Elizabeth Reaser Inge Altenberg |
|
Lois Smith Inge (as an older woman) |
|
Patrick Heusinger Young Lars |
|
Tim Guinee Olaf Torvik |
|
Stephen Pelinski Old Lars |
|
Alan Cumming Frandsen |
|
Ned Beatty Harmo |
|
John Heard Minister Sorrensen |
|
Robert Hogan Olaf Torvik (Old) |
|
Paul Sand Frandsen (as an older man) |
|
Jodie Markell Donna Torvik |
|
Sage Kermes Mae Torvik |
|
Kirsten Frantzich Lee |
|
Stephen Yoakam Einar Torvik |
|
Karen Landry Rose Torvik |
|
James Cada Minister Thorwald |
|
Debbie DeLisi Sarah Torvik |
|
Charlotta Mohlin Else Jorgensdatter |
|
Tom Gilroy Comrade Vik |
|
James Bakkom Station Manager |
|
John Paul Gamoke Brekke |
|
Barbara Kingsley Disa |
|
Stephen D'Ambrose Clerk of the Court |
|
Alex Kingston Brownie |
|
Patrick Coyle Martin |
|
Raye Birk Postal Clerk |
|
Dirk Reignier LaMotte |
|
Palmer Grinager Auction Spotter |
|
Tony Papenfuss Gentleman Bidder |
|
Wayne A. Evenson Judge Sundby |
|
Joel Thingvall |
Production | Gil Bellows | Co-Producer |
Production | Lynn Blumenthal | Casting |
Production | Alan Cumming | Producer |
Sound | Mark Orton | Music |
Costume & Make-Up | Eden Miller | Costume Design |
Production | Thomas Pope | Co-Producer |
Directing | Ali Selim | Director |
Production | Ali Selim | Producer |
Writing | Will Weaver | Writer |
Production | Gill Holland | Executive Producer |
Production | Stephen Hays | Executive Producer |
Production | Jim Bigham | Producer |
Production | Howard Ellis | Associate Producer |
Crew | David Tumblety | Cinematography |
Art | Jill Broadfoot | Set Decoration |
Sound | Gerard Bonette | Sound Mixer |
Visual Effects | Kurt Angell | Visual Effects Supervisor |
Sound | Andy Kris | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | James Stanger | Editor |
Production | Lillian LaSalle | Executive Producer |
Art | James Bakkom | Production Design |
Sound | Mack Melson | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Melanie Harris | Key Makeup Artist |
Production | David Dancyger | Co-Producer |
Production | Ace Allgood | Associate Producer |
Production | Edward J. Driscoll | Executive Producer |
Production | Gary S. Kohler | Executive Producer |
Production | Thomas Lieberman | Executive Producer |
Production | Sarah Lopes | Associate Producer |
Production | Terrance Moore | Executive Producer |
Production | Robin Selim | Co-Producer |
Production | Joan Lynn | Casting |
Art | Emily Davis | Art Direction |
Costume & Make-Up | Masami Saito | Key Hair Stylist |
Sound | Randy Bobo | Sound Designer |