Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (2000)
Directors: David Mallet, Stephen Pimlott.
Sound | Ben Barker | Foley Editor |
Crew | Nick Hobbs | Stunt Double |
Crew | Paul Birchard | Techno Crane Operator |
Art | Michael Minas | Art Direction |
Art | Blair Smith | Painter |
Costume & Make-Up | Sarita Allison | Makeup Artist |
Production | Andrew Lloyd Webber | Producer |
Sound | Andrew Lloyd Webber | Original Music Composer |
Sound | Tim Fraser | Sound Recordist |
Crew | Stewart Till | Thanks |
Camera | Andrew Watt | Camera Operator |
Writing | Tim Rice | Lyricist |
Sound | Peter Baldock | Sound Supervisor |
Camera | Nicholas D. Knowland | Director of Photography |
Lighting | Nicholas D. Knowland | Lighting Design |
Camera | John Metcalfe | Camera Operator |
Camera | Steve Lawes | Clapper Loader |
Crew | Dave Chapman | Other |
Directing | David Mallet | Director |
Editing | David Mallet | Editor |
Production | Andy Picheta | Line Producer |
Crew | Celia Moore | Post Production Supervisor |
Sound | Mary Carewe | Vocals |
Sound | Jacqueline Barron | Vocals |
Sound | Anne Skates | Vocals |
Sound | Janet Mooney | Vocals |
Production | Austin Shaw | Executive Producer |
Editing | Nick Morris | Editor |
Sound | Neil Culley | Foley |
Sound | Cliff Culley | Foley |
Sound | Talvin Singh | Musician |
Production | Rebecca Davies | Production Coordinator |
Crew | Victor Riva | Special Effects |
Sound | Neil Wilkinson | Musician |
Sound | Fridrik Karlsson | Musician |
Camera | Alex Bailey | Other |
Camera | Oleg Poupko | Focus Puller |
Production | Rebecca Ferrand | Production Manager |
Crew | Anthony Van Laast | Choreographer |
Crew | Simon Rogers | Floor Runner |
Production | David Grindrod | Casting |
Lighting | Robert Weller | Rigging Grip |
Sound | Frank Ricotti | Musician |
Costume & Make-Up | Sharon O'Brien | Hairdresser |
Art | Charles Leatherland | Assistant Art Director |
Crew | Fiona McCann | Other |
Lighting | Dan Fontaine | Best Boy Electrician |
Camera | Olly Tellett | Focus Puller |
Costume & Make-Up | Christine Allsopp | Makeup Artist |
Lighting | Stewart Hadley | Gaffer |
Lighting | Stewart Hadley | Lighting Design |
Lighting | Roy Furness | Electrician |
Sound | Stan Fiferman | Foley Artist |
Crew | Jason White | Stunt Coordinator |
Editing | Dave Gardener | Editor |
Editing | Dave Gardener | Supervising Editor |
Editing | Camilla Pascucci | Dailies Technician |
Costume & Make-Up | Rupert Simon | Makeup Designer |
Editing | Lynn Jackett | Dailies Technician |
Camera | Kirsti Abernethy | Clapper Loader |
Directing | Nichola Treherne | Assistant Director |
Lighting | Vernon Connolly | Electrician |
Costume & Make-Up | Jon Henry Gordon | Hair Department Head |
Directing | Joe Geary | Third Assistant Director |
Sound | Stephanie Lane | Vocals |
Camera | Barrie Wells | Grip |
Editing | Marzenna Fus-Mickiewicz | Dailies Technician |
Lighting | Chris Mortley | Electrician |
Camera | Sam Osborne | Focus Puller |
Art | Paul Cornwell | Painter |
Sound | Andy Pask | Musician |
Crew | Holly Blenkins | Floor Runner |
Costume & Make-Up | Steven Paige | Costume Assistant |
Lighting | Danny Webster | Rigging Grip |
Camera | Tim Battersby | Clapper Loader |
Production | Paul Cadiou | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Michael Ward | Other |
Camera | Kim Vinegrad | Camera Trainee |
Costume & Make-Up | Tony Lilley | Makeup Artist |
Art | Sandra Fattorre | Art Department Assistant |
Editing | Gina Tornatore | Dailies Technician |
Camera | Nigel Kirton | Camera Operator |
Sound | Geoff Price | Sound Engineer |
Sound | John Cameron | Orchestrator |
Directing | Stephen Pimlott | Director |
Sound | Dave Clarke | Other |
Crew | Tony Chitty | Video Assist Operator |
Directing | Madeleine Paul | Other |
Camera | James Ramsay | Camera Operator |
Lighting | Alan Graham | Electrician |
Crew | Dominic Aarons | Telecine Colorist |
Crew | Sylvester Weekes | Video Assist Operator |
Crew | Kevin Wallace | Thanks |
Camera | Alan Tabner | Grip |
Costume & Make-Up | Robbie Gordon | Tailor |
Lighting | Robin Brigham | Electrician |
Art | John Hext | Painter |
Lighting | Ian Robson | Electrician |
Crew | Mike Clayton | Playback Coordinator |
Sound | Robin Sellars | Other |
Sound | Lee McCutcheon | Music Programmer |
Crew | Spencer Kitchen | Other |
Sound | Andy Vinter | Musician |
Sound | David Woolley | Audio Post Coordinator |
Costume & Make-Up | Mark Thompson | Costume Design |
Editing | Rebekah McVitie | Dailies Technician |
Lighting | Kevin Welch | Rigging Supervisor |
Directing | Matthew Clark | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Hanna Coles | Makeup Artist |
Crew | William McKegg | Thanks |
Costume & Make-Up | Edith Webb | Tailor |
Editing | Kevin Fortune | Dailies Technician |
Sound | Michael Reed | Music Director |
Sound | Nigel Wright | Music Producer |
Lighting | Steve Blake | Rigging Gaffer |
Camera | Matthew Hale | Focus Puller |
Camera | Anthony Cooper | Clapper Loader |
Crew | Chris Cranstoun | Floor Runner |
Lighting | Frankie Webster | Rigging Grip |
Camera | Johnny Donne | Grip |
Sound | Charlotte Faux | Vocals |
Crew | Wayne Fowkes | Choreographer |
Sound | Pete Adams | Musician |
Sound | Andy Lynwood | Musician |
Sound | Rolf Wilson | Musician |
Production | Lisa Todd | Production Assistant |
Directing | Jane Darby | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Charlotte Bird | Costume Supervisor |
Crew | Tibor Kuo | Video Assist Operator |
Art | Roger Chopping | Construction Manager |
Art | Nick Dewsbury | Construction Manager |
Art | Shane McCarthy | Construction Manager |
Editing | Rose Glandfield | Editor |
Camera | Tiffany Walker | Camera Operator |
Directing | Nicky James | Second Assistant Director |
Art | Steve West | Property Master |
Sound | Robert Purves | Assistant Music Supervisor |
Sound | Mat Cullen | Other |
Sound | Dan Vickers | Other |
Sound | Lorraine Francis | Other |
Camera | David Matches | Focus Puller |
Camera | Matt Poynter | Clapper Loader |
Camera | Zachary Nicholson | Clapper Loader |
Camera | Anton Betaudier | Clapper Loader |
Camera | Ben Goddard | Clapper Loader |
Camera | Luke Everson | Camera Trainee |
Sound | Edward Brookes | Sound Engineer |
Sound | Will Towers | Sound Engineer |
Sound | Phil Gustard | Sound Assistant |
Costume & Make-Up | Roger Bremble | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Marika Malm | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Sue Stevens | Tailor |
Costume & Make-Up | Hilary Watson | Tailor |
Costume & Make-Up | Amanda Sawdon | Tailor |
Costume & Make-Up | Brian Dury | Tailor |
Costume & Make-Up | John Sheward | Tailor |
Costume & Make-Up | Kay Coveney | Tailor |
Costume & Make-Up | Debbie Marchant | Tailor |
Costume & Make-Up | Bob Saunders | Tailor |
Costume & Make-Up | Judith Darracott | Tailor |
Costume & Make-Up | Henrietta Webb | Tailor |
Costume & Make-Up | Liam Rodden | Tailor |
Costume & Make-Up | Trevor Collins | Tailor |
Costume & Make-Up | Kim Witcher | Tailor |
Costume & Make-Up | Jack Bitton | Tailor |
Costume & Make-Up | Dominic Murray | Tailor |
Costume & Make-Up | Phil Reynolds | Tailor |
Costume & Make-Up | Dee Sheehan | Tailor |
Costume & Make-Up | Alan Selzer | Tailor |
Costume & Make-Up | Cornelia James | Tailor |
Costume & Make-Up | Robert Allsopp | Tailor |
Art | Neil Mason | Art Department Assistant |
Art | Gareth Carro | Art Department Assistant |
Art | Charlie Farrant | Art Department Assistant |
Costume & Make-Up | Christine Sterritt | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Daniel Eudey | Hairdresser |
Costume & Make-Up | Dolly Burt | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sarah Berry | Makeup Artist |
Art | Pascal Contos | Standby Property Master |
Art | David Evans Lombe | Shop Electric |
Lighting | Richard Bowles | Other |
Lighting | Alan Coster | Electrician |
Lighting | Nigel Woods | Electrician |
Art | Dave Morrel | Other |
Art | Clayton Irwin | Other |
Art | Ged Chopping | Other |
Crew | Ian Harris | Carpenter |
Crew | Chris Bethan | Carpenter |
Crew | Zack Lonsdale | Carpenter |
Crew | Ray Shield | Carpenter |
Crew | Ian Saunders | Carpenter |
Crew | Bruce McKinlay | Carpenter |
Crew | Jeremy Greenwood | Carpenter |
Crew | Ritchie Rosette | Carpenter |
Crew | Fergal Colbert | Other |
Crew | Tom Spice | Other |
Crew | Chris French | Other |
Crew | Robin Williams | Other |
Crew | Darren Stoner | Other |
Crew | Jem Dumble | Other |
Crew | Stuart Mackenzie | Other |
Crew | Josh Baker | Other |
Crew | Julian Evans | Other |
Art | John Greenwood | Painter |
Art | Duncan Baylis | Painter |
Art | Kari Dewar | Painter |
Crew | Christina Papaspyrou | Other |
Directing | Dez Gray | Third Assistant Director |
Directing | Paul Lay | Third Assistant Director |
Crew | Carolyn Tooth | Additional Script Supervisor |
Crew | Kenny Gibb | Post Production Assistant |
Editing | Lynne Butterworth | Dailies Technician |
Editing | Anita Casali | Dailies Technician |
Editing | Anna Cobley | Dailies Technician |
Editing | Liz Gill | Dailies Technician |
Editing | Steven Smith | Dailies Technician |
Crew | Beth Murray | Floor Runner |
Crew | Martyn Casserly | Floor Runner |
Crew | Jason Pinder | Floor Runner |
Production | Norma Burke | Accounting Clerk Assistant |
Crew | Zoe Mylchreest | Unit Publicist |
Camera | Simon Smith-Hutchon | Other |
Crew | Patrick Nafzger | Driver |
Crew | Les Metherell | Driver |
Crew | Keith Harvard | Driver |
Crew | Chris Culley | Driver |
Sound | Yona Dunsford | Vocals |
Sound | Samantha Shaw | Vocals |
Sound | Katrina Damigos | Vocals |
Sound | Cara Molloy | Vocals |
Sound | Katie Smith | Vocals |
Sound | Pippa Woodrow | Vocals |
Crew | Hugh Rees-Parnall | Thanks |
Crew | A.J. Pearce | Thanks |
Crew | Carey Weich | Thanks |
Crew | Martin Heap | Thanks |
Crew | Jonathan Hull | Thanks |
Crew | Caroline Lovelace | Thanks |
Crew | Greig Morrison | Thanks |
Crew | Patrick Murphy | Thanks |
Production | Johnson Liff | Casting |
Art | Mark Thompson | Production Design |