Confidence (2003)
ActionKomediThrillerKriminalMystik
Den smarte svindlaren Jake och hans team har precis lyckats lura en stor summa pengar av den naive Lionel Dolby. Men när en av Jakes män kallblodigt avrättas visar det sig att Lionel inte var vilket offer som helst, utan anställd som revisor hos den excentriske gangsterbossen Winston King. King vill givetvis ha sina pengar tillbaka och Jake tvingas iscensätta sitt största svindleri någonsin för att inte själv hamna på Kings dödslista.
Director: James Foley
Edward Burns Jake Vig |
|
Rachel Weisz Lily |
|
Andy García Gunther Butan |
|
Paul Giamatti Gordo |
|
Morris Chestnut Travis |
|
Dustin Hoffman Winston King |
|
Luis Guzmán Manzano |
|
Donal Logue Whitworth |
|
Brian Van Holt Miles |
|
Franky G Lupus |
|
Robert Forster Morgan Price |
|
Leland Orser Lionel Dolby |
|
John Carroll Lynch Grant Ashby |
|
Louis Lombardi Big Al |
|
April O'Brien Attractive Blonde |
|
Jay Giannone Car Salesman |
|
Tommy Lister Jr. Harlin |
|
Melissa Lawner Katie |
|
Nicole Marie Lenz Nicole |
|
Elle Alexander Michelle Strigo |
|
Elysia Skye Salesgirl |
|
Robert Pine Mr. Lewis |
|
Mary Portser Grant Ashby's Secretary |
|
Michael Dempsey Special Agent Artie / IA Officer #1 |
|
Steve Tom Hamilton-Tan |
|
Abdoulaye NGom Jester |
|
Michelle Ruben Kitty (uncredited) |
|
Tamie Sheffield Club Dancer (uncredited) |
Production | Michael Ohoven | Producer |
Production | Sheila Jaffe | Casting |
Production | Georgianne Walken | Casting |
Crew | Cole S. McKay | Stunt Driver |
Sound | Ron Bartlett | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Meg Morman | Casting Associate |
Production | Marco Mehlitz | Executive Producer |
Art | Maria Nay | Set Decoration |
Art | William Arnold | Production Design |
Art | Sue Chan | Assistant Art Director |
Production | Marc Butan | Producer |
Camera | Juan Ruiz Anchía | Director of Photography |
Sound | Christophe Beck | Original Music Composer |
Sound | Christophe Beck | Conductor |
Crew | Chuck Borden | Stunt Coordinator |
Editing | Stuart Levy | Editor |
Costume & Make-Up | Rick Sharp | Key Makeup Artist |
Art | Tracey A. Doyle | Assistant Set Decoration |
Production | Michael Paseornek | Producer |
Directing | James Foley | Director |
Production | Eric Kopeloff | Executive Producer |
Production | Eric Kopeloff | Unit Production Manager |
Production | Karen P. Morris | First Assistant Accountant |
Production | John Sacchi | Co-Producer |
Production | Michael Burns | Producer |
Writing | Doug Jung | Writer |
Production | Scott Bernstein | Executive Producer |
Production | Eberhard Kayser | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Steve Artmont | Makeup Department Head |
Directing | Stacy Christenson | Second Second Assistant Director |
Sound | Joel C. High | Music Supervisor |
Art | P. Scott Bailey | Leadman |
Crew | Michael R. Thayer | Stunt Driver |
Sound | Andrew Kaiser | Orchestrator |
Production | Robert Ortiz | Production Supervisor |
Sound | Thomas Brandau | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Trayce Gigi Field | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Michele Michel | Costume Design |
Production | Naomi Motohashi | Assistant Location Manager |
Sound | David Lee Fein | Foley Artist |
Lighting | David Morton | Gaffer |
Sound | Joe Michalski | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Shawn McKay | Key Hair Stylist |
Crew | Ray Siegle | Stunt Double |
Crew | Patrick J. Statham | Stunt Double |
Visual Effects | Mark Freund | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Marylou Lim | Costumer |
Sound | Patrick J. Foley | Dialogue Editor |
Visual Effects | Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Sound | Fernand Bos | Supervising Music Editor |
Camera | Richard Foreman Jr. | Still Photographer |
Sound | Linda Lew | Foley Recordist |
Sound | Katherine Rose | Foley Artist |
Art | Jeffrey M. O'Brien | Property Master |
Sound | Lisa J. Levine | Supervising ADR Editor |
Costume & Make-Up | Natasha Ladek | Wigmaker |
Directing | Genie Babcock | Script Supervisor |
Sound | Carolyn Tapp | ADR Recordist |
Costume & Make-Up | Georgina Williams | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Carol Pershing | Hair Department Head |
Lighting | Tom Fendley | Electrician |
Directing | Carla Rose Ponzio | Second Assistant Director |
Sound | Gary Ritchie | Sound Recordist |
Sound | Kathy McCart | Sound Recordist |
Crew | Sylvia Desrochers | Unit Publicist |
Camera | Bruce Alan Greene | Steadicam Operator |
Camera | Bruce Alan Greene | "A" Camera Operator |
Crew | Dennis Madalone | Stunt Driver |
Production | Marjorie Ergas | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Maritza Garcia-Roddy | Costume Supervisor |
Crew | Mike Massa | Stunt Double |
Sound | Mark Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Marie Boller | Key Costumer |
Sound | Eric Bretter | Sound Recordist |
Crew | Adam Pinkstaff | Transportation Captain |
Editing | Mike Stanwick | Color Timer |
Art | Marissa Zajack | Art Department Coordinator |
Sound | Stephanie Urcheck | Music Coordinator |
Lighting | Larry Pausback | Electrician |
Camera | Jerry L. Marshall | Grip |
Crew | Joe Skorpen | Stunt Driver |
Crew | J.D. Streett | Special Effects Coordinator |
Crew | Dyanna Lynn | Stunt Double |
Production | Sharon Vise | Production Accountant |
Camera | Loren Corl | Key Grip |
Camera | Robert Heine | First Assistant "A" Camera |
Production | Michael Paolillo | Location Manager |
Sound | David Jobe | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Carol Quiroz | Set Costumer |
Directing | Maximillian D. Day | First Assistant Director |
Production | Tracy Dixon | Extras Casting |
Camera | Todd Schlopy | First Assistant "B" Camera |
Sound | David L. Horton Jr. | Foley Editor |
Sound | Terry Garcia | Assistant Sound Editor |
Camera | Mark Hyde | Grip |
Sound | Eric Gotthelf | ADR Mixer |
Camera | Jamie Midgley | Additional Still Photographer |
Camera | Andreas Crawford | Dolly Grip |
Camera | Dale White | Second Assistant "B" Camera |
Production | Toni Avalos | Casting Assistant |
Camera | Jennifer Bell | Second Assistant "A" Camera |
Art | Kimberley Rosenberg | Set Decoration Buyer |
Crew | Christy Sumner | Special Effects Technician |
Crew | Tony Todd | Stunt Double |
Production | Mark Asaro | Assistant Production Coordinator |
Lighting | Jordan Lapsansky | Electrician |
Camera | Bengt Jonsson | "B" Camera Operator |
Lighting | Derek Page | Rigging Gaffer |
Crew | Hardy Ophuls | Picture Car Coordinator |
Art | Scott Cockerell | Assistant Property Master |
Lighting | Michael J. Bailey | Best Boy Electric |
Lighting | Sherman Fulton | Electrician |
Camera | Scott McGeo | Best Boy Grip |
Camera | Sammy Escobar | Grip |
Camera | Phil Powell | Grip |
Costume & Make-Up | Julie Ramirez | Seamstress |
Production | Michael J. Kelly | Assistant Location Manager |
Crew | Kristin Borella | Unit Publicist |
Crew | Kimberly Butan | Unit Publicist |
Art | Richard McConnell | Construction Coordinator |
Production | Jonathan Behar | Production Secretary |
Crew | Larry Levine | Transportation Co-Captain |
Editing | Milton Rudge | Colorist |