assistant Costume Designer |
Sound | Alex Sawyer | Dialogue Editor |
Editing | Jet Omoshebi | Colorist |
Crew | Fiona Ramsay | Dialogue Coach |
Directing | Andre Weavind | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Jacques Van Rooyen | Wardrobe Master |
Camera | Houston Hadden | Focus Puller |
Production | Spannies Spangenberg | Unit Manager |
Art | Beatrix Symington | Set Dresser |
Camera | Amy Yeats | Clapper Loader |
Sound | Daniel Giorgetti | Music |
Editing | Richard Cradick | Online Editor |
Production | Janet Smyth | Production Executive |
Directing | Marc Biart | Second Assistant Director |
Camera | Shane Jooste | Best Boy Grip |
Sound | Anneline De Kock | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Di Allen | Makeup & Hair |
Sound | Jon Newman | Sound Effects Editor |
Production | Hitesh Shah | Accountant |