The Wolf of Wall Street (2013)
The Wolf of Wall Street är baserad på Jordan Belforts biografi, med samma namn, över sina år som skum aktiemäklare. Vi får följa DiCaprio i huvudrollen som vältrar sig i pengar, lyx, jetsetliv, sex och hårt partajande, men också en värld av droger, värdepappersbedrägerier, korruption på Wall Street och i banksektorn, maffiainfiltration och fängelse.
Director:
Martin Scorsese
Writer:
Terence Winter
Leonardo DiCaprio Jordan Belfort |
|
Jonah Hill Donnie Azoff |
|
Margot Robbie Naomi Lapaglia |
|
Kyle Chandler Agent Patrick Denham |
|
Matthew McConaughey Mark Hanna |
|
Rob Reiner Max Belfort |
|
Jon Bernthal Brad Bodnick |
|
Jon Favreau Manny Riskin |
|
Jean Dujardin Jean-Jacques Handali |
|
Joanna Lumley Aunt Emma |
|
Cristin Milioti Teresa Petrillo |
|
Christine Ebersole Leah Belfort |
|
Shea Whigham Captain Ted Beecham |
|
Katarina Čas Chantalle |
|
P.J. Byrne Nicky "Rugrat" Koskoff |
|
Kenneth Choi Chester Ming |
|
Brian Sacca Robbie "Pinhead" Feinberg |
|
Henry Zebrowski Alden "Sea Otter" Kupferberg |
|
Ethan Suplee Toby Welch |
|
Barry Rothbart Peter DeBlasio |
|
Jake Hoffman Steve Madden |
|
Mackenzie Meehan Hildy Azoff |
|
Bo Dietl Bo Dietl |
|
Jon Spinogatti Nicholas the Butler |
|
Aya Cash Janet (Jordan's Assistant) |
|
Rizwan Manji Kalil |
|
Stephanie Kurtzuba Kimmie Belzer |
|
J.C. MacKenzie Lucas Solomon |
|
Ashlie Atkinson Rochelle Applebaum |
|
Thomas Middleditch Stratton Broker in a Bowtie |
|
Stephen Kunken Jerry Fogel |
|
Edward Herrmann Stratton Oakmont Commercial (voice) |
|
Jordan Belfort Auckland Straight Line Host |
|
Ted Griffin Agent Hughes |
|
Fran Lebowitz Honorary Samantha Stogel |
|
Robert Clohessy Nolan Drager (Jordan's Lawyer) |
|
Natasha Newman-Thomas Danielle Harrison |
|
Sandra Nelson Aliyah Farran (Forbes Reporter) |
|
Johnnie Mae Violet (Housekeeper) |
|
Christina Jeffs Venice (Dominatrix) |
|
Sabina Maschi Swiss Flight Attendant #1 |
|
Zana Markelson Swiss Flight Attendant #2 |
|
Welker White Waitress |
|
Danny Flaherty Zip (Lude Buying Teenager #1) |
|
Carla Corvo Pam |
|
Dustin Kerns Ben Jenner |
|
Ashley Blankenship Sales Assistant #1 (in Men's Room) |
|
Madison McKinley Heidi |
|
Dierdre Reimold Nicole |
|
Kerry Malloy Helicopter Pilot |
|
Frank van Putten Swiss Banker |
|
Aaron Lazar Blair Hollingsworth |
|
Steve Routman SEC Attorney #1 |
|
Steve Witting SEC Attorney #2 |
|
Charley Morgan SEC Attorney #3 |
|
Michael Nathanson Barry Kleinman |
|
Natalie Bensel Bottoms Up Hooker |
|
Tess Olivia Blue Chip Hooker / Sales Assistant #2 |
|
Jaclyn Keys Nasdaq Hooker |
|
Krista Ashworth Pink Sheet Hooker |
|
Kathleen Fellegara Straight Line Testimonial #1 |
|
John Bernard Martin Straight Line Testimonial #2 |
|
Jamel Daniels Straight Line Testimonial #3 |
|
Dan Bittner Rothschild Broker #1 |
|
John Behlmann Rothschild Broker #2 |
|
Ward Horton Rothschild Broker #3 |
|
Bret Shuford Rothschild Broker #4 |
|
Paul Monte Jr. Rothschild Broker #5 |
|
Ellen Sexton Rothschild Broker #6 |
|
Brian Tweedy Rothschild Broker #7 |
|
J.T. O'Connor Rothschild Broker #8 |
|
Steven Boyer Investor's Center Broker #1 |
|
Danny A. Abeckaser Investor's Center Broker #2 |
|
Tracy Friedman Investor's Center Broker #3 |
|
Matthew Rauch Stratton Broker #1 |
|
Michael Izquierdo Stratton Broker #2 |
|
Donnie Keshawarz Stratton Broker #3 |
|
Johnathan Tchaikovsky Stratton Broker #4 |
|
Aaron Glaser Stratton Broker #5 |
|
Ben Rameaka Stratton Broker #6 |
|
Ben Loving Stratton Broker #7 |
|
Brian Charles Johnson Young Broker |
|
Sebastian Tillinger Another Broker |
|
Chris Riggi Party Broker #1 |
|
Dan Hunter Party Broker #2 |
|
Meghan Rafferty Donnie's Assistant |
|
José Ramón Rosario Maitre d' Hector |
|
Davram Stiefler Broker in Men's Room |
|
Dan Daily Honorary Raymond Samitz |
|
Ben Van Bergen Swiss Customs Officer #1 |
|
Matte Osian Swiss Customs Officer #2 |
|
Michael Devine Cop #1 |
|
Jason Furlani Cop #2 |
|
Scott Nicholson Police Officer #1 |
|
Jeremy Bobb Police Officer #2 |
|
Dean Auer Brookville Police Officer #1 |
|
Tom Greer Brookville Police Officer #2 |
|
Sharon Jones Wedding Singer #1 |
|
Starr Duncan-Lowe Wedding Singer #2 |
|
Saundra Williams Wedding Singer #3 |
|
Emily Tremaine Cristy |
|
Zineb Oukach Hostess on The Naomi |
|
Loretta O. Booz Wendy |
|
Shea Coleman Skylar Belfort (14 Months Old) |
|
Giselle Eisenberg Skylar Belfort (4 Years Old) |
|
Deema Aitken Lude Buying Teenager #2 |
|
Ashley Springer Job Applicant #1 |
|
Justin Anthony Long Job Applicant #2 |
|
Gregory Perri Job Applicant #3 |
|
Viki Boyle Wedding Minister |
|
Chris Caldovino Rocco #1 |
|
Marcos A. Gonzalez Rocco #2 |
|
Chris Matesevac Break Dancing Broker #1 |
|
Justin Yllanes Break Dancing Broker #2 |
|
Rémy Bennett Abby |
|
Catherine Curtin FBI Agent #1 |
|
Paul Urcioli FBI Agent #2 |
|
Jamie O'Connell FBI Agent #3 |
|
Michael O'Hara Prison Guard |
|
Lawrence Lau Inmate Playing Tennis #1 |
|
Michael Bryan French Inmate Playing Tennis #2 |
|
Adria Baratta Sales Assistant #3 |
|
Armen Garo Rao's Patron #1 |
|
Garry Pastore Rao's Patron #2 |
|
Louis Vanaria Rao's Patron #3 |
|
Lawrence Smith Extra Broker #1 |
|
Hardy Winburn Extra Broker #2 |
|
Allyson Carr Stripper on Yacht |
|
Peter Youngblood Hills Audience Member #1 |
|
Daniel Hepner Audience Member #2 |
|
Brendan Griffin Audience Member #3 |
|
Derek Milman Audience Member #4 |
|
Victor Verhaeghe Audience Member #5 |
|
Jared Houseman Audience Member #6 |
|
Spike Jonze Dwayne (uncredited) |
|
Martin Scorsese John (voice) (uncredited) |
|
Fileena Bahris Wedding Guest (uncredited) |
|
Silvia Kal Wedding Guest (uncredited) |
|
Kamron Leal Wedding Guest (uncredited) |
|
Tommy Bayiokos Kacandes Diner Man (uncredited) |
|
Gianni Biasetti Jr. Italian Coastguard (uncredited) |
|
Rick Bolander Broker (uncredited) |
|
Spenser Granese Broker (uncredited) |
|
Julian Brand Stratton Broker (uncredited) |
|
Kenneth Carrella Stratton Broker (uncredited) |
|
Austin Farwell Stratton Broker (uncredited) |
|
Zach Miko Stratton Broker (uncredited) |
|
Tyler Evan Rowe Stratton Broker (uncredited) |
|
Stefano Villabona Stratton Broker (uncredited) |
|
Gregory Brown Upper Eastside Pedestrian (uncredited) |
|
Tucker Bryan Wolfpack #4 (uncredited) |
|
Michael Jefferson Wolfpack #1 (uncredited) |
|
Bryan Burton Young Stratton Inc. Broker (uncredited) |
|
Mike Catapano Broker Applicant (uncredited) |
|
Steven Conroy Audience Member (uncredited) |
|
Kelsey Deanne Pool Party Guest (uncredited) |
|
Maria Di Angelis Nicky Koskoff's Escort (uncredited) |
|
London Hall Swiss Airline Passenger (uncredited) |
|
Rosemary Howard Rao's Pedestrian (uncredited) |
|
Chris Kerson Kimmie Belzer's Desk Mate (uncredited) |
|
Natasha Kojic Singer (uncredited) |
|
Ben Leasure Brantley (uncredited) |
|
Paul Jude Letersky Marina Sightseer (uncredited) |
|
Will MacAdam Irritated Plane Passinger (uncredited) |
|
Jeff Moffitt Party Goer (uncredited) |
|
Chris Nunez Miami Busboy (uncredited) |
|
Seregon O'Dassey Masseuse to Donnie Azoff (uncredited) |
|
Joseph Oliveira Court Room Attendant (uncredited) |
|
Michael Power Seminar Guest (uncredited) |
|
Nicole Rutigliano Stripper (uncredited) |
|
Sibyl Santiago Convention Attendee (uncredited) |
|
Vitaliy Shtabnoy Kent - Broker (uncredited) |
|
Madeleine Wade Call Girl (uncredited) |
|
Blago Simon Stock Broker (uncredited) |
|
Paul Thornton 1st Class Swiss Airline Passenger (uncredited) |
|
David Wenzel Banker (uncredited) |
|
Joe Zaso Rudy (uncredited) |
|
Claudette Lalí Strip Girl (uncredited) |
|
Francis Brooke Conference Attendee (uncredited) |
|
Martin Klebba Azoff's Bullseye (uncredited) |
|
Michael Dubuc Stock Broker (uncredited) |
|
Geoffrey J.D. Payne Waiter (uncredited) |
Camera | Rodrigo Prieto | Director of Photography |
Directing | Martin Scorsese | Director |
Production | Martin Scorsese | Producer |
Sound | Eugene Gearty | Sound Effects Editor |
Production | Ted Griffin | Co-Producer |
Production | Ellen Lewis | Casting |
Production | Georgia Kacandes | Executive Producer |
Editing | Thelma Schoonmaker | Editor |
Crew | Martin Klebba | Stunts |
Crew | Richard Stutsman | Special Effects |
Crew | Kelley Cribben | Post Production Supervisor |
Sound | David Boulton | ADR & Dubbing |
Production | Leonardo DiCaprio | Producer |
Costume & Make-Up | Sandy Powell | Costume Design |
Production | Irwin Winkler | Executive Producer |
Art | W. Steven Graham | Assistant Art Director |
Crew | Tim Monich | Dialect Coach |
Visual Effects | Mark Owen Forker | Visual Effects Supervisor |
Crew | R. Bruce Steinheimer | Special Effects |
Art | Chris Shriver | Art Direction |
Sound | James Sabat | Production Sound Mixer |
Production | Rick Yorn | Executive Producer |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Production | Richard Baratta | Unit Production Manager |
Production | Richard Baratta | Co-Producer |
Production | Danny Dimbort | Executive Producer |
Production | Emma Tillinger Koskoff | Producer |
Crew | Petrea Burchard | Thanks |
Crew | Brian Sales | Compositors |
Art | Ellen Christiansen | Set Decoration |
Crew | Declan Mulvey | Stunts |
Writing | Terence Winter | Screenplay |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Sound | Kam Chan | Foley Editor |
Sound | Marko Costanzo | Foley |
Sound | Chris Fielder | First Assistant Sound Editor |
Editing | Ruth Hernandez | Additional Editing |
Sound | Marissa Littlefield | Supervising ADR Editor |
Crew | Robbie Robertson | Executive Music Producer |
Production | Alexandra Milchan | Executive Producer |
Crew | Matt Garner | Visual Effects Editor |
Crew | Gary Tacon | Stunts |
Crew | Michael Bloomberg | Thanks |
Crew | Gina Telaroli | Thanks |
Crew | Blaise Corrigan | Stunt Coordinator |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Art | Brian Jones | Set Dresser |
Crew | Stephen A. Pope | Stunts |
Crew | Christopher Place | Stunts |
Costume & Make-Up | Christopher Peterson | Assistant Costume Designer |
Crew | Monty L. Simons | Utility Stunts |
Crew | Roy T. Anderson | Stunts |
Writing | Jordan Belfort | Book |
Camera | Mary Cybulski | Still Photographer |
Crew | Bobby Beckles | Stunts |
Production | Riza Aziz | Producer |
Production | Joey McFarland | Producer |
Sound | George A. Lara | Foley |
Visual Effects | Drew Jiritano | Special Effects Supervisor |
Crew | Aaron Vexler | Stunts |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Crew | Chuck Khoury | Special Effects |
Production | Adam Somner | Co-Producer |
Directing | Adam Somner | First Assistant Director |
Crew | George B. Colucci Jr. | Stunts |
Crew | David Hugghins | Stunts |
Crew | Jon Trosky | Stunts |
Crew | Jeffrey Lee Gibson | Stunts |
Crew | Peter Pappas | Thanks |
Production | Marianne Bower | Associate Producer |
Crew | Stephen W. Schriver | Stunts |
Crew | Michael Storm Raven | Thanks |
Sound | Frank Kern | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Mindy Hall | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Bridget O'Neill | Makeup Department Head |
Art | John Pollard | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | David Davenport | Costume Supervisor |
Crew | Samantha MacIvor | Stunts |
Crew | Jared Burke | Stunts |
Sound | Philip Stockton | Supervising Sound Editor |
Sound | Philip Stockton | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Chris Kelly | Prosthetic Supervisor |
Crew | Colin Brantley | Scenic Artist |
Visual Effects | Justin Ferk | Visual Effects |
Crew | Trampas Thompson | Stunts |
Crew | Drew Leary | Stunts |
Crew | Corey Pierno | Stunts |
Visual Effects | Paul Graff | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Max Leonard | Visual Effects Producer |
Crew | Trevor Habberstad | Stunts |
Costume & Make-Up | Nina Cinelli | Set Costumer |
Visual Effects | Edson Williams | VFX Supervisor |
Visual Effects | Glenn Allen | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Richard Friedlander | Visual Effects Producer |
Crew | Michael Hyde | Transportation Captain |
Art | David Meyer | Assistant Art Director |
Visual Effects | Craig Barron | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Joe Farrell | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Edward Cohen | Electrician |
Visual Effects | Charlene Eberle Douglas | Visual Effects Producer |
Sound | Tom Fleischman | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Sha-Sha Shiau | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Kathryn Blondell | Hairstylist |
Visual Effects | Robert Legato | Visual Effects Supervisor |
Camera | Robert Legato | Second Unit Director of Photography |
Directing | Robert Legato | Second Unit Director |
Sound | Jennifer Dunnington | Music Editor |
Crew | Larry Kaplan | Unit Publicist |
Sound | Greg Steele | ADR & Dubbing |
Art | Raymond M. Samitz | Construction Coordinator |
Art | Philip Canfield | Leadman |
Camera | Maceo Bishop | Camera Operator |
Art | Alyssa Motschwiller | Art Department Coordinator |
Crew | Chris Bertholf | Scenic Artist |
Crew | Claire Bretschneider | Scenic Artist |
Art | Robert Griffon Jr. | Property Master |
Sound | Deborah Wallach | ADR Editor |
Art | Jonathan Arkin | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Amanda Miller | Wigmaker |
Visual Effects | Jason Kolowski | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Sian Grigg | Makeup Artist |
Editing | Élodie Ichter | Digital Intermediate |
Art | Bob Shaw | Production Design |
Costume & Make-Up | Joseph Whitmeyer | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Allison Pokladowski | Set Costumer |
Crew | Ian Clarke | Picture Car Coordinator |
Crew | Charles Heidet | Driver |
Costume & Make-Up | Valerie Velez | Hairstylist |
Sound | Branka Mrkic | Dialogue Editor |
Visual Effects | Eran Dinur | Visual Effects Supervisor |
Art | Amy Safhay | Greensman |
Costume & Make-Up | Monica Russell | Set Costumer |
Crew | Ian Mclaughlin | Stunts |
Crew | Dean Neistat | Stunts |
Crew | Jeremy Sample | Stunts |
Costume & Make-Up | Francesca Buccellato | Makeup Artist |
Sound | Frank Graziadei | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Jill Astmann | Makeup Artist |
Camera | Shaun Lowry | Grip |
Crew | Lukas Lepicovsky | CG Supervisor |
Art | Nick Carr | Location Scout |
Lighting | Richie Ford | Rigging Gaffer |
Visual Effects | Mark Russell | Visual Effects Producer |
Crew | Victor Paguia | Stunts |
Costume & Make-Up | Wade Sullivan | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Jovan Vitagliano | Hairstylist |
Production | Allison Hall | Casting Associate |
Production | Matthew Maisto | Casting Associate |
Crew | Christian Madera | Visual Effects Editor |
Camera | Michael J. Prate | Grip |
Camera | Tom Prate | Grip |
Camera | Joe Sarao | Grip |
Camera | Joey Evora | Grip |
Costume & Make-Up | R. Cory McCutcheon | Hairstylist |
Crew | Joe Montenegro | Special Effects |
Costume & Make-Up | Susan Schectar | Hairstylist |
Editing | Philippe Majdalani | Digital Intermediate |
Sound | Meghan Currier | Music Coordinator |
Costume & Make-Up | Mary Anne Spano | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Michael Kriston | Hair Department Head |
Sound | Heather Gross | Foley Editor |
Directing | Holly Unterberger | Script Supervisor |
Art | Philip Lobban | Location Scout |
Editing | Yvan Lucas | Digital Intermediate |
Crew | Aja Frary | Stunts |
Crew | Mark Fichera | Stunts |
Production | Meghan Rafferty | Casting Associate |
Camera | Zoran Veselic | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Cookie Lopez | Set Costumer |
Crew | Rich Fellegara | Set Medic |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunts |
Lighting | William D. Moran | Rigging Grip |
Crew | Kathleen Fellegara | Set Medic |
Production | John DeSimone | Production Supervisor |
Production | Francesco Marras | Production Manager |
Art | Sam Rosedietcher | Greensman |
Sound | Jamie Baker | Foley Editor |
Sound | Carmine Picarello | Boom Operator |
Sound | Bret Scheinfeld | Boom Operator |
Sound | Dan Wesson | Boom Operator |
Visual Effects | Bernd Angerer | Animation Supervisor |
Crew | Brian Battles | Compositors |
Crew | Dave Levine | Compositors |
Crew | Carl Stern | Compositors |
Crew | Jeremiah Sweeney | Compositors |
Visual Effects | Luca Gabriele Rossetti | Visual Effects |
Crew | Scott Burik | Stunts |
Crew | Mike Burke | Stunts |
Crew | Nicole Callender | Stunts |
Crew | Ned Corrigan | Stunts |
Crew | William Cote | Stunts |
Crew | Neimah Djourabchi | Stunts |
Crew | Geoffrey Dowell | Stunts |
Crew | Shane Geraghty | Stunts |
Crew | Dina L. Margolin | Stunts |
Crew | Balint Pinczehelyi | Stunts |
Crew | Kevin Rogers | Stunts |
Crew | Shawnna Thibodeau | Stunts |
Crew | Caroline Vexler | Stunts |
Crew | Chris Barnes | Stunts |
Crew | Owen Holland | Stunts |
Crew | Josh Lakatos | Stunts |
Lighting | Kevin Flynn | Rigging Grip |
Camera | Bobby Mancuso | First Assistant Camera |
Camera | Adam Barbay | Grip |
Camera | Stephen Ciffone | First Assistant Camera |
Lighting | Brett Heicher | Electrician |
Lighting | Kevin Karpinski | Electrician |
Lighting | Jason Montague | Electrician |
Lighting | John Nasta | Rigging Grip |
Camera | Chad Lear Plunkett | Grip |
Camera | Zachary Poots | Grip |
Lighting | Harry Pray IV | Lighting Technician |
Camera | Steve Sterling | Grip |
Editing | Matt Breitenbach | Digital Intermediate |
Crew | Katherine Oliver | Thanks |
Crew | Arusha Baker | Set Production Assistant |
Production | Nils Widboom | Location Manager |
Crew | Mark Behar | Security |
Crew | Tanya Blumstein | Dialect Coach |
Art | Jeffrey A. Brown | Location Scout |
Crew | Jay Ferraro | Stand In |
Crew | Nick Mann | Set Production Assistant |
Crew | Andrew Mortelliti | Special Effects |
Directing | Francisco Ortiz | Second Assistant Director |
Crew | Asa Liebmann | Stunts |
Crew | Don Hewitt Sr. | Stunts |
Crew | Gianni Biasetti Sr. | Stunt Double |
Crew | Jho Low | Thanks |
Art | Patrice Canfield Longo | Set Dresser |
Visual Effects | Rachel Berry | Visual Effects Producer |
Art | Damon Hahn | Set Dresser |
Crew | Gwyneth E. Larsen | Stunts |