Center Stage (2000)
Tre begåvade unga dansare; Jody, Eva och Maureen, delar studentlägenhet i New York. Tillsammans har de kommit genom nålsögat: den fruktade uttagningen till American Ballet Theatre. Men skolåret och konkurrensen mellan de tre väninnorna har bara börjat. Vem av dem har ambition, talang och viljestyrka nog för att nå ända fram till scenkanten och deras drömmars mål? Vad är de beredda att offra i jakten på platserna i American Ballet Theatres Dream Team?
Director:
Nicholas Hytner
Writer:
Carol Heikkinen
Amanda Schull Jody Sawyer |
|
Zoe Saldaña Eva Rodríguez |
|
Peter Gallagher Jonathan Reeves |
|
Ethan Stiefel Cooper |
|
Donna Murphy Juliette |
|
Susan May Pratt Maureen Cummings |
|
Debra Monk Nancy |
|
Sascha Radetsky Charlie |
|
Eion Bailey Jim |
|
Megan Pepin Anna |
|
Elizabeth Hubbard Joan Miller |
|
Shakiem Evans Erik |
|
Ilia Kulik Sergei |
|
Victoria Born Emily |
|
Priscilla Lopez Jazz Class Teacher |
|
Robert Montano ABA Pas de Deux Class Teacher |
|
Maryann Plunkett Mrs. Sawyer |
|
Stephen Stout Mr. Sawyer |
|
Marcia Jean Kurtz Emily's Mother |
|
Scottie Thompson Ensemble |
|
Olga Merediz ABA Receptionist |
|
Lovette George Jazz Class Receptionist |
|
Victor Anthony Thomas |
|
Lisa LeGuillou ABA Girl's Class Teacher |
|
Nancy Hess Sergei's Salsa Partner |
|
Kirk Peterson ABA Boys' Class Teacher |
|
Barbara Caruso ABA Scout |
|
Jeff Hayenga ABA Scout (as Jeffrey Hayenga) |
|
Ashley L. Anderson ABA Student (as Ashley Anderson) |
|
Sant'Gria Bello ABA Student (as Sant'gria Bello) |
|
Marie-Christine Dunham Audition Teacher |
|
Warren Carlyle Cooper's Assistant |
|
Carlo Alban Eva's Friend |
|
Giselle Daly Eva's Friend |
|
Nancy McDoniel Gala Patron |
|
Sandy Hamilton Gala Patron |
|
Jamie Bonelli Girl at Salsa Club |
|
Micki Paley Girl at Salsa Club |
|
Julio Agustin Jazz Class Dancer (as Julio Augustin) |
|
Randy Pearlstein Jim's Friend |
|
Sean Stewart Jonathan's Ballet Soloist |
|
Aesha Ash Jonathan's Ballet Soloist / ABA Student |
|
Brenda Denmark Jonathan's Secretary (as Brenda Thomas Denmark) |
|
Julie Kent Kathleen |
|
Susan May Pratt Maureen |
|
Karen Shallo Mother at Audition |
|
Laura Hicks Nervous Mother |
|
Elvis Crespo Salsa Singer |
|
Giselle Tcherniak Salsa Singer |
|
Kari Thompson Stage Manager |
|
Elizabeth Gaither Swan Lake Soloist |
|
Oksana Konobeyeva Swan Lake Soloist |
|
Sandra Brown Swan Lake Soloist |
|
Ekaterina Chtchelkanova Swan Lake Soloist (as Ekaterina Shelkanova) |
|
Aaron Severini ABA Student |
|
Adam Hendrickson ABA Student |
|
Alina Faye ABA Student |
|
Carrie Lee Riggins ABA Student |
|
Chrissy Schulz ABA Student |
|
Craig Hall ABA Student |
|
Davena Gross ABA Student |
|
David Schneider ABA Student |
|
Deanna McBrearty ABA Student |
|
Justin Brannock ABA Student |
|
Elena Melamed ABA Student |
|
Elena Diner ABA Student |
|
Elizabeth Ford ABA Student |
|
Ellen Bar ABA Student |
|
Emilie Schlegel ABA Student |
|
Erin Baiano ABA Student |
|
Gillian Murphy ABA Student |
|
Jamie Wolf ABA Student |
|
Janie Taylor ABA Student |
|
Jared Angle ABA Student |
|
Jason Fowler ABA Student |
|
Jennifer Balcerzak ABA Student |
|
Jessica Kusak ABA Student |
|
Jonathan Porretta ABA Student |
|
Jonathan Stafford ABA Student |
|
Justin Morris ABA Student |
|
Kristin Sloan ABA Student |
|
Kurt Froman ABA Student |
|
Kyle Froman ABA Student |
|
Laura Paulus ABA Student |
|
Martine Ciccone ABA Student |
|
Matt Pitcher ABA Student |
|
Melissa Cabrera ABA Student |
|
Natalia Haigler ABA Student |
|
Nicole Epstein ABA Student |
|
Pascale Van Kipnis ABA Student |
|
Patrick Howell ABA Student |
|
Rebecca Krohn ABA Student |
|
Riolama Lorenzo ABA Student |
|
Ryan Kelly ABA Student |
|
Rayan Lawrence ABA Student |
|
Ryan Stewart ABA Student |
|
Stephanie Lyons ABA Student |
|
Stephen Hanna ABA Student |
|
Tamara Barden ABA Student |
|
Angela Piccinni Jazz Class Dancer |
|
Chris Davis Jazz Class Dancer |
|
Endalyn Taylor-Shellman Jazz Class Dancer |
|
Jack Hayes Jazz Class Dancer |
|
Jim Borstelmann Jazz Class Dancer |
|
Joann Hunter Jazz Class Dancer |
|
John Michael Jazz Class Dancer |
|
Schert Keri Lee Jazz Class Dancer |
|
Liam Burke Jazz Class Dancer |
|
Lisa Nafegar Jazz Class Dancer |
|
Lisa Shriver Jazz Class Dancer |
|
Michael O'Donnell Jazz Class Dancer |
|
Mimi Quillin Jazz Class Dancer |
|
Nina Goldman Jazz Class Dancer |
|
Robert Wersinger Jazz Class Dancer |
|
Rocker Verastique Jazz Class Dancer |
|
Scott Taylor Jazz Class Dancer |
|
Seán Martin Hingston Jazz Class Dancer |
|
Shannon Hammonds Jazz Class Dancer |
|
Stephanie Michels Jazz Class Dancer |
|
Violetta Klimczewska Jazz Class Dancer |
Editing | Tariq Anwar | Editor |
Sound | George Fenton | Music |
Art | David Gropman | Production Design |
Production | Kathleen McGill | Unit Production Manager |
Production | Daniel Swee | Casting |
Production | Laurence Mark | Producer |
Art | Susan Bode Tyson | Set Decoration |
Directing | Sheila Paige | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Ruth Myers | Costume Design |
Camera | Geoffrey Simpson | Director of Photography |
Directing | Sam Hoffman | First Assistant Director |
Directing | Nicholas Hytner | Director |
Art | Peter Rogness | Art Direction |
Crew | Susan Stroman | Choreographer |
Writing | Carol Heikkinen | Screenplay |
Sound | Craig Irving | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Miguel López-Castillo | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | David Davenport | Wardrobe Supervisor |
Visual Effects | Simon Giles | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Simon Giles | Visual Effects Producer |
Art | Nick Miller | Construction Coordinator |
Sound | Tim Hands | Supervising Sound Editor |
Editing | Saska Simpson | First Assistant Editor |
Crew | Robert Topol | Scenic Artist |
Sound | Howard Halsall | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Naomi Donne | Makeup Designer |
Sound | Stephanie Lowry | Music Editor |
Costume & Make-Up | Lyndell Quiyou | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Emily Loreto | Assistant Costume Designer |
Sound | Michael Barosky | Production Sound Mixer |
Crew | Michael Saxton | Post Production Supervisor |
Directing | Amy Lauritsen | Second Assistant Director |
Production | Giulia Maura | Post Production Coordinator |
Sound | Ken Ross | Music Supervisor |
Production | Lori Johnson | Production Coordinator |
Sound | Mark Lafbery | Sound Re-Recording Mixer |