Dennis Quaid FBI Special Agent Frank LaCrosse |
|
Danny Glover Bob Goodall |
|
R. Lee Ermey Sheriff Buck Olmstead |
|
Jared Leto Lane Dixon |
|
Ted Levine Deputy Nate Booker |
|
William Fichtner Chief Jack McGinnis |
|
Walton Goggins Bud (Deputy) |
|
Kevin Cooney FBI SAC Grant Montgomery |
|
Leo Burmester Clyde 'Shorty' Callahan |
|
Merle Kennedy Betty (Store Clerk) |
|
Julio Oscar Mechoso Atty. Jorge Martinez |
|
Orville Stoeber Hector Saldez |
|
Claudia Stedelin Babysitter (Missy) |
|
Ian Nelson Andy LaCrosse |
|
Brent Hinkley Man on Porch ('Tom Billingham') |
|
Louis Schaefer Sim |
|
Robert L. Somers Rancher |
|
Lexie Stuart Rancher's Daughter |
|
Ted Markland Bartender |
|
Gregory Scott Cummins Rick [Miner's Bar] |
|
Tommy Puett Ben [Miner's Bar] |
|
Stuart Proud Eagle Grant Luke [Miner's Bar] |
|
Ken Thorley Morgue Attendant |
|
Pat Mahoney Highway Patrol Captain |
|
Michael K. Osborn Deputy |
|
Wendelin Harston Sally |
|
Dean Hallo SWAT Leader |
|
Robert Himber Police Captain |
|
Bill Rodgers Cook |
|
Roy Yerbey Truck Driver |
|
Lori Creevay Waitress |
|
Maggie Roswell Fae |
|
Gil Colon Deputy |
|
Allison Smith Becky |
|
Donnie L. Betts Patrolman (John) |
|
Stan Parks FBI Agent |
|
Ben Fuhrman Captain Heber |
|
Lois Hicks Ruth [Motel] |
|
Gary Giem Al [Motel] |
|
Mark Curry Robby (Deputy) |
|
Martin David Boyd Hank [Bar] |
|
Kevin Bartlett Tate [Bar] |
|
Vern Porter Cubby [Bar] |
|
Leigh Reyburn Woman in Bar |
|
Lionel Douglass Man in Shower |
|
Paul Parducci Man in Shower |
|
Kristin McCloskey News Anchor |
|
Tricia Springer Reporter |
|
Keith L. Hatten Brakeman Ray Calabrese |
|
Sandy Ward Tex Monroe |
|
Silan Smith Engineer |
|
James Clark Engineer |
|
Christopher Michael Colorado Trooper |
|
Robert Peters Colorado Trooper |
|
Joe Alfasa Small Mexican Man |
|
Cliff Fleming Helicopter Pilot |
Production | Gale Anne Hurd | Producer |
Writing | Jeb Stuart | Screenplay |
Directing | Jeb Stuart | Director |
Production | Jeb Stuart | Executive Producer |
Editing | Conrad Buff IV | Editor |
Crew | Seth Arnett | Stunts |
Sound | Walter Spencer | Dialogue Editor |
Sound | Basil Poledouris | Original Music Composer |
Crew | Jeff Habberstad | Stunt Coordinator |
Sound | Frank Gaeta | Sound Effects Editor |
Sound | John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Derek Marcil | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Derek Marcil | ADR Mixer |
Sound | Javier Bennassar | Sound Effects Editor |
Sound | David Melhase | Sound Effects Editor |
Sound | Benjamin L. Cook | Sound Effects Editor |
Sound | Cormac Funge | Sound Designer |
Sound | Dean Hovey | Sound Effects Editor |
Sound | Frederick Howard | Sound Effects Editor |
Sound | Mary Erstad | Foley Mixer |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Sound | Ellen Heuer | Foley Artist |
Sound | Lucy Sustar | Foley Editor |
Sound | David Mann | Foley Editor |
Sound | Laura Laird | Foley Editor |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Costume & Make-Up | Betsy Heimann | Costume Designer |
Camera | Oliver Wood | Director of Photography |
Production | Marty P. Ewing | Unit Production Manager |
Crew | Tony Brubaker | Stunts |
Visual Effects | Daniel Sudick | Special Effects Supervisor |
Production | Pam Dixon | Casting |
Production | Keith Samples | Executive Producer |
Directing | Gary Hymes | Second Unit Director |
Sound | Ralph Sall | Music Supervisor |
Directing | Phil Dupont | Second Assistant Director |
Crew | Jan Michael Shultz | Stunts |
Crew | John M. Woodward | Transportation Coordinator |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Art | Dena Roth | Set Decoration |
Sound | Gregory M. Gerlich | Supervising Sound Editor |
Camera | Melissa Moseley | Still Photographer |
Sound | Danielle Ghent | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Joan Thomas | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Corey Bronson | Set Costumer |
Crew | Keii Johnston | Stunts |
Camera | David Luckenbach | Steadicam Operator |
Camera | David Luckenbach | "B" Camera Operator |
Sound | Jeffrey A. Humphreys | Boom Operator |
Camera | David E. Diano | "B" Camera Operator |
Sound | James Wright | Dolby Consultant |
Camera | William D. Barber | Camera Operator |
Art | Erik L. Nelson | Property Master |
Crew | Stan Parks | Special Effects Coordinator |
Sound | Mathew Waters | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Louis Creveling | Dialogue Editor |
Sound | Thomas Jones | ADR Supervisor |
Directing | Judi Townsend | Script Supervisor |
Sound | Curtis Roush | Music Editor |
Art | Carl J. Stensel | Art Direction |
Costume & Make-Up | Gerald Quist | Makeup Supervisor |
Camera | Peter Jensen | Steadicam Operator |
Camera | Peter Jensen | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Michael Mills | Makeup Artist |
Sound | David Grant | Supervising Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Vivian McAteer | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Diane Hammond | Makeup Artist |
Art | Jeffrey Howard | Production Design |
Crew | Myke Schwartz | Stunts |
Sound | Jason George | Assistant Sound Editor |
Sound | David Kelson | Sound Mixer |
Editing | Stephen R. Sheridan | Color Timer |
Crew | Chris Winn | Craft Service |
Lighting | James B. Crawford | Chief Lighting Technician |
Camera | Stephen Sfetku | Second Assistant "B" Camera |
Directing | Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Sound | Sean Fahimian | Assistant Sound Editor |
Crew | Bradford Ralston | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Carl Bailey | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kashka Banjoko | Hairstylist |
Art | Ken Scaife | Construction Coordinator |
Crew | Douglas Miller | Transportation Captain |
Crew | Jim Stephan | Stunts |
Crew | Susan Steinlauf-Pascal | Unit Publicist |
Camera | Craig Kohlhoff | Camera Loader |
Camera | Michael Raspa | Second Assistant Camera |
Camera | Joseph Antczak | First Assistant "B" Camera |
Production | Mel Efros | Executive Producer |
Crew | Jake Lombard | Stunts |
Crew | Les Larson | Stunts |
Camera | Rob Morey | First Assistant Camera |
Directing | Peggy Hughes | Second Second Assistant Director |