Bug Hall Sam Callahan |
|
Jennifer Jason Leigh Lydia Callahan |
|
Mischa Barton Maurey Pierce |
|
Peggy Lipton Laurabel Pierce |
|
Angela Featherstone Delores |
|
R. Lee Ermey Caspar Callahan |
|
Michael Greyeyes Hank Elkrunner |
|
Alison Pill Chuckette Morris |
|
Gerald Lenton-Young Coach Howard Stebbins |
|
Brad Renfro Dothan Talbot |
|
Drew Barrymore Fantasy Girl |
|
Andrea Menard Dot |
|
Kathryn Henry LaDell |
|
Elizabeth Henry La Nell |
|
Daniel Maslany Petey Pierce |
|
Aaron Fahlman Buddy Pierce |
|
Ivan McDonald Rodney Cannelloski |
|
Rick Ravanello Dougie Dupree |
|
George Grassick Rodeo Announcer |
|
Karen von Staden Mrs. Stebbins |
|
John C. Reilly Cowboy at Pool Table (uncredited) |
Production | Gordon McLennan | Co-Producer |
Directing | Gordon McLennan | Second Unit Director |
Sound | Stewart Copeland | Original Music Composer |
Editing | Michael R. Miller | Editor |
Production | Danis Goulet | Extras Casting |
Production | Justine Arteta | Casting |
Sound | Lucy Sustar | Foley Mixer |
Production | Jennifer Jason Leigh | Co-Producer |
Sound | Dorian Cheah | Sound Effects Editor |
Sound | Dorian Cheah | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dorian Cheah | Sound Supervisor |
Crew | Laird McMurray | Special Effects Coordinator |
Editing | Alessandra Carlino | Assistant Editor |
Sound | Michael Dittrick | Supervising Music Editor |
Production | Mike Elliott | Executive Producer |
Directing | Tamra Davis | Director |
Production | Tamra Davis | Executive Producer |
Production | Mark Amin | Executive Producer |
Production | Rhonda Baker | Line Producer |
Editing | Luis Colina | Editor |
Production | Robin Schorr | Co-Producer |
Sound | Joel C. High | Music Supervisor |
Production | Peter A. Marshall | Co-Producer |
Crew | Jamie Payton | Stunt Double |
Camera | Cliff Hokanson | Steadicam Operator |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Camera | Claudio Rocha | Director of Photography |
Production | Kim Davis-Wagner | Casting |
Production | Shelby Stone | Producer |
Sound | Kevin Hamilton | Dialogue Editor |
Writing | Tim Sandlin | Screenplay |
Writing | Tim Sandlin | Novel |
Production | Alison Dickey | Producer |
Costume & Make-Up | Tracy Wira | Hairstylist |
Sound | Stéphane Barsalou | Sound Mixer |
Camera | Mark Dobrescu | Camera Operator |
Camera | Mark Dobrescu | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Tracy George | Key Makeup Artist |
Editing | Andrew Seklir | First Assistant Editor |
Art | Ian D. Thomas | Production Design |
Sound | David Lee Fein | Foley Artist |
Sound | Alan Freedman | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Joanna Vollhoffer | Assistant Costume Designer |
Art | Carol Lavallee | Set Decoration |
Art | Larry Spittle | Property Master |
Sound | Diane Marshall | Foley Artist |
Sound | Michael Hertlein | Dialogue Editor |
Directing | Tony Elliott | Third Assistant Director |
Art | Hugh Shankland | Construction Coordinator |
Crew | Kirk Jarrett | Stunt Coordinator |
Sound | Robert Jackson | ADR Supervisor |
Production | Kevin Butler | Location Manager |
Lighting | Peter La Rocque | Gaffer |
Sound | Robert Getty | Dialogue Editor |
Production | Sharon Oreck | Producer |
Sound | Steve Scoville | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Lori Guidroz | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Wendy Schecter | Costume Design |
Costume & Make-Up | Zinka Tuminski | Key Hair Stylist |
Sound | William Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Sharyn Gersh | Music Editor |
Directing | Sandi Cameron | Script Supervisor |
Crew | Ron Jacobs | Transportation Co-Captain |
Sound | Craig Jurkiewicz | Foley Editor |
Sound | Tony Wyman | Boom Operator |
Crew | T.J. Bews | Animal Wrangler |
Crew | T.J. Bews | Stunt Double |
Camera | Stephan McLellan | Grip |
Camera | Geoffrey Yates | Best Boy Grip |
Art | Karin Elsener | Title Designer |
Lighting | Shawn Fulton | Electrician |
Editing | Brett S. McCarthy | First Assistant Editor |
Crew | Sheila Richards | Transportation Coordinator |
Sound | Chato Hill | Assistant Sound Editor |
Art | Loree Cameron | Graphic Designer |
Camera | Bill Mills | Key Grip |
Production | Blaine G. Houserman | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Jillian Dempsey | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jillian Dempsey | Hairstylist |
Camera | Warren Gibson | Grip |
Editing | Meagan James | Assistant Editor |
Directing | Ehud Ellman | First Assistant Director |
Crew | Wanda Ferraton | Stunt Double |
Crew | Wright Bruisedhead | Stunt Double |
Directing | Matt Maloney | Second Assistant Director |
Camera | Eric Jennings | First Assistant Camera |
Art | Kim Wall | Assistant Set Decoration |
Art | Shelley Patterson | Set Decoration Buyer |
Lighting | Derek Carrier | Best Boy Electric |
Camera | Aahmes Deschulter | Grip |
Crew | Tracy Demaer | Transportation Co-Captain |
Editing | Lara Loory | Assistant Editor |
Editing | Gloria Vela | Assistant Editor |
Editing | Paul Ohnersorgen | Assistant Editor |
Editing | April Martin | Assistant Editor |
Sound | Sarah Smith | Foley Editor |