Henry Cavill Marshall |
|
Ben Kingsley Cooper |
|
Alexandra Daddario Rachel |
|
Stanley Tucci Commissioner Harper |
|
Brendan Fletcher Simon |
|
Minka Kelly Angie |
|
Nathan Fillion Quinn |
|
Mpho Koaho Glasgow |
|
Emma Tremblay Faye |
|
Eliana Jones Lara |
|
Daniela Lavender Dickerman |
|
Dylan Penn Sophia |
|
Cory Wojcik Malcolm |
|
Tom Soares Chef |
|
Jason Tremblay Robert |
|
Beverly Ndukwu Biggs |
|
Lauren Cochrane Waitress |
|
Frank Adamson Elderly Man |
|
Will Woyotowich Traffic Officer |
|
Sara Thompson Julie |
|
Graham Ashmore Michael |
|
Kristen Harris Doctor |
|
Chris Sigurdson Peter |
|
Erik Athavale Forensic Analyst |
|
Keith Fernandez SWAT Cohen |
|
Tom Anniko Gerrard |
|
Darren Ross Officer Sanders |
|
Andrew Cecon Bomb Squad Officer |
|
Tom Keenan Dean Delane |
|
Carlyn Burchell Amy Stulls |
|
Brodie Sanderson Husband |
|
Loraine James Librarian |
|
Stephanie Sy Glasgow's Wife |
|
Luke Milligan Officer Milligan |
|
Will Woytowich Traffic Officer |
Sound | Benjamin Wallfisch | Music Producer |
Sound | Sean McCormack | Supervising Sound Editor |
Production | Nancy Kirhoffer | Co-Producer |
Camera | Michael Barrett | Director of Photography |
Production | Michael Barrett | Co-Producer |
Editing | Jim Page | Editor |
Crew | Guy Bews | Stunt Coordinator |
Art | Taavo Soodor | Production Design |
Sound | Adrian Medhurst | Foley Artist |
Crew | Sean Skene | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Brenda Magalas | Key Makeup Artist |
Production | Jeff Beesley | Production Supervisor |
Production | Robert Ogden Barnum | Producer |
Production | Kevin Scott Frakes | Executive Producer |
Art | Grant MacDonald | Set Decoration |
Sound | Onnalee Blank | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Justin Kelly | Production Manager |
Production | Peter Bevan | Co-Producer |
Production | Karl Richards | Co-Producer |
Lighting | Nigel Hartwell | Gaffer |
Production | Buddy Patrick | Executive Producer |
Production | Carmen Kotyk | Casting |
Production | Tony Parker | Executive Producer |
Directing | Kelly Wolfman | Script Supervisor |
Production | Shelly Anthis | Location Manager |
Writing | David Raymond | Screenplay |
Directing | David Raymond | Director |
Production | David Raymond | Producer |
Sound | Eric Neufeld | Boom Operator |
Production | Rick Dugdale | Producer |
Sound | Leon Johnson | Sound Mixer |
Sound | James Harvey | Sound Effects Editor |
Sound | Mathew Waters | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Scott Rogers | Stunt Coordinator |
Production | Lisa Cichelly | Line Producer |
Production | Dave Hansen | Executive Producer |
Visual Effects | James Sled | Special Effects Supervisor |
Production | Alastair Burlingham | Executive Producer |
Crew | Kristen Sawatzky | Stunts |
Art | Nick Burns | Storyboard Artist |
Art | Jason Gibbs | Property Master |
Crew | Tim Freestone | Special Effects Coordinator |
Production | Charlie Dombek | Associate Producer |
Directing | Kevin Hourigan | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Sandra Soke | Costume Designer |
Production | Ian Macpherson | Production Coordinator |
Directing | Bryan R. Burns | Third Assistant Director |
Crew | Krystle Snow | Stunt Double |
Directing | Puneet Chawla | Third Assistant Director |
Camera | Shauna Townley | Still Photographer |
Camera | Tyler Emms | Key Grip |
Sound | Alex Lu | Original Music Composer |
Art | Mike Mulhall | Art Direction |
Art | Ashley Hyra | Set Decoration |
Production | Peter Aitken | Executive Producer |
Production | Steven Ashley | Executive Producer |
Production | Sundip K. Bhundia | Executive Producer |
Production | Mark Catton | Executive Producer |
Production | Nadine de Barros | Executive Producer |
Directing | Aric Dupere | First Assistant Director |
Production | Rob Wood | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Roberta Gale | Key Hair Stylist |
Art | Gary Barringer | Graphic Designer |
Production | Neal Baksh | Location Manager |
Production | Chris Pettit | Producer |
Production | James Milligan | Executive Producer |
Production | Larry Harding | Executive Producer |
Production | Nasrat Muzayyin | Executive Producer |
Production | Zorin Finkelsen | Executive Producer |
Production | Francesca Dutton | Executive Producer |
Production | James Lancaster | Executive Producer |
Production | Mitesh Parikh | Executive Producer |
Production | Amanatey Sogbodjor | Executive Producer |
Production | Niraj Parikh | Executive Producer |
Production | Gaurav Talwar | Executive Producer |
Production | Pulak Parikh | Executive Producer |
Directing | Rob Fowler | First Assistant Director |
Production | Paul Weinberg | Associate Producer |
Production | Sean Muzayyin | Associate Producer |
Visual Effects | Fredy Chávez Olmos | Visual Effects Supervisor |
Crew | David Townsend | Post Production Supervisor |
Production | Chrussy | Location Production Assistant |