13:e våningen (1999)
Vad är verkligt? I denna superspännande sciencefiction-präglade thriller växlar handlingen mellan dåtid och nutid. Douglas Hall och Hannon Fuller har skapat en simulering av Los Angeles, som det såg ut 1937, på ett datachip. En dag vaknar Hall och hittar en blodig skjorta i badrummet och Fuller hittas mördad. Han blir polisens huvudmisstänkte. Men var det verkligen han som mördade sin vän? Varför minns han ingenting? För att finna svaren måste han gå in i sin datavärld. Han måste bryta gränsen mellan fantasi och verklighet. Han måste upp på den 13:e våningen....
Director:
Josef Rusnak
Writers:
Josef Rusnak, Ravel Centeno-Rodriguez.
Craig Bierko Douglas Hall |
|
Armin Mueller-Stahl Hannon Fuller |
|
Gretchen Mol Jane Fuller |
|
Vincent D'Onofrio Whitney |
|
Dennis Haysbert Det. Larry McBain |
|
Steven Schub Det. Zev Bernstein |
|
Jeremy Roberts Tom Jones |
|
Rif Hutton Joe |
|
Leon Rippy Jane's Lawyer |
|
Janet MacLachlan Ellen |
|
Brad William Henke Cop |
|
Burt Bulos Bellhop |
|
Venessia Valentino Concierge |
|
Howard S. Miller Chauffeur |
|
Tia Texada Natasha's Roommate |
|
Shiri Appleby Bridget Manilla |
|
Bob Clendenin Bank Manager |
|
Rachel Winfree Woman Bank Customer |
|
Meghan Ivey Chanteuse |
|
Alison Lohman Honey Bear Girl |
|
Hadda Brooks Lounge Piano Player |
|
Ron Boussom Maitre D' |
|
Ernie Lively 30's Cop |
|
Toni Sawyer Grierson's Wife |
|
Brooks Almy Bridget's Mom |
|
Darryl Henriques Cab Driver |
|
Suzanne Harrer Dance Contest Partner |
|
Lee Weaver 30's Limo Driver |
|
Geoffrey Rivas Security Guard |
|
Travis Tedford Newspaper Boy |
|
Jeff Blumenkrantz Choreographer |
|
Andrew Alden Doorman |
|
Johnny Crawford Singer |
Production | Michael Ballhaus | Executive Producer |
Sound | Harald Kloser | Original Music Composer |
Production | Roland Emmerich | Producer |
Crew | Thomas Wanker | Additional Music |
Production | April Webster | Casting |
Art | Victor J. Zolfo | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Joseph A. Porro | Costume Designer |
Production | Helga Ballhaus | Executive Producer |
Editing | Henry Richardson | Editor |
Sound | José Antonio García | Sound Mixer |
Sound | Jonathan Fuh | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Erwin H. Kupitz | Wig Designer |
Sound | Dino DiMuro | ADR Editor |
Production | David Bloch | Casting |
Crew | John S. Baker | Special Effects Coordinator |
Crew | R.A. Rondell | Stunt Coordinator |
Writing | Josef Rusnak | Screenplay |
Directing | Josef Rusnak | Director |
Writing | Daniel F. Galouye | Novel |
Writing | Ravel Centeno-Rodriguez | Screenplay |
Production | Ute Emmerich | Producer |
Production | Kelly Van Horn | Unit Production Manager |
Production | Kelly Van Horn | Co-Producer |
Production | Marco Weber | Producer |
Camera | Wedigo von Schultzendorff | Director of Photography |
Art | Kirk M. Petruccelli | Production Design |
Art | Frank Bollinger | Art Direction |
Art | Barry Chusid | Supervising Art Director |
Crew | Freddie Hice | Stunts |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Sound | Hubert Bartholomae | Supervising Sound Editor |
Sound | Hubert Bartholomae | Sound Re-Recording Mixer |
Art | A. Leslie Thomas | Set Designer |
Sound | Peter Afterman | Music Supervisor |
Directing | Kim H. Winther | First Assistant Director |
Production | Fran Lucci | Production Accountant |
Costume & Make-Up | Annie Dunn | Set Costumer |
Crew | Kevin LaRosa | Aerial Coordinator |
Crew | Billy D. Lucas | Stunts |
Production | Lisa Lynn Kearsley | Production Supervisor |
Camera | Claudette Barius | Still Photographer |
Camera | Chris Squires | Camera Operator |
Camera | Chris Squires | Steadicam Operator |
Crew | David Frutos | Choreographer |
Costume & Make-Up | Thomas Nellen | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Jean Rosone | Costume Supervisor |
Directing | Lars P. Winther | Second Assistant Director |
Sound | Margit Pfeiffer | Dialogue Editor |
Camera | Max Neal | Second Assistant Camera |
Art | Steven Melton | Property Master |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Sound | Pit Kuhlmann | Foley Editor |
Art | Robert A. Blackburn | Construction Coordinator |
Visual Effects | Joe Bauer | Visual Effects Supervisor |
Crew | Kosta Saric | Visual Effects Editor |
Art | Evelyne Barbier | Set Designer |
Lighting | Jon R. Tower | Chief Lighting Technician |
Directing | Kim Berner | Script Supervisor |
Sound | Jörn Poetzl | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Katherine Rees | Hair Department Head |
Lighting | Michael Bauman | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | Dave McMoyler | ADR Supervisor |
Visual Effects | Christian Haas | CG Animator |
Crew | Chris Wagganer | Video Assist Operator |
Sound | Randy Gerston | Music Supervisor |
Camera | Tim Ryan | Key Grip |
Sound | Mary Ruth Smith | ADR Editor |
Editing | Dana Ross | Color Timer |
Sound | Andreas Musolff | Sound Effects Editor |
Camera | Brian W. Nordheim | First Assistant Camera |
Production | Cindy Franke | Production Coordinator |
Sound | Robert J. Anderson Jr. | Sound Mixer |
Editing | Rick Downey | Negative Cutter |
Costume & Make-Up | Virginia Kearns | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Bobbi Baird | Makeup Artist |
Camera | Mitchell Lookabaugh | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Deborah Slate | Set Costumer |
Editing | Alexander Garcia | First Assistant Editor |
Visual Effects | Haggi Floeser | CG Animator |
Crew | Carolin Quis | CGI Supervisor |
Visual Effects | Christian Middelberg | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Henning Raedlein | Visual Effects Producer |
Crew | Kim Clever | Choreographer |
Production | Melissa Bargar | Production Secretary |