Stay Alive (2006)
Ett gäng ungdomar kommer över ett kusligt skrämmande tv-spel som utspelar sig på ett 1700-talsgods, där den respektlösa dödsgrevinnan en gång bodde. Efteråt gör ungdomarna den rysliga upptäckten att det finns en kopplig mellan deras eget livsöde och hur de dör i spelet. Deras verklighet vävs samman med spelet och för att överleva inser ungdomarna att de måste besegra grevinnan, både i spelet och i verkliga livet.
Director: William Brent Bell
Jon Foster Hutch |
|
Samaire Armstrong Abigail |
|
Frankie Muniz Swink |
|
Sophia Bush October |
|
Jimmi Simpson Phineus |
|
Adam Goldberg Miller Banks |
|
Wendell Pierce Detective Thibodeaux |
|
Milo Ventimiglia Loomis Crowley |
|
Billy Slaughter Rex |
|
Nicole Oppermann Sarah |
|
April Wood Loretta |
|
Monica Monica Mrs. Crowley |
|
Rio Hackford Detective King |
|
Billy Louviere Fidget |
|
J. Richey Nash Young Rookie |
|
Maria Kalinina Countess |
|
Lauren Lorbeck Emma |
|
Veronica Mosgrove News Reporter |
|
Rick Green Stay Alive Game Voice-Over (voice) |
|
James Haven Jonathan Malkus (uncredited) |
Art | Bruton Jones | Production Design |
Production | Roger Birnbaum | Executive Producer |
Production | Gary Barber | Executive Producer |
Production | McG | Producer |
Production | Jonathan Glickman | Executive Producer |
Sound | John Frizzell | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Caroline Eselin Shaefer | Costume Design |
Production | James D. Stern | Producer |
Production | Jeffrey Chernov | Executive In Charge Of Production |
Production | Becki Cross Trujillo | Executive Producer |
Production | Becki Cross Trujillo | Unit Production Manager |
Production | Erin Stam | Co-Producer |
Editing | Harvey Rosenstock | Editor |
Directing | William Brent Bell | Director |
Writing | William Brent Bell | Writer |
Production | Matthew Peterman | Producer |
Writing | Matthew Peterman | Writer |
Production | Adolfo Martínez Pérez | Associate Producer |
Production | Anna Mastro | Associate Producer |
Production | David Manpearl | Co-Producer |
Camera | Alejandro Martínez | Director of Photography |
Production | Peter Schlessel | Producer |
Production | Mark Bennett | Casting |
Art | Kristin Bicksler | Set Decoration |
Production | Tommy Staub | Casting |
Art | Alan Hook | Art Direction |
Production | Douglas Hansen | Executive Producer |
Production | Adam Del Deo | Executive Producer |
Art | Kip Bartlett | Assistant Property Master |
Art | Richard Waldrop | Property Master |
Sound | Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Monique Champagne | Set Decoration Buyer |
Costume & Make-Up | Ann Walters | Costume Supervisor |
Crew | Steven Ritzi | Stunt Coordinator |
Directing | Melinda Taksen | Script Supervisor |
Sound | Daniel J. Leahy | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Chuck Stringer | Construction Coordinator |
Visual Effects | Mark Dornfeld | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Donna Spahn | Key Hair Stylist |
Lighting | Scott Zuchowski | Best Boy Electric |
Lighting | Joseph Paolucci Jr. | Electrician |
Camera | Jeff Taylor | Camera Production Assistant |
Sound | Kelly Cabral | Supervising Sound Editor |
Sound | Thomas O'Neil Younkman | Sound Designer |
Camera | Jeff Moore | Steadicam Operator |
Lighting | Kevin Gazdik | Electrician |
Art | Elizabeth Mire | Art Department Assistant |
Crew | Dale Frye | Stunt Double |
Lighting | Michael D. Kennedy | Electrician |
Costume & Make-Up | Jean Webber | Hairstylist |
Art | Federico D'Alessandro | Storyboard Artist |
Crew | Karin Justman | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Michele Paris | Makeup Department Head |
Crew | Josh Mueller | Stunt Double |
Directing | Eric Fox Hays | First Assistant Director |
Production | Blanche Aurore Duault | Publicist |
Production | Ray Felipe | Script Researcher |
Camera | Dan Turek | First Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Theresa A. Fleming | Assistant Hairstylist |
Camera | Ian Lynch | Camera Operator |
Crew | Karine Mauffrey | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Adelita Solorzano | Assistant Makeup Artist |
Art | Danny Nick | Set Dresser |
Camera | Mac Alsfeld | Camera Intern |
Lighting | Joe Iverson | Electrician |
Camera | Brandon Dauzat | Second Assistant Camera |
Camera | Ryan Eustis | Second Assistant "A" Camera |
Camera | David C. Edwards | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Rebecca Brenneman | Still Photographer |
Crew | Dan Furst | Video Assist Operator |
Crew | Kiana Politis | Stunt Double |
Directing | Steve Battaglia | Second Assistant Director |
Crew | Kenneth Shelton | Stunt Driver |
Visual Effects | Kent Seki | Visual Effects Supervisor |