Body Snatchers (1993)
TerrorFicção científicaThriller
Director:
Abel Ferrara
Writers:
Stuart Gordon, Dennis Paoli, Nicholas St. John.
Terry Kinney Steve Malone |
|
Meg Tilly Carol Malone |
|
Gabrielle Anwar Marti Malone |
|
Reilly Murphy Andy Malone |
|
Billy Wirth Tim Young |
|
Christine Elise Jenn Platt |
|
R. Lee Ermey General Platt |
|
Kathleen Doyle Mrs. Platt |
|
Forest Whitaker Major Collins |
|
G. Elvis Phillips Pete |
|
Stanley Small Platt's Aide |
|
Tonea Stewart Teacher |
|
Keith Smith Soldier Gas Station |
|
Winston E. Grant Gas Attendant |
|
Phil Neilson MP Gate Captain |
|
Timothy P. Brown MP #1 |
|
Thurman L. Combs MP #2 |
|
Sylvia Small Soldier #1 |
|
Adrian Unveragh Red |
|
Johnny Lee Smith Neighbor |
|
Allen Perada MP #3 |
|
Candice Orsini Medic |
|
Marty Lyons Man in Infirmary |
|
Rick Kangrga MP #4 |
|
Michael Cohen MP #5 |
|
Kimberly L. Cole Pod Soldier |
|
James P. Monoghan G.I. #1 |
|
Craig Lockhart G.I. #2 |
|
Darien Taylor Alien Woman |
|
Barney Burman Pod Person (uncredited) |
|
J.D. Walters Marine Pilot (uncredited) |
Production | Ferne Cassel | Casting |
Camera | Bojan Bazelli | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Barney Burman | Special Effects Makeup Artist |
Production | John G. Wilson | Unit Production Manager |
Art | Peter Jamison | Production Design |
Writing | Stuart Gordon | Screenplay |
Writing | Larry Cohen | Screenstory |
Writing | Jack Finney | Novel |
Directing | Abel Ferrara | Director |
Writing | Raymond Cistheri | Screenstory |
Production | Robert H. Solo | Producer |
Sound | Joe Delia | Original Music Composer |
Editing | Anthony Redman | Editor |
Art | John Huke | Art Direction |
Art | Linda Spheeris | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Margaret Mohr | Costume Design |
Writing | Dennis Paoli | Screenplay |
Writing | Nicholas St. John | Screenplay |
Production | Michael Jaffe | Co-Producer |
Crew | Thomas R. Burman | Makeup Effects |
Directing | Robert J. Wilson | First Assistant Director |
Production | Kimberly Brent | Associate Producer |
Directing | Drew Ann Rosenberg | First Assistant Director |
Crew | G. A. Aguilar | Stunts |
Costume & Make-Up | Jake Garber | Special Effects Makeup Artist |
Directing | Phil Neilson | Second Unit Director |
Production | Jack Clements | Unit Production Manager |
Crew | Bari Dreiband-Burman | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Cydney Cornell | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Brian Penikas | Special Effects Makeup Artist |
Directing | Noga Isackson | Second Assistant Director |
Directing | Michael Neumann | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Joe Cuervo | Makeup Artist |
Directing | David Larson | Second Second Assistant Director |
Art | Matt Marich | Other |
Costume & Make-Up | Robert Hall | Special Effects Makeup Artist |
Production | Tonya S. Holly | Casting |