James Remar Dr. Coleman West |
|
Stephanie Niznik Erika |
|
Daniel von Bargen Gen. Craig Maxwell |
|
Anthony Starke Will Dezmond |
|
Kathryn Morris Ryan Tibbet |
|
Fredric Lehne Lt. Sympson |
|
Jonathan LaPaglia Eddie |
|
Sharisse Baker-Bernard Distraught Mother |
|
Frank Birney Dr. Heller |
|
Terry Camilleri Harry |
|
Kimberly Campbell Frieda |
|
Scott Carollo Adjutant |
|
Dennis Creaghan Fire Chief |
|
Judd Dunning Paramedic |
|
Bryn Erin Girl |
|
Theo Greenly Sean Maxwell |
|
Daniel Guzmán Paramedic #1 |
|
Terri Hanauer Vanessa Maxwell |
|
Bob Koherr Bwanna |
|
J.T. Larsen Kid At Beach |
|
John McCann President |
|
Emmett Miller Newscaster |
|
Rashaan Nall Lewis |
|
Aaron Nelms Kid |
|
Arthel Neville Newscaster #2 |
|
Judd Omen Colonel |
|
Denney Pierce Fireman |
|
Monti Sharp Leopold |
|
Tucker Smallwood Police Chief |
|
Drew Snyder Mayor Devlin |
|
Antwon Tanner Rawhide |
|
J. Karen Thomas Teacher |
|
John Walcutt Civil Engineer |
|
Charles Walker Secretary of Defense |
|
Stoney Westmoreland Cop |
|
Nancy Young Woman |
Sound | Michael Payne | Supervising Sound Editor |
Camera | Jacques Haitkin | Director of Photography |
Sound | Marc Fishman | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | John Hartigan | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | John Hartigan | Special Effects Supervisor |
Production | Scott Hohnbaum | Unit Production Manager |
Sound | Joel Goldsmith | Music |
Production | Roderick Taylor | Executive Producer |
Writing | Roderick Taylor | Writer |
Production | Bruce A. Taylor | Executive Producer |
Writing | Bruce A. Taylor | Writer |
Directing | Ian Barry | Director |
Sound | Alex Wilkinson | Music |
Production | Geraint Bell | Associate Producer |
Production | Scott McAboy | Producer |
Production | Gilbert Alexander Wadsworth III | Producer |
Art | Paul Miller | Art Direction |
Production | Amy Sydorick | Line Producer |
Sound | Leslie Bloome | Foley |
Art | David Halver | Property Master |
Sound | Elisabeth Flaum | Sound Effects Editor |
Sound | Marshall Garlington | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Amber Lyne Garcia | Costume Design |
Editing | Tom Walls | Editor |
Art | Gail Bennett | Set Decoration |
Art | Dan Whifler | Production Design |
Costume & Make-Up | Jennifer Donish | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Rela Martine | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Connie Mayfield | Makeup Artist |
Directing | Alexander H. Gayner | First Assistant Director |
Art | Josh Hadley | Construction Coordinator |
Editing | Chris Worland | Editor |
Production | Carol Goldwasser | Casting |
Production | Brooke Mulry | Casting |
Directing | Adeeb K. Samhat | Second Assistant Director |
Art | Tracey Axton | Set Decoration |
Crew | Kimberly McManus | Scenic Artist |
Sound | James P. Slingluff | Sound Mixer |
Sound | Donald Vespoint | Boom Operator |