Operacja Argo (2012)
Rok 1979, ogarnięty rewolucją Iran. Zwolennicy Chomeiniego przeprowadzają szturm na budynek ambasady Stanów Zjednoczonych w Teheranie. Sześciorgu pracownikom placówki udaje się zbiec i ukryć w rezydencji ambasadora Kanady. Tam, coraz bardziej niecierpliwie, czekają na ratunek. Wyspecjalizowany w ewakuacji ludzi z wrogich terytoriów oficer CIA, Tony Mendez (Ben Affleck), wciela w życie szalony plan, by pomóc dyplomatom opuścić Iran.
Director:
Ben Affleck
Writer:
Chris Terrio
Ben Affleck Tony Mendez |
|
Bryan Cranston Jack O'Donnell |
|
Alan Arkin Lester Siegel |
|
Scoot McNairy Joe Stafford |
|
John Goodman John Chambers |
|
Victor Garber Ken Taylor |
|
Tate Donovan Bob Anders |
|
Christopher Denham Mark Lijek |
|
Clea DuVall Cora Lijek |
|
Kerry Bishé Kathy Stafford |
|
Rory Cochrane Lee Schatz |
|
Farshad Farahat Azizi Checkpoint #3 |
|
Kyle Chandler Hamilton Jordan |
|
Chris Messina Malinov |
|
Zeljko Ivanek Robert Pender |
|
Titus Welliver Bates |
|
Keith Szarabajka Adam Engell |
|
Bob Gunton Cyrus Vance |
|
Richard Kind Max Klein |
|
Richard Dillane OSS Officer Nicholls |
|
Omid Abtahi Reza Borhani |
|
Page Leong Pat Taylor |
|
Sheila Vand Sahar |
|
Karina Logue Elizabeth Ann Swift |
|
Ryan Ahern Sgt. Sickmann |
|
Bill Tangradi Alan B. Golacinski |
|
Jamie McShane William J. Daugherty |
|
Matthew Glave Col. Charles W. Scott |
|
Roberto Garcia Sgt. William Gallegos |
|
Christopher Stanley Thomas L. Ahern, Jr. |
|
Jon Woodward Kirby Fred Kupke |
|
Alborz Basiratmand Student with Poster |
|
Ruty Rutenberg Marine #1 |
|
Michael Woolston Marine #2 |
|
Sharareh Sedghi Lady with Radio |
|
Bobby Zegar Tear Gas Student |
|
Victor McCay Malick |
|
Matt Nolan Peter Genco |
|
J.R. Cacia Brice |
|
Bill Kalmenson Hal Saunders |
|
Rob Brownstein Landon Butler |
|
David Sullivan Jon Titterton |
|
Jean Carol Jordan's Secretary |
|
Michael Cassidy Jordan's Analyst |
|
John Boyd Lamont |
|
Yuriy Sardarov Rossi |
|
Nikka Far Tehran Mary |
|
Aidan Sussman Ian Mendez |
|
Barry Livingston David Marmor |
|
Ali Saam Ali Khalkhali |
|
Araz Vahid Ebrahim Nia Moradi |
|
Scott Anthony Leet The Minotaur |
|
Ashley Wood Space Lab Nurse |
|
Rob Tepper Film Director |
|
Ray Porter First A.D. |
|
Stephen J. Lattanzi PA |
|
Danielle Barbosa Lester's Housekeeper |
|
Michael Parks Jack Kirby |
|
Eric Scott Cooper Publicist |
|
Adrienne Barbeau Nina / Serksi the Gallactic Witch |
|
Tom Lenk Variety Reporter |
|
Nelson Franklin LA Times Reporter |
|
Kelly Curran Princess Aleppa |
|
Mark Rhino Smith Evil Villain |
|
Scott Elrod Achilles Crux |
|
Bill Blair Humanoid Robot |
|
Daston Kalili Green Jacket |
|
Joseph S. Griffo Nestor the Android |
|
Andrew Varenhorst Blue Monster |
|
Amitis Frances Ariano Persian Dancer |
|
Ali Fiori Sci Fi Body Suit Girl |
|
Taies Farzan Middle Class Iranian Woman |
|
Florans Atlantis Middle Class Iranian Man |
|
Rafi Pitts Iranian Consulate Official |
|
Allegra Carpenter British Airways Flight Attendant |
|
Bobby Naderi Airport Husband |
|
Ray Haratian Immigration Officer |
|
Mehrdad Sarlak Immigration Officer |
|
Soheil Tasbihchi Immigration Officer |
|
Hovik Gharibian Immigration Officer |
|
Dorianne Pahlavan Airport Hysterical Wife |
|
Houshang Touzie Deputy Minister of Islamic Guidance |
|
Peter Henry Schroeder Producer |
|
Ali Farkhonde Tehran Car Rental Man |
|
Sahm McGlynn Bearded Fundamentalist in Bazaar |
|
Muhammed Cangören Bazaar Shopkeeper |
|
Asghar Allah Veirdi Zadeh Bazaar Angry Man |
|
Leyla Beysulen Angry Woman |
|
Lindsey Ginter Hedley Donovan |
|
Tim Quill Alan Sosa |
|
Larry Sullivan Engell's Secretary |
|
Danilo Di Julio Sgt. Gauthier |
|
Fanshen Cox White House Operator |
|
Tehmina Sunny Swissair Ticketing Agent |
|
Amir K Passport Official |
|
Baris Deli Carpet Factory Komiteh |
|
Cas Anvar Revolutionary Guard |
|
Bahram Khosraviani Revolutionary Guard |
|
Sam Sheikholeslami Revolutionary Guard |
|
Saba Sarem Revolutionary Guard |
|
Puya Abbassi Revolutionary Guard |
|
Reza Mir Komiteh Reza |
|
Jozef Fahey Lock Up PA |
|
Annie Little Swissair Gate Agent |
|
Fahim Fazli Komiteh Subordinate |
|
Brandon Tabassi Young Komiteh at Airport |
|
John Hans Tester Swissair Pilot |
|
Alex Schemmer Swissair Co-Pilot |
|
Yan Feldman Air Traffic Controller |
|
Nancy Stelle Swissair Flight Attendant |
|
Maz Siam Iraqi Border Guard |
|
Ken Edling Assistant Secretary of State |
|
Deborah Deimel Bean State Department Official |
|
Michael Chieffo CIA Archives Officer |
|
Taylor Schilling Christine Mendez |
|
Philip Baker Hall CIA Director Stansfield Turner (uncredited) |
|
Eli Jane Swissair Stewardess (uncredited) |
|
Lucas N. Hall Protestor (uncredited) |
Camera | Rodrigo Prieto | Director of Photography |
Editing | William Goldenberg | Editor |
Directing | Ben Affleck | Director |
Production | Ben Affleck | Producer |
Production | George Clooney | Producer |
Sound | Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Production | Lora Kennedy | Casting |
Crew | Matt McColm | Stunts |
Sound | José Antonio García | Sound Mixer |
Sound | Jonathan Fuh | Boom Operator |
Editing | Ben Estrada | Colorist |
Art | Jan Pascale | Set Decoration |
Visual Effects | R. Bruce Steinheimer | Special Effects Supervisor |
Art | Sharon Seymour | Production Design |
Production | Graham King | Executive Producer |
Sound | Linda Cohen | Music Supervisor |
Production | Grant Heslov | Producer |
Production | Chris Brigham | Executive Producer |
Camera | Berto | Camera Operator |
Production | Amy Herman | Unit Production Manager |
Production | Amy Herman | Co-Producer |
Production | Tim Headington | Executive Producer |
Sound | David Bach | Supervising ADR Editor |
Sound | David Bach | Supervising Dialogue Editor |
Directing | David Webb | First Assistant Director |
Crew | Lauren Mary Kim | Stunts |
Crew | J.J. Perry | Stunt Coordinator |
Writing | Chris Terrio | Screenplay |
Production | David Klawans | Executive Producer |
Production | Chris Baugh | Location Manager |
Costume & Make-Up | Kate Biscoe | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Jacqueline West | Costume Design |
Art | Peter Borck | Art Direction |
Production | Chay Carter | Executive Producer |
Production | Nina Wolarsky | Executive Producer |
Crew | Mark Henson | Stunt Coordinator |
Camera | Simon Jayes | Camera Operator |
Camera | Keith Bernstein | Still Photographer |
Art | Michael Sexton | Property Master |
Production | Şafak Binay | Local Casting |
Crew | Anthony N. | Stunts |
Costume & Make-Up | Pamela Wise | Costume Supervisor |
Crew | Terry Kempf | Prop Maker |
Costume & Make-Up | Jeeda Barford | Costume Supervisor |
Art | Daniel R. Jennings | Set Designer |
Sound | Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | George Chavez | Color Timer |
Art | Gary Warshaw | Assistant Art Director |
Sound | David V. Butler | Dialogue Editor |
Sound | John T. Cucci | Foley |
Art | Barbara Mesney | Set Designer |
Sound | Erik Aadahl | Sound Designer |
Sound | Erik Aadahl | Supervising Sound Editor |
Sound | Ethan van der Ryn | Sound Designer |
Production | Peggy Pridemore | Location Manager |
Lighting | Orlando Hernandez | Chief Lighting Technician |
Camera | Robby Baumgartner | Second Unit Director of Photography |
Crew | Joel Marrow | Transportation Coordinator |
Costume & Make-Up | Sean Haley | Costumer |
Production | Katherine Tibbetts | Production Supervisor |
Production | Zeynep Santiroglu | Production Manager |
Crew | Tina Anderson | Post Production Supervisor |
Art | Brett McKenzie | Art Department Coordinator |
Art | Louise Del Araujo | Leadman |
Art | John H. Samson | Construction Coordinator |
Art | Guliz Kaymaksüt | Assistant Art Director |
Camera | Claire Folger | Still Photographer |
Camera | Colin Anderson | Steadicam Operator |
Editing | Devon Miller | Digital Intermediate Editor |
Sound | Richard Ford | Music Editor |
Crew | Bilge Sabri Isil | Transportation Coordinator |
Crew | Amanda Brand | Unit Publicist |
Directing | Sheila Waldron | Script Supervisor |
Production | Saygin Saral | Location Manager |
Lighting | Russell Ayer | Assistant Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Monica Haynes | Key Costumer |
Camera | Josh Friz | Second Assistant "B" Camera |
Camera | David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Editing | Loan Phan | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Laurel Kelly | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Naomi Gathmann | Costumer |
Costume & Make-Up | Jamie Kelman | Prosthetic Designer |
Costume & Make-Up | Tom Macdonald | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Kelvin R. Trahan | Hair Department Head |
Camera | Olly Tellett | First Assistant "B" Camera |
Art | Nicole Balzarini | Art Department Assistant |
Lighting | Marc Marino | Rigging Gaffer |
Art | David Craig | Set Dresser |
Camera | Chloe Weaver | Camera Loader |
Costume & Make-Up | Trish Almeida | Key Hair Stylist |
Camera | Scott Tinsley | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Patrick Capone | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Alison Gail Bixby | Key Costumer |
Editing | Yvan Lucas | Digital Intermediate Colorist |
Camera | Zoran Veselic | First Assistant "A" Camera |
Camera | Dora Krolikowska | Second Assistant "B" Camera |
Lighting | Randy Woodside | Chief Lighting Technician |
Camera | Bobby Mancuso | First Assistant "B" Camera |
Camera | Darwin Montana Browne | Key Grip |
Art | Michael Mikita Jr. | Painter |
Lighting | Luis Moreno | Assistant Chief Lighting Technician |
Art | Tunc Erguden | Construction Manager |
Costume & Make-Up | J.R. Hawbaker | Assistant Costume Designer |
Camera | Steven Cueva | First Assistant "A" Camera |
Crew | Josh Tessier | Stunts |
Editing | Brett M. Reed | Additional Editor |
Editing | Joe Galdo | First Assistant Editor |
Camera | Olivier Fortin | First Assistant "C" Camera |
Art | Tim Ackers | Standby Painter |
Costume & Make-Up | Ann L. Thomas | Tailor |
Lighting | Alex Sinclair | Assistant Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Melissa Binder | Ager/Dyer |
Camera | Charles Crivier | Dolly Grip |
Art | Alan Burg | Set Dresser |
Art | Deborah Harman | Set Dresser |
Camera | David Noble | Dolly Grip |
Camera | Joseph Dianda | Key Grip |
Costume & Make-Up | Ebru Kiziltan | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sanford Slepak | Key Costumer |
Camera | Nino Neuboeck | First Assistant "B" Camera |
Art | Anthony Liberatore | Storyboard Artist |
Lighting | Dave Mikutsky | Assistant Chief Lighting Technician |
Camera | Richard Boyle | Best Boy Grip |
Directing | Ian Calip | Second Assistant Director |
Camera | Leigh Rathner | Assistant Camera |
Lighting | Chris Leidholdt | Key Rigging Grip |
Directing | Sunday Stevens | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Hilal Sezer | Assistant Costume Designer |
Camera | Jose Santiago | Dolly Grip |
Camera | Jozo Zovko | Second Assistant "A" Camera |
Art | Rick Newsome | Storyboard Designer |
Crew | Craig Crawford | Compositor |
Editing | Tom Reiser | Digital Intermediate Colorist |
Art | Jeffrey McMahon | Construction Foreman |
Costume & Make-Up | John Maldonado | Makeup Artist |
Camera | Peter Marsden | Digital Imaging Technician |
Art | Gordon McVay | Set Dresser |
Crew | Chris Fix | Prop Maker |
Costume & Make-Up | Maria Bradley | Costumer |
Visual Effects | Jeremy Burns | Compositing Supervisor |
Camera | Matthew Thomas Moles | Grip |
Costume & Make-Up | Barbara Augustus | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Brad Holtzman | Costumer |
Art | Andrea Rennard | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Selin Togay Milovanoviç | Costume Assistant |
Art | Sophia Male | Art Department Assistant |
Art | Kevin Shaw | Assistant Property Master |
Crew | Ken Murphy | Prop Maker |
Art | Connie Gackenbach | Set Dresser |
Art | Michael V. Maurice | Set Dresser |
Visual Effects | Vijay Kadapatti | Visual Effects Coordinator |
Camera | Tuncay Burhan Arslan | Assistant Camera |
Camera | Sam Liotta | Best Boy Grip |
Camera | Mike Panczenko Jr. | Camera Loader |
Lighting | Bob Waybright | Chief Lighting Technician |
Camera | Thomas Gilmour | Digital Imaging Technician |
Camera | Carl Hamilton | Dolly Grip |
Camera | Charles Simons | Dolly Grip |
Camera | Bradley V. Richard | First Assistant "B" Camera |
Camera | Patrick Sheetz | Grip |
Camera | Brian T. Leach | Key Grip |
Lighting | Michael Yoder | Key Rigging Grip |
Camera | Craig M. Bauer | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Lionel Pedro | Second Assistant "C" Camera |
Costume & Make-Up | Nadide Kutlu | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Ceren Eken | Wardrobe Assistant |