Chevy Chase Irwin 'Fletch' Fletcher |
|
Hal Holbrook Hamilton "Ham" Johnson |
|
Julianne Phillips Becky Culpepper |
|
R. Lee Ermey Jimmy Lee Farnsworth |
|
Richard Libertini Frank Walker |
|
Randall "Tex" Cobb Ben Dover |
|
Cleavon Little Calculus Entropy |
|
George Wyner Marvin Gillet |
|
Patricia Kalember Amanda Ray Ross |
|
Geoffrey Lewis KKK Leader |
|
Richard Belzer Phil |
|
Phil Hartman Bly Manager |
|
Titos Vandis Uncle Kakakis |
|
Don Hood Tom Barbour |
|
Dennis Burkley Joe Jack |
|
Noelle Beck Betty Dilworth |
|
Don Brockett Sheriff |
|
Constance Shulman Cindy Mae |
|
William Traylor Mr. Underhill |
|
Barney D. Arceneaux Party Guest |
|
Roy Babich Klansman |
|
Mary Battilana Bly Assistant |
|
Walter Charles Tony |
|
Robert Dawson Tour Guide |
|
Darren Dublin Ancient Copy Boy |
|
R. Bruce Elliott Info Technician |
|
Patrick Farrelly O'Reilly |
|
Grace Gaynor Mrs. Underhill |
|
Richmond Harrison T'boo Ted |
|
Catherine Hearne Lyda Perl |
|
Charlie Holliday Security Guard |
|
Christian Kauffmann Bruce |
|
Matthew Kimbrough Bly Guard |
|
Johnny Kline Usher |
|
Clarence M. Landry Damon Feather |
|
Marcella Lowery Selma |
|
Jordan Lund Deputy Sheriff |
|
Tom McCleister Klansman #2 |
|
Patricia G. McConnell Deputy's Wife |
|
Dick McGarvin Announcer |
|
Keith Mills Church Elder |
|
Michael P. Moran Morgue Attendant |
|
Louis M. Rapaport Walter Bob Buggem |
|
Robert Silver Kakakis Brother |
|
Ebbe Roe Smith Jim Bob |
|
R. David Smith Gordon Joe |
|
John Wylie Accountant |
|
John D. Bair Congregation (uncredited) |
|
Herbert Benkman Man (uncredited) |
|
Dustin Dugas Schuetter Congregation member (uncredited) |
Sound | Harold Faltermeyer | Original Music Composer |
Sound | Rick Alexander | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Donald B. Woodruff | Art Direction |
Editing | Richard A. Harris | Editor |
Production | Richard A. Harris | Associate Producer |
Sound | Gloria S. Borders | Sound Editor |
Crew | Webster Whinery | Stunts |
Costume & Make-Up | Anna Hill Johnstone | Costume Design |
Camera | John McPherson | Director of Photography |
Sound | Dennie Thorpe | Foley |
Crew | Bruce Paul Barbour | Stunts |
Art | W. Steven Graham | Art Direction |
Crew | Carey Loftin | Stunts |
Directing | Michael Ritchie | Director |
Visual Effects | Neil Krepela | Visual Effects Supervisor |
Sound | Sandina Bailo-Lape | Sound Editor |
Crew | Dick Warlock | Stunts |
Crew | Diamond Farnsworth | Stunts |
Crew | Gene LeBell | Stunts |
Art | Susan Bode Tyson | Set Decoration |
Production | Alan Greisman | Producer |
Production | Bruce Bodner | Executive Producer |
Crew | Gintar Repecka | Special Effects |
Production | Ted Kurdyla | Production Manager |
Production | Bob Larson | Executive Producer |
Production | Patricia Mock | Casting |
Production | Peter Douglas | Producer |
Writing | Gregory McDonald | Characters |
Writing | Leon Capetanos | Writer |
Art | Gary Fettis | Production Design |
Art | Gary Fettis | Set Decoration |
Sound | Dennis C. Salcedo | Boom Operator |
Crew | Chuck Waters | Stunt Coordinator |
Directing | James Sbardellati | First Assistant Director |
Directing | Peter Merwin | Second Second Assistant Director |
Crew | John Robotham | Stunts |
Crew | Gene Hartline | Stunts |
Crew | Larry Holt | Stunts |
Sound | Tom Bellfort | Sound Effects Editor |
Sound | Tom Bellfort | ADR Editor |
Art | Cameron Birnie | Art Direction |
Sound | Michael C. Casper | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Robert Larson | Production Manager |
Crew | Cliff Wenger | Special Effects Coordinator |
Sound | Marshall Winn | Sound Editor |
Sound | Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ethan van der Ryn | Assistant Sound Editor |
Sound | Robert Shoup | Sound Editor |
Directing | Lois Thurman | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Michael Mills | Makeup Artist |
Crew | Howard Stein | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Dale Baer | Animation |
Costume & Make-Up | Kaye Pownall | Hairstylist |
Crew | Anthony G. Schmidt | Stunts |
Sound | Clare C. Freeman | Assistant Sound Editor |
Crew | Eric Roberts | Special Effects |
Sound | Paige Sartorius | Sound Editor |
Sound | James R. Alexander | Sound |
Costume & Make-Up | Karen Bellamy | Costumer |
Sound | Melissa Dietz | Sound Editor |
Crew | Paul M. Lane | Stunts |
Visual Effects | Michael Backauskas | Visual Effects |
Visual Effects | Jane Baer | Animation |
Sound | Greg Agalsoff | Boom Operator |
Crew | Cris Thomas-Palomino | Stunts |
Crew | Richard Epper | Stunt Double |
Crew | David LeBell | Stunt Driver |
Visual Effects | Michele Moen | Matte Painter |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Stunts |
Sound | Dawn Oltman | Apprentice Sound Editor |
Sound | Joel Fein | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Travis Wright | Props |
Crew | Jim Stephan | Stunts |
Costume & Make-Up | Kim Pease | Makeup Trainee |
Costume & Make-Up | James P. Cullen | Costumer |
Sound | Tanya Sharp David | ADR Mixer |
Sound | Greg W. Lowe | ADR Recordist |
Costume & Make-Up | Tom Miller | Makeup Artist |
Directing | Stephen Southard | Second Assistant Director |
Editing | Ray Sabo | Negative Cutter |
Sound | Ronald Jacobs | Supervising Sound Editor |
Editing | Mitchell Harris | Assistant Editor |
Art | Jimmie Bly | Art Direction |
Directing | Peter Norman | Second Unit Director |
Sound | Carol Barndi | Apprentice Sound Editor |
Visual Effects | Wayne Baker | Visual Effects |
Crew | John S. Platt | Stunts |