Alison Brie Sister Alessandra |
|
Dave Franco Masseto |
|
Kate Micucci Sister Ginevra |
|
Aubrey Plaza Sister Fernanda |
|
John C. Reilly Father Tommasso |
|
Molly Shannon Sister Marea |
|
Fred Armisen Bishop Bartolomeo |
|
Jemima Kirke Marta |
|
Lauren Weedman Francesca |
|
Nick Offerman Bruno |
|
Paul Reiser Ilario |
|
Adam Pally Guard Paolo |
|
Paul Weitz Lurco |
|
Jon Gabrus Guard Gregorio |
|
Rolando Abbarchi Old Man Priest |
|
Teresa Marini Viola |
|
Dina Lenzi Elderly Nun |
|
Maria Irene Vetrano Nun |
|
Letizia Giuntini Nun |
|
Samanta Gualtieri Nun |
|
Sena Lippi Nun |
|
Sonia Luscia Nun |
|
Margherita Ferri Nun |
|
Anna Maria Baldocchi Witch |
|
Benedetta Guintini Witch |
|
Benedetta Spinetti Witch |
|
Carla Buscemi Witch |
|
Elisa Pierini Witch |
|
Laura Salvini Witch |
|
Marta Petracchi Witch |
|
Rossana Bena Witch |
|
Rossella Ambrosini Witch |
|
Sara Venut Witch |
|
Teresa Recchia Witch |
|
Vanessa Villa Witch |
|
Colin DeMartini Servant |
|
Fabio Magnani Servant |
|
Luca Rondinini Servant |
|
Luigi Biava Servant |
|
Pierfrancesco Melley Servant |
|
Paolo Preziuso Servant |
Writing | Jeff Baena | Screenplay |
Directing | Jeff Baena | Director |
Production | Alessandro Bertolucci | Co-Producer |
Production | Matthew Perniciaro | Executive Producer |
Crew | Aziz Ansari | Thanks |
Writing | Giovanni Boccaccio | Novel |
Production | Aubrey Plaza | Producer |
Production | Nicole Daniels | Casting |
Camera | Quyen Tran | Director of Photography |
Art | Susie Mancini | Production Design |
Sound | Dan Romer | Original Music Composer |
Sound | Brandon Walz | Boom Operator |
Production | Courtney Bright | Casting |
Production | Kim Leadford | Executive Producer |
Production | Daniel McCarney | Associate Producer |
Production | Charles Sauveur Bonan | Executive Producer |
Production | Elizabeth Destro | Producer |
Production | Peter Pietrangeli | Executive Producer |
Production | Lauren Russell | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Natalie O'Brien | Costume Designer |
Sound | Phillip Bladh | Sound Mixer |
Visual Effects | Dane Allan Smith | Visual Effects Producer |
Crew | Tim Pedegana | Post Production Supervisor |
Sound | Andrea Gard | Foley Artist |
Production | Shahrzad Davani | Co-Producer |
Directing | Shahrzad Davani | First Assistant Director |
Editing | Ryan Brown | Editor |
Visual Effects | Roopesh Gujar | Visual Effects Supervisor |
Directing | Andrea Manners | Script Supervisor |
Sound | Christopher Barnett | Supervising Sound Editor |
Sound | Christopher Barnett | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Kim B. Christensen | Sound Effects Editor |
Production | Michael Sherman | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Anouck Sullivan | Makeup Department Head |
Production | Nick Rufca | Production Supervisor |
Sound | Zach Cowie | Music Supervisor |
Production | Fernando Loureiro | Executive Producer |
Production | Roberto Vasconcellos | Executive Producer |
Production | William G. Santor | Executive Producer |
Production | Joshua Bachove | Co-Producer |
Lighting | Brett Carleton | Gaffer |
Production | Daniel McGilvray | Co-Producer |
Production | Liv Banks | Production Coordinator |
Directing | Soren Miltich | Second Assistant Director |
Production | Andrew Chang-Sang | Executive Producer |
Production | Carlos Cuscó | Executive Producer |
Production | Emerson Machtus | Executive Producer |
Production | Thomas Barton | Associate Producer |
Production | Christopher Opalenik | Associate Producer |
Production | Patrick Fabian | Associate Producer |
Production | Margot McGowan | Associate Producer |
Production | Michael Ferraro | Associate Producer |
Production | Gustavo Ignacio Gómez | Associate Producer |
Production | Gustavo Adolfo López Gómez | Associate Producer |
Art | Andrew Katz | Art Direction |
Art | Elena Medori | Set Dresser |
Art | Luciano Mancini | Property Master |
Camera | Max Feldman | Key Grip |