Alan Arkin Leonard Hoffman |
|
Beverly D'Angelo Blanche Rickey |
|
Peter Falk Steve Rickey |
|
Charles Durning O'Mara |
|
Robert Stack Winslow |
|
Paul Dooley George Noozel |
|
Valerie Curtin Arlene Hoffman |
|
Richard Libertini Dr. Lopez |
|
Steve Alterman Peter Hoffman |
|
Jerry Pavlon Michael Hoffman |
|
Paul La Greca Joshua Hoffman |
|
John Finnegan Det. Murphy |
|
Karl Lukas Police captain |
|
Maryedith Burrell Gail |
|
Edith Fields Doris |
|
Rosemarie Stack Mrs. Winslow |
|
Barbara Tarbuck Helen |
|
Al White Mr. Williams |
|
Teddy Wilson Porter |
|
Gloria Gifford Wanda |
|
Herb Armstrong Night Security Guard |
|
Jaime Sánchez Chief Terrorist |
|
Gaetano Lisi Gaetano Lopez |
|
Chester Grimes Flavio Lopez |
|
Irene Olga López Lopez' Receptionist |
|
Daphne Eckler Receptionist |
|
Carol Reinhard Winslow's Secretary |
|
Conroy Gedeon Reporter |
|
Leonard P. Geer Whitlow Kepler |
|
Melvin Jones Terrorist #1 |
|
Luis Contreras Terrorist #2 |
|
John M. Kochian Jr. Terrorist #3 |
|
Domingo Ambriz Terrorist #4 |
|
John Bianchini Terrorist #5 |
|
Nafa Rasho Terrorist #6 |
|
Roger Ito Terrorist #7 |
|
Perry Fluker Terrorist #8 |
|
Lynn Ready Terrorist #9 |
|
Steven Lambert Terrorist #10 |
|
Yukio G. Collins Terrorist #11 |
|
Howard Clapp Executive #1 |
|
Jeff Howard Executive #2 |
|
Leland Sun Chinese Laborer #1 |
|
Al Leong Chinese Laborer #2 |
|
Danny Lew Chinese Laborer #3 |
|
Michaelani Chinese Laborer #4 |
|
Dennis Phun Chinese Laborer #5 |
|
Walter Soo Hoo Chinese Laborer #6 |
|
Richard Walter Hot Dog Eater |
|
Joseph G. Medalis Salesman |
|
Gary Nastu Fireman |
|
Michael Santiago Cop |
|
Warren Munson Jack |
Production | Jane Feinberg | Casting |
Production | Mike Fenton | Casting |
Production | Judy Taylor | Casting |
Art | Peter Landsdown Smith | Production Design |
Art | Peter Landsdown Smith | Art Direction |
Camera | Bill Butler | Director of Photography |
Editing | Donn Cambern | Editor |
Editing | Ralph E. Winters | Editor |
Sound | Bill Conti | Original Music Composer |
Directing | John Cassavetes | Director |
Costume & Make-Up | Cheri Ruff | Hairstylist |
Art | Gene Callahan | Production Design |
Writing | James M. Cain | Original Film Writer |
Costume & Make-Up | Joe I. Tompkins | Costume Design |
Production | Mike Lobell | Producer |
Writing | Andrew Bergman | Writer |
Art | Sam Shaw | Title Designer |
Crew | Gray Johnson | Stunt Coordinator |
Production | Howard Pine | Production Manager |
Costume & Make-Up | Monty Westmore | Makeup Artist |
Directing | Julie Pitkanen | Script Supervisor |
Art | Lee Poll | Set Decoration |
Crew | Joni Avery | Stunts |
Art | Joseph E. Hubbard | Set Designer |
Production | John Warren | Location Manager |
Production | Jeannie Jeha | Production Coordinator |