Matthias Schoenaerts Gino 'Gigi' |
|
Adèle Exarchopoulos Bénédicte 'Bibi' |
|
Éric De Staercke Freddy |
|
Jean-Benoît Ugeux Serge |
|
Nabil Missoumi Younes |
|
Fabien Magry Eric 'Le Chauve' |
|
Gianni La Rocca Mike 'Le Râble' |
|
Thomas Coumans Bernard 'Nardo' |
|
Nathalie Van Tongelen Sandra / Géraldine |
|
Anaëlle Potdevin Stéphanie |
|
Gaël Maleux Jean |
|
Kerem Can Benze |
|
Sam Louwyck Prison Manager |
|
Corentin Lobet Superflic |
|
Stefaan Degand Goldenboy |
|
Vincenzo De Jonghe Policeman #1 |
|
Serge Riaboukine Monsieur Assa |
|
Charley Pasteleurs Marshall |
|
Christine Verheyden Bank Employee |
|
Igor van Dessel Gino - 1984 |
Production | Pierre-Ange Le Pogam | Producer |
Costume & Make-Up | Mariël Hoevenaars | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Mariël Hoevenaars | Makeup Designer |
Art | Geert Paredis | Art Direction |
Camera | Jo Vermaercke | Steadicam Operator |
Writing | Thomas Bidegain | Writer |
Directing | Michaël R. Roskam | Director |
Writing | Michaël R. Roskam | Writer |
Camera | Nicolas Karakatsanis | Director of Photography |
Sound | Raf Keunen | Music |
Editing | Alain Dessauvage | Editor |
Production | Bart Van Langendonck | Producer |
Art | Steven Liegeois | Property Master |
Writing | Noé Debré | Writer |
Costume & Make-Up | Kristin Van Passel | Costume Design |
Camera | Jan Rubens | Steadicam Operator |
Visual Effects | Guillaume Le Gouez | Visual Effects Supervisor |
Editing | Paolo Finotto | Digital Intermediate |
Sound | François-Joseph Hors | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Michaël Bier | Casting |
Production | Patrick Noordzij | Location Manager |
Camera | Grimm Vandekerckhove | Camera Operator |
Sound | Nicolas Fioraso | Foley |
Camera | Didier Frateur | First Assistant Camera |
Sound | Vincent Milner | Foley |
Crew | Jean-Christophe Bourgeois | Armorer |
Sound | Thomas Desjonquères | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Beatrice Cormann | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Beatrice Cormann | Makeup Designer |
Camera | Brice Dejardin | First Assistant Camera |
Sound | Bruno Reiland | Sound Editor |
Visual Effects | Marion Frelat | Visual Effects Coordinator |
Lighting | Tim Janssens | Gaffer |
Lighting | Felix Ryckebusch | Electrician |
Production | Marc Dalmans | Production Manager |
Directing | Sofie Tusschans | First Assistant Director |
Art | Toon Marien | Construction Coordinator |
Art | Jonathan Van Essche | Set Dresser |
Sound | Florian Cornet | ADR Supervisor |
Sound | Thomas Berliner | Boom Operator |
Sound | Simon Poupard | Sound Editor |
Sound | Maxime Saleix | Sound Editor |
Sound | Pierre-Jean Labrusse | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Benjamin Hautenauve | Camera Operator |
Lighting | Florence Preud'homme | Electrician |
Lighting | Wim Adriaenssens | Electrician |
Camera | Dries Leerschool | Key Grip |
Camera | Maarten Vanden Abeele | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Sabina Kumeling | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Charlotte Goethals | Set Costumer |
Editing | Sara Martínez Ruiz | Digital Intermediate |
Editing | Matias Vanraes | Assistant Editor |
Art | Esperanza Sáenz | Title Designer |
Production | Gudrun Burie | Publicist |
Production | Barbara van Lombeek | Publicist |