12 małp (1995)
Zagubiony w czasie przybysz z roku 2035 musi rozwiązać zagadkę, która może ocalić jego towarzyszy lub przyprawić go o szaleństwo. Populację ludzką dziesiątkuje zabójczy wirus. Ci, którym udało się przetrwać, kryją się w podziemnych bunkrach. Cole "zgłasza się na ochotnika", by odbyć podróż w czasie i zdobyć próbkę wirusa, która pozwoli naukowcom opracować szczepionkę. Na swej drodze spotyka piękną lekarkę-psychiatrę i niebezpiecznego szaleńca. Z ich pomocą stara się wpaść na trop "Armii 12 Małp", radykalnej organizacji, którą podejrzewa o wywołanie epidemii.
Director:
Terry Gilliam
Writers:
Janet Peoples, David Webb Peoples.
Bruce Willis James Cole |
|
Madeleine Stowe Dr. Kathryn Railly |
|
Brad Pitt Jeffrey Goines |
|
Christopher Plummer Dr. Goines |
|
David Morse Dr. Peters |
|
Jon Seda Jose |
|
Christopher Meloni Lt. Halperin |
|
Joey Perillo Detective Franki |
|
LisaGay Hamilton Teddy |
|
Matt Ross Bee |
|
Annie Golden Woman Cabbie |
|
Michael Chance Scarface |
|
H. Michael Walls Botanist |
|
Bob Adrian Geologist |
|
Bill Raymond Microbiologist |
|
Ernest Abuba Engineer |
|
Nell Johnson Ward Nurse |
|
Rozwill Young Billings |
|
Joseph Melito Young Cole |
|
Frank Gorshin Dr. Fletcher |
|
Aaron Michael Lacey WWI Sergeant |
|
Vernon Campbell Tiny |
|
Simon Jones Zoologist |
|
Carol Florence Astrophysicist / Jones |
|
Irma St. Paule Poet |
|
Frederick Strother L.J. Washington |
|
Charles Techman Professor |
|
Rick Warner Dr. Casey |
|
Anthony 'Chip' Brienza Dr. Goodin |
|
Bruce Kirkpatrick Policeman No. 1 |
|
Wilfred Williams Policeman No. 2 |
|
Joilet Harris Harassed Mother |
|
Drucie McDaniel Waltzing Woman Patient |
|
John Blaisse Old Man Patient |
|
Louis Lippa Patient at Gate |
|
Stan Kang X-Ray Doctor |
|
Pat Dias WWI Captain |
|
Felix Pire Fale |
|
Karl Warren Pompous Man |
|
Joseph McKenna Wallace |
|
Stephen Bridgewater Airport Detective |
|
Ray Huffman Plump Businessman |
|
Charley Scalies Impatient Traveler |
|
Paul Meshejian Detective Dalva |
|
Kevin Thigpen Kweskin |
|
Jann Ellis Marilou |
|
Michael Ryan Segal Weller |
|
Korchenko Thug No. 1 |
|
Robert O'Neill Wayne |
|
Harry O'Toole Louie / Raspy Voice |
|
Chuck Jeffreys Thug No. 2 |
|
Barry Price Agent No. 1 |
|
John Panzarella Agent No. 2 |
|
Janet Zappala Anchorwoman |
|
Lisa Talerico Ticket Agent |
|
Tiffany Baldwin Student in Airport (uncredited) |
|
C.J. Byrnes Psychiatric Patient (uncredited) |
|
Tom Detrik FBI Agent (uncredited) |
|
Joe Gerety Sprayer (uncredited) |
|
Bonnie Loev Time Portal Nurse (uncredited) |
|
Raymond Mamrak Travler (uncredited) |
|
Allelon Ruggiero Inpatient (uncredited) |
|
Thang Monkey Member (uncredited) |
|
Sal Mazzotta Prisoner Joey (uncredited) |
|
Bart the Bear Bear |
|
Donald Faison Psychiatric Prisoner (uncredited) |
|
Richard Stanley Man in Transit Lounge (uncredited) |
Costume & Make-Up | Julie Weiss | Costume Design |
Directing | Terry Gilliam | Director |
Writing | Janet Peoples | Screenplay |
Production | Charles Roven | Producer |
Production | Robert Cavallo | Executive Producer |
Production | Gary Levinsohn | Executive Producer |
Production | Robert Kosberg | Executive Producer |
Production | Lloyd Phillips | Unit Production Manager |
Production | Lloyd Phillips | Co-Producer |
Camera | Roger Pratt | Director of Photography |
Editing | Mick Audsley | Editor |
Sound | Imogen Pollard | Sound Editor |
Sound | Jay Meagher | Sound Mixer |
Art | Crispian Sallis | Set Decoration |
Production | Mark Egerton | Associate Producer |
Directing | Mark Egerton | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Christine Beveridge | Hair Designer |
Production | Margery Simkin | Casting |
Art | Kevin Ishioka | Assistant Art Director |
Writing | David Webb Peoples | Screenplay |
Art | Jeffrey Beecroft | Production Design |
Visual Effects | Kent Houston | Visual Effects Supervisor |
Art | William Ladd Skinner | Art Direction |
Writing | Chris Marker | Original Film Writer |
Art | Tim Galvin | Assistant Art Director |
Camera | Phillip V. Caruso | Still Photographer |
Art | Robert Holtzman | Set Buyer |
Lighting | Matt Miller | Rigging Grip |
Camera | Patrick McGrath | Dolly Grip |
Production | Kelley Smith-Wait | Associate Producer |
Production | Richard Suckle | Production Executive |
Sound | Simon Cozens | Assistant Sound Editor |
Directing | Philip A. Patterson | Second Assistant Director |
Camera | Kyle Rudolph | Camera Operator |
Art | Wayne Smith | Standby Painter |
Crew | Bill Anagnos | Stunts |
Crew | Ernie Malik | Unit Publicist |
Art | Matt Codd | Production Illustrator |
Art | Thomas Turnbull | Construction Foreman |
Crew | Sandy Alexander | Stunts |
Art | Scott Maginnis | Assistant Property Master |
Crew | Douglas Crosby | Stunts |
Crew | Glynn Williams | Post Production Assistant |
Crew | Pamela Susan Hall | Post Production Assistant |
Crew | Steve Martin | Stunts |
Crew | Steve Martin | Stunt Coordinator |
Production | Mike Lemon | Local Casting |
Crew | Chuck Jeffreys | Stunts |
Camera | Craig Haagensen | Camera Operator |
Crew | Terry Jackson | Stunt Double |
Sound | Paul Buckmaster | Original Music Composer |
Crew | Lucy Darwin | Post-Production Manager |
Crew | G. A. Aguilar | Stunts |
Costume & Make-Up | Peggy Nicholson | Key Hair Stylist |
Sound | Budge Tremlett | ADR Editor |
Camera | Peter Norman | Camera Operator |
Directing | Andrew Bernstein | Second Assistant Director |
Crew | David S. Lomax | Stunts |
Crew | David Acord | Special Effects |
Costume & Make-Up | B.J. Rogers | Assistant Costume Designer |
Visual Effects | Martin Body | Digital Compositors |
Sound | Jason Swanscott | Foley |
Visual Effects | Richard Bain | Digital Compositors |
Lighting | Chuck Finch | Chief Lighting Technician |
Art | Doug Harlocker | Property Master |
Crew | Silvija L. Moess | Scenic Artist |
Crew | Lê Hoàng | Carpenter |
Sound | Jack Stew | Foley |
Art | John D. Kretschmer | Leadman |
Crew | Ronald O. Jaynes | Stunts |
Lighting | Steven Litecky | Assistant Chief Lighting Technician |
Crew | John Copeman | Stunts |
Costume & Make-Up | Marina Marit | Costumer |
Sound | Ted Swanscott | Foley Recordist |
Sound | Ian Wilson | Foley Editor |
Art | Charley Armstrong | Location Scout |
Costume & Make-Up | Eric H. Sandberg | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Christina Bartolucci | Hairstylist |
Production | Charles Miller | Assistant Production Manager |
Visual Effects | Anthony Simonaitis | Special Effects Supervisor |
Crew | Brian Smyj | Stunts |
Costume & Make-Up | William A. Kohout | Hairstylist |
Sound | Randy Smith | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Allen Weisinger | Makeup Artist |
Crew | Ian Kelly | Video Assist Operator |
Production | Scott Elias | Location Manager |
Crew | Steve Santosusso | Stunts |
Crew | Joseph P. Mercurio | Special Effects |
Crew | Scott T. Pina | Carpenter |
Lighting | Andrew Reed Conner | Electrician |
Crew | Elena Moscatt | Craft Service |
Crew | Dennis Davidson | Public Relations |
Sound | Peter Joly | Supervising Sound Editor |
Art | Carl Catanese | Leadman |
Art | Steven Lane Ewing | Construction Coordinator |
Crew | Glen Foster | Carpenter |
Crew | Rick Gamez | Propmaker |
Crew | Wesley Goodwin | Carpenter |
Art | Lara Kelly | Art Department Coordinator |
Crew | Mark Kendig | Carpenter |
Art | Robert LaPrell | Assistant Art Director |
Crew | Ted Lubonovich II | Carpenter |
Crew | Paul Maiello | Carpenter |
Art | Paul A. Minitello | Painter |
Art | Larry Misselhorn | Greensman |
Crew | Gary Pugh | Carpenter |
Sound | Diane Greaves | Foley Artist |
Sound | Danny Longhurst | Dialogue Editor |
Crew | Russell Hardee | Special Effects |
Crew | James Healy | Special Effects |
Crew | Russell Hurlburt | Special Effects |
Crew | Paul Kocar | Special Effects |
Crew | Thomas Lockey | Special Effects |
Crew | Shirley Montefusco | Special Effects Coordinator |
Crew | Beecher Tomlinson | Special Effects |
Visual Effects | Steve Cutmore | Digital Compositors |
Visual Effects | Doug Forrest | Digital Compositors |
Visual Effects | Chris Panton | Digital Compositors |
Visual Effects | Susi Roper | Visual Effects Coordinator |
Crew | Paul Couch | Stunts |
Crew | E.J. Evans | Stunts |
Crew | Elliot Santiago | Stunts |
Camera | Rhett Bloomquist | Grip |
Lighting | David Cecil | Electrician |
Lighting | Bill Fiedler | Electrician |
Lighting | Mike Finnegan | Rigging Grip |
Camera | Vinnie Gerardo | First Assistant Camera |
Crew | Thomas Greco | Loader |
Lighting | Craig Ligget | Rigging Gaffer |
Lighting | Keith Salkowski | Electrician |
Camera | Lee Shapira | Grip |
Camera | Blackford 'Boots' Shelton | First Assistant Camera |
Camera | Brian Snell | Grip |
Production | Mikie Heilbrun | Casting Associate |
Editing | Dan Gane | First Assistant Editor |
Editing | Brian Ufberg | First Assistant Editor |
Editing | Eddie Wilder | Color Timer |
Directing | Marilyn Bailey | Script Supervisor |
Crew | Ted Criswell | Set Medic |
Crew | Marc Diener | Legal Services |
Crew | Carole French | Craft Service |
Crew | Reva Grantham | Craft Service |
Crew | Warren Holcomb | Legal Services |
Crew | Avi Korein | Security |
Production | Elizabeth J. Nevin | Production Coordinator |
Production | Matilde Valera | Production Accountant |
Crew | Richard Curry | Driver |
Crew | Ken Tarallo | Pyrotechnician |
Camera | Mike Miller | Key Grip |
Costume & Make-Up | Melissa Stanton | Wardrobe Supervisor |
Art | Kate Bartouldus | Set Dresser |
Art | Penny Causer | Title Designer |
Crew | Jim Clubb | Animal Coordinator |
Editing | Trevor Collins | Negative Cutter |
Production | Marissa Giunta | Casting Assistant |
Sound | Tasha Pym | Apprentice Sound Editor |
Sound | Mark Berrow | Musician |
Camera | Thomas Jirgal | Best Boy Grip |
Editing | Eric McClain | Colorist |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Production | John 'JR' Craigmile | Payroll Accountant |
Crew | Gary Pilkinton | Special Effects Technician |
Camera | Bill Gerardo | Second Assistant Camera |
Production | Kathi Ash | Assistant Location Manager |
Production | Tim Downs | Location Production Assistant |
Production | Susan Gish | Extras Casting |
Production | Valerie Bartlett | Production Secretary |
Editing | Amanda Pollack | Assistant Editor |
Camera | William Jones | Grip |
Production | Alex Brown | Production Assistant |
Art | James Kelley | Set Dresser |