Bless the Child (2000)
Sjuksköterskan Maggie O'Connors inrutade liv får en oväntad vändning här hennes syster Jenna plötsligt dyker upp med en nyfödd, autistisk baby vid namn Cody. Hon ber Maggie att ta hand om flickan och Cody blir snart den dotter som Maggie alltid har önskat sig. Sex år senare för Jenna och hennes mystiske man plötsligt bort barnet. Det visar sig snart att Cody har några mycket speciella egenskaper. Och att hon är född samma dag som flera andra försvunna barn.
Director:
Chuck Russell
Writers:
Thomas Rickman, Clifford Green, Ellen Green.
Kim Basinger Maggie O'Connor |
|
Angela Bettis Jenna |
|
Holliston Coleman Cody |
|
Rufus Sewell Eric Stark |
|
Christina Ricci Cheri Post |
|
Jimmy Smits Agent John Travis |
|
Michael Gaston Det. Frank Bugatti |
|
Lumi Cavazos Sister Rosa |
|
Dimitra Arliss Dahnya |
|
Eugene Lipinski Stuart |
|
Anne Betancourt Maria |
|
Ian Holm Reverend Grissom |
|
Helen Stenborg Sister Joseph |
|
Matthew Lemche New Dawn Kid at Van |
|
Dan Warry-Smith New Dawn Kid |
|
Peter Mensah Good Samaritan Janitor |
|
Matt Birman Upstate Cop |
Editing | Alan Heim | Editor |
Production | Bruce Davey | Executive Producer |
Production | Deborah Aquila | Casting |
Production | Sarah Halley Finn | Casting |
Production | Mace Neufeld | Producer |
Production | Robert Rehme | Executive Producer |
Sound | Dean Beville | Sound Effects Editor |
Sound | Christopher Young | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Key Set Costumer |
Art | Carol Spier | Production Design |
Sound | Dan Yale | Foley Editor |
Directing | Chuck Russell | Director |
Costume & Make-Up | Denise Cronenberg | Costume Design |
Crew | Sharon Smith Holley | Visual Effects Editor |
Art | Elinor Rose Galbraith | Art Direction |
Camera | Peter Menzies Jr. | Director of Photography |
Crew | Debbie Lee Carrington | Stunts |
Production | Robin D. Cook | Casting |
Costume & Make-Up | Valli O'Reilly | Makeup Artist |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Production | Barbara Fiorentino | Casting Associate |
Production | Rebecca Mangieri | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Greg Cannom | Special Effects Makeup Artist |
Writing | Thomas Rickman | Screenplay |
Editing | Robert Brakey | First Assistant Editor |
Visual Effects | Joel Hynek | Visual Effects Supervisor |
Camera | Derick V. Underschultz | Second Unit Director of Photography |
Camera | Sharon Seto | Epk Director |
Production | Don Miller | Production Accountant |
Writing | Clifford Green | Screenplay |
Writing | Cathy Cash Spellman | Novel |
Directing | Gary Hymes | Second Unit Director |
Crew | Matt Birman | Stunt Coordinator |
Sound | Adam Sawelson | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Brian Wade | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ronnie Specter | Makeup Artist |
Sound | Stephen Hunter Flick | Supervising Sound Editor |
Sound | Charles Maynes | Sound Effects Designer |
Visual Effects | Oystein Larsen | 3D Artist |
Art | Peter Nicolakakos | Set Decoration |
Production | Lis Kern | Executive Producer |
Lighting | David Breeze | Gaffer |
Production | Stratton Leopold | Co-Producer |
Production | Nicholas J. Gray | Production Manager |
Sound | David Williams | Dialogue Editor |
Visual Effects | Peter Lepeniotis | Animation |
Directing | Matthew H. Rowland | First Assistant Director |
Sound | Randy Singer | Foley Mixer |
Sound | Martin Lopez | Sound Effects Editor |
Art | Elis Y. Lam | Set Designer |
Sound | Donald Flick | Sound Effects Editor |
Sound | Tanya Noel Hill | Music Editor |
Sound | Beth Sterner | Supervising Sound Editor |
Directing | Anna Rane | Script Supervisor |
Sound | Tim Tuchrello | First Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Ralph Maiers | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Gregory D. Liegey | Compositing Supervisor |
Camera | David Emmerichs | Camera Operator |
Camera | David Emmerichs | Steadicam Operator |
Crew | John Bannister | Scenic Artist |
Camera | Tony Guerin | Camera Operator |
Crew | Karen Pidgurski | Unit Publicist |
Art | Michael Madden | Set Designer |
Art | Miles Teves | Art Direction |
Art | Jae Pak | Assistant Art Director |
Crew | Janet Cormack | Scenic Artist |
Art | Arlindo Vicente | Leadman |
Sound | Frank Smathers | Dialogue Editor |
Sound | Dean Humphreys | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Zack Davis | ADR Supervisor |
Crew | Michael Kavanagh | Special Effects Coordinator |
Crew | Anthony Mark Viverito | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Glenn Neufeld | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Tamara Watts Kent | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Jonathan F. Styrlund | Visual Effects Producer |
Camera | Michael Gibson | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Brenda Gilles | Costume Supervisor |
Production | Will Hoddinott | Location Manager |
Lighting | Tony Eldridge | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Christina Cattle | Costumer |
Crew | Alison Reid | Stunts |
Production | Gene Strange | First Assistant Accountant |
Costume & Make-Up | Todd Tucker | Special Effects Makeup Artist |
Art | Tim Larsen | Painter |
Sound | William Jacobs | Sound Effects Editor |
Crew | Alan Boucek | Compositor |
Visual Effects | Matt Farell | Animation Supervisor |
Directing | Myron Hoffert | First Assistant Director |
Crew | Jake Morrison | Compositor |
Camera | Zoran Veselic | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Natalie Bronfman | Costume Assistant |
Visual Effects | Dan Glass | Compositing Supervisor |
Sound | Owen Langevin | Production Sound Mixer |
Art | Vince Peets | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Mitchell Stone | Hairstylist |
Editing | Don Thompson | First Assistant Editor |
Lighting | Kate Choi | Lighting Artist |
Crew | Amanda Morrison | Compositor |
Crew | Marc D. Rienzo | Compositor |
Sound | Jon Michaels | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Anthony Mabin | Visual Effects Compositor |
Editing | Donald Freeman | Colorist |
Sound | Ryan Juggler | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Thomas Proctor | Digital Compositor |
Crew | Dave Tommasini | Pilot |
Visual Effects | David M. Chisholm | Visual Effects Coordinator |
Sound | Erika Schengili-Roberts | Boom Operator |
Camera | Patrick King | Dolly Grip |
Writing | Ellen Green | Screenplay |
Costume & Make-Up | Sid Armour | Makeup Artist |
Production | Anne Paynter | Production Coordinator |
Visual Effects | Michael Hemschoot | Lead Animator |
Camera | Rod Benjamin | Key Grip |
Lighting | Matthew Pill | Key Rigging Grip |
Production | Mary Fraser | Production Coordinator |
Lighting | Alejandro J. Castillo | Lighting Technician |
Lighting | Jim MacCammon | Gaffer |
Visual Effects | Andrew Schneider | Animation |
Visual Effects | Sean White | CG Artist |
Visual Effects | Ryan Michael Todd | Digital Compositor |
Production | Zameret Kleiman | Extras Casting |
Camera | Robert Vigus | Best Boy Grip |
Camera | Federico De Marco | Camera Trainee |
Directing | Jonnie Katz | Second Assistant Director |
Lighting | Lux | Lighting Technician |
Crew | Jennifer Vey | Stunts |
Camera | Nicole Wiwchar | Assistant Camera |
Camera | Nicole Blanchard | Second Assistant Camera |
Production | Katy Tatian-Genovese | Accountant |
Visual Effects | Daniel Klem | 3D Artist |
Crew | J.D. Cowles | Compositor |
Visual Effects | Brigitte Bourque | Digital Compositor |
Visual Effects | John Tissavary | Visual Effects |
Production | Jill Fischer | Production Coordinator |
Lighting | Michael Flood | Gaffer |
Art | Peter Hudecki | Storyboard Artist |
Camera | Marty Miller | Best Boy Grip |
Camera | Michelle Beaudette | First Assistant Camera |
Camera | Greg Grainger | Grip |
Visual Effects | Michael Gay | 3D Artist |
Crew | D. Flint Klingler | Compositor |
Crew | Ryan 'RT' Todd | Compositor |
Visual Effects | Chad Carlberg | Digital Compositor |
Crew | Justin Burdine | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Rudy Poat | Visual Effects |
Editing | David Tarnawsky | First Assistant Editor |