Bad Santa (2003)
Filmen handlar om två bondfångare som reser runt mellan köpcentra utklädda till Tomten och hans dvärg. Istället för att sprida glädje är duons motiv att råna varje ställe de besöker, en strategi som bli komplicerad när de stöter på en 8-åring som lär dem meningen med julen.
Director: Terry Zwigoff
Billy Bob Thornton Willie |
|
Tony Cox Marcus |
|
Brett Kelly The Kid |
|
Lauren Graham Sue |
|
Lauren Tom Lois |
|
Bernie Mac Gin |
|
John Ritter Bob Chipeska |
|
Ajay Naidu Hindustani Troublemaker |
|
Lorna Scott Milwaukee Mother |
|
Harrison Bieker Milwaukee Boy |
|
Alex Borstein Milwaukee Mom with Photo |
|
Alexandra Korhan Drum Set Girl |
|
Dylan Charles Milwaukee Bratty Kid |
|
Billy Gardell Milwaukee Security Guard |
|
Lisa Ross Milwaukee Bartender |
|
Bryan Callen Miami Bartender |
|
Tom McGowan Harrison |
|
Grace Calderon Big Booty Woman |
|
Christine Pichardo Photo Elf |
|
Bucky Dominick Nintendo Deer Hunter 3 Boy |
|
Georgia Eskew Barbie Girl |
|
Hayden Bromberg Fraggle-Stick Boy |
|
Max Van Ville Skateboard Bully |
|
Briana Norton Pinball Girl |
|
Octavia Spencer Opal |
|
Hallie Singleton Woman in Food Court |
|
Ryan Pinkston Shoplifter |
|
Matt Walsh Herb |
|
Natsuko Ohama Pedicurist |
|
Dave Adams Prison Guard |
|
Ethan Phillips Roger Merman |
|
Joey Saravia Pokemon Child |
|
Cody Strauch Watching Boy |
|
Marshall Dvorin Watching Boy |
|
Curtis Taylor Phoenix Security Guard |
|
John Bunnell Police Chief |
|
Renna Bartlett Waitress (uncredited) |
|
Joe Bucaro III Sergeant (uncredited) |
|
Dylan Cash Kid on Bike (uncredited) |
|
Cloris Leachman Grandma (uncredited) |
|
Kerry Rossall Security Guard (uncredited) |
Production | Joel Coen | Executive Producer |
Production | Ethan Coen | Executive Producer |
Production | Bob Weinstein | Producer |
Production | Harvey Weinstein | Co-Executive Producer |
Production | John Cameron | Producer |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Sound | Kyrsten Mate | Sound Effects Editor |
Art | Robert Greenfield | Set Decoration |
Production | David Crockett | Unit Production Manager |
Production | David Crockett | Co-Producer |
Camera | Jamie Anderson | Director of Photography |
Crew | Tony Brubaker | Stunts |
Art | Sharon Seymour | Production Design |
Sound | David Kitay | Original Music Composer |
Directing | Terry Zwigoff | Director |
Crew | Allan Graf | Stunts |
Sound | John Nutt | Sound Effects Editor |
Crew | Jeffrey J. Dashnaw | Stunt Coordinator |
Editing | Peter Teschner | Additional Editor |
Crew | John Ritter | In Memory Of |
Costume & Make-Up | Wendy Chuck | Costume Design |
Production | Sarah Aubrey | Producer |
Crew | Joe Bucaro III | Stunts |
Writing | Glenn Ficarra | Writer |
Writing | John Requa | Writer |
Production | Brad Weston | Co-Executive Producer |
Editing | Robert Hoffman | Editor |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Crew | Carl Ciarfalio | Stunts |
Costume & Make-Up | Francisco X. Pérez | Key Makeup Artist |
Crew | Gary Davis | Stunt Coordinator |
Production | Felicia Fasano | Casting |
Sound | Gary Gegan | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Brad Bovee | Stunts |
Crew | Peter Weireter | Stunts |
Crew | Jennifer Elizabeth | Stunts |
Directing | Michael Taylor | Script Supervisor |
Art | Peter Borck | Art Direction |
Crew | Michael Adams | Stunts |
Crew | Jim Wilkey | Stunts |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunt Coordinator |
Art | Natalie Richards | Set Designer |
Crew | C. Cory M. McCrum-Abdo | Post Production Supervisor |
Sound | Matthew Iadarola | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Tricia Ronten | Script Supervisor |
Sound | Larry Kemp | Supervising Sound Editor |
Crew | Kerry Rossall | Stunts |
Costume & Make-Up | Cyndi Reece-Thorne | Makeup Artist |
Crew | Scott Rogers | Stunts |
Crew | Steven Clay Hunter | Driver |
Sound | Jason W. Jennings | Sound Effects Editor |
Camera | Gary Jay | Camera Operator |
Crew | Michael Caradonna | Stunts |
Sound | Michael J. Benavente | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Joani Yarbrough | Hairstylist |
Crew | Randy James Beckman | Stunts |
Costume & Make-Up | Lynne K. Eagan | Makeup Artist |
Sound | Greg ten Bosch | Sound Effects Editor |
Art | Ray Yamagata | Assistant Art Director |
Sound | James Lebrecht | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Nava R. Sadan | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Teressia Carter | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Carrie Angland | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Rita Troy | Key Hair Stylist |
Crew | Anthony G. Schmidt | Stunts |
Sound | Lee Orloff | Production Sound Mixer |
Art | Lynn Christopher | Set Designer |
Production | Haley Sweet | Production Supervisor |
Crew | Ben Scott | Stunts |
Crew | Ninon Tantet | Post Production Supervisor |
Directing | James Alan Hensz | First Assistant Director |
Crew | Katie Rowe | Stunts |
Crew | Craig Jensen | Stunts |
Sound | Samuel H. Hinckley | Sound Effects Editor |
Crew | Rick Edwards | Stunts |
Crew | Hugh Aodh O'Brien | Stunts |
Costume & Make-Up | Cammy R. Langer | Hairstylist |
Production | Robert Leveen | Unit Production Manager |
Directing | Dave Halls | Second Assistant Director |
Crew | Cliff McLaughlin | Stunts |
Directing | Kenneth Roth | Second Second Assistant Director |
Crew | Rick Miller | Stunts |
Crew | Tonya Reneé Banks | Stunts |
Directing | Susan E. Walter | Second Second Assistant Director |
Crew | Rick Kresse | Stunts |
Crew | Michael D. Marshall | Stunts |