Captain Phillips (2013)
Captain Phillips bygger på en sann berättelse och fokuserar på Alabamas befälhavare, kapten Richard Phillips, och den somaliska piratkaptenen Muse, som tar honom som gisslan. De två männen hamnar på kollisionskurs när Muse och hans besättning anfaller Phillips obeväpnade fartyg. I dödläget som sedan följer upptäcker de båda att deras öde vilar i någon annans händer.
Director:
Paul Greengrass
Writer:
Billy Ray
Tom Hanks Captain Richard Phillips |
|
Barkhad Abdi Muse |
|
Barkhad Abdirahman Bilal |
|
Faysal Ahmed Najee |
|
Mahat M. Ali Elmi |
|
Michael Chernus Shane Murphy |
|
David Warshofsky Mike Perry |
|
Corey Johnson Ken Quinn |
|
Chris Mulkey John Cronan |
|
Yul Vazquez Captain Frank Castellano |
|
Max Martini SEAL Commander |
|
Catherine Keener Andrea Phillips |
|
Omar Berdouni Nemo |
|
Mohamed Ali Asad |
|
Issak Farah Samatar Hufan |
|
Thomas Grube Maersk Alabama Crew |
|
Mark Holden Maersk Alabama Crew |
|
San Shella Maersk Alabama Crew |
|
Terence Anderson Maersk Alabama Crew |
|
Marc Anwar Maersk Alabama Crew |
|
David Webber Maersk Alabama Crew |
|
Amr El-Bayoumi Maersk Alabama Crew |
|
Vincenzo Nicoli Maersk Alabama Crew |
|
Kapil Arun Maersk Alabama Crew |
|
Louis Mahoney Maersk Alabama Crew |
|
Peter Landi Maersk Alabama Crew |
|
Angus MacInnes Maersk Alabama Crew |
|
Ian Ralph Maersk Alabama Crew |
|
Kristian Hjordt Beck Maersk Alabama Crew |
|
Kurt Larsen Maersk Alabama Crew |
|
Bader Choukouko Somali Boy |
|
Idurus Shiish Pirate Leader |
|
Azeez Mohammed Pirate Leader |
|
Abdurazak Ahmed Adan Pirate Leader |
|
Duran Mohamed Hassan Asad's Crew |
|
Nasir Jama Asad's Crew |
|
Kadz Souleiman Asad's Crew |
|
Scott Oates Navy SEAL Group |
|
David B. Meadows Navy SEAL Group |
|
Shad Jason Hamilton Navy SEAL Group |
|
Adam Wendling Navy SEAL Group |
|
Billy Jenkins Navy SEAL Group |
|
Mark Semos Navy SEAL Group |
|
Dean Franchuk Navy SEAL Group |
|
Rey Hernandez Navy SEAL Group |
|
Christopher Stadulis Navy SEAL Group |
|
Roger Edwards Navy SEAL Group |
|
John Patrick Barry Navy SEAL Group |
|
Raleigh Morse Navy SEAL Group |
|
Dale McClellan Navy SEAL Group |
|
Hugh Middleton Navy SEAL Group |
|
Raymond Care Navy SEAL Group |
|
Stacha Hicks UKMTO Officer |
|
Will Bowden US Maritime Officer |
|
Len Anderson IV USS Bainbridge VBSS Officer |
|
Giovanni Alabiso Airport Passenger (uncredited) |
|
Devon Black Able Seaman L. Haddock (uncredited) |
|
Joshua Brown Burlington Airport TSA Agent (uncredited) |
|
Steve Campbell Lieutenant Commander Scott Atherton (uncredited) |
|
Bob Dio TV News Reporter (uncredited) |
|
Maria Dizzia Allison McColl (uncredited) |
|
Herman Gambhir US Maritime Officer (uncredited) |
|
Georgia Goodman US Maritime Aldington (uncredited) |
Production | Kevin Spacey | Executive Producer |
Production | Francine Maisler | Casting |
Production | Scott Rudin | Producer |
Production | Dan Hubbard | Casting |
Production | Michael De Luca | Producer |
Camera | Jacques Haitkin | Camera Operator |
Production | Kathy Driscoll-Mohler | Casting Associate |
Art | Peter Russell | Set Designer |
Sound | Michael Higham | Music Supervisor |
Costume & Make-Up | Mark Peterson | Costume Supervisor |
Crew | Rob Inch | Stunt Coordinator |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Camera | Barry Ackroyd | Director of Photography |
Sound | James Harrison | Sound Designer |
Sound | James Harrison | Sound Effects Designer |
Costume & Make-Up | Brenda McNally | Key Hair Stylist |
Writing | Billy Ray | Screenplay |
Art | Robin L. Miller | Property Master |
Directing | Paul Greengrass | Director |
Editing | Christopher Rouse | Editor |
Costume & Make-Up | Trish Seeney | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mark Bridges | Costume Design |
Production | Dana Brunetti | Producer |
Art | Raymond Pumilia | Art Direction |
Sound | Tim Fraser | Production Sound Mixer |
Visual Effects | Lisa Kelly | Visual Effects Coordinator |
Sound | Chris Munro | Production Sound Mixer |
Production | Gregory Goodman | Executive Producer |
Art | Paul Richards | Art Direction |
Sound | Henry Jackman | Original Music Composer |
Art | Paul Kirby | Production Design |
Art | Dominic Capon | Set Decoration |
Production | Eli Bush | Executive Producer |
Camera | Niels Reedtz Johansen | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Lynda Foote | Costume Supervisor |
Art | David Cheesman | Property Master |
Art | Steve George | Property Master |
Art | Kevin Anthony | Construction Coordinator |
Art | Joseph Kearney | Construction Coordinator |
Production | Debbie DeLisi | Casting |
Sound | Bjorn Ole Schroeder | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Michael Fentum | Sound Designer |
Sound | Michael Fentum | Sound Effects Designer |
Sound | Jason Swanscott | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Ernest Camilleri | Costume Coordinator |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Sound | Richard Whitfield | Music Editor |
Production | Colleen Gibbons | Location Manager |
Camera | Cosmo Campbell | Camera Operator |
Directing | Julia Chiavetta | Script Supervisor |
Directing | Annie Penn | Script Supervisor |
Sound | Chris Burdon | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Jasin Boland | Still Photographer |
Sound | Mark Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Mark Taylor | Foley Editor |
Sound | Mike Prestwood Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Daniel Pinder | Music Editor |
Production | Ravi Dube | Location Manager |
Production | Driss Benchhiba | Location Manager |
Art | Charlo Dalli | Art Direction |
Art | Stephen G. Shifflette | Leadman |
Sound | Oliver Tarney | Supervising Sound Editor |
Sound | Dillon Bennett | Sound Effects Editor |
Sound | Rob Killick | Dialogue Editor |
Sound | Simon Chase | Supervising ADR Editor |
Visual Effects | Daniel Barrow | Visual Effects Producer |
Crew | Ed Cross | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Andy Taylor | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Kristopher Wright | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Adam Rowland | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Charlie Noble | Visual Effects Supervisor |
Crew | Stefan Gerstheimer | CG Supervisor |
Crew | Stuart Farley | CG Supervisor |
Crew | Martin Chamney | CG Supervisor |
Camera | Sara Deane | Camera Operator |
Camera | Charles Libin | Camera Operator |
Camera | Mark Silk | Underwater Director of Photography |
Camera | Ron Goodman | Aerial Director of Photography |
Camera | Hopper Stone | Still Photographer |
Lighting | Harry Wiggins | Chief Lighting Technician |
Lighting | Frans Wetterings III | Chief Lighting Technician |
Lighting | Jay Kemp | Chief Lighting Technician |
Lighting | Austin Cross | Rigging Gaffer |
Lighting | Roger Marbury | Rigging Gaffer |
Editing | Tom Harrison-Read | First Assistant Editor |
Editing | Kevin Hickman | First Assistant Editor |
Crew | Tina Richardson | Visual Effects Editor |
Editing | Rob Farris | Digital Intermediate Producer |
Crew | Samuel Sharpe | Transportation Coordinator |
Production | Mark Sansone | Location Manager |
Production | Charles Harrington | Location Manager |
Crew | Owliya A. Dima | Translator |
Camera | Christopher Raymond | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Frances Hannon | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Frances Hannon | Makeup Designer |
Sound | Rachael Tate | Assistant Sound Editor |
Directing | Colin Azzopardi | Second Assistant Director |
Directing | Chris Carreras | First Assistant Director |
Crew | David Fencl | Armorer |
Visual Effects | Oliver Cubbage | CG Artist |
Visual Effects | Dominic Tuohy | Special Effects Supervisor |
Sound | Jack Dolman | Supervising Music Editor |
Production | David Pinkus | Casting Associate |
Production | Lynn Younglove | Casting Associate |
Sound | Richard Bullock Jr. | Boom Operator |
Sound | Pud Cusack | Sound Mixer |
Camera | Kristopher Hardy | First Assistant "B" Camera |
Crew | Edward Allen | Production Controller |
Sound | Steve Finn | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Gina Bonello | Costume Assistant |
Directing | Eric Fox Hays | Second Unit First Assistant Director |
Camera | Oliver Driscoll | First Assistant "A" Camera |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Camera | Charlie Marroquin | Key Grip |
Crew | Daniel F. Malone | Marine Coordinator |
Camera | Kevin Fraser | Key Grip |
Camera | David Rist | Dolly Grip |
Sound | Joel Reidy | Boom Operator |
Crew | Huw J. Evans | Sequence Supervisor |
Production | Elizabeth Chodar | Casting Assistant |
Sound | Mike Tehrani | ADR Recordist |
Lighting | Bernie Prentice | Underwater Gaffer |
Production | Jonathan Scott | Production Coordinator |
Camera | Ethan Borsuk | First Assistant "C" Camera |
Lighting | Chris Mortley | Assistant Chief Lighting Technician |
Production | Sallie Beechinor | Production Coordinator |
Production | Sarah Michelle Attard | Production Assistant |
Editing | Mark Fitzgerald | Additional Editor |
Costume & Make-Up | Dorey Cilia | Makeup & Hair |
Sound | William Towers | Boom Operator |
Visual Effects | Tilman Paulin | Compositing Supervisor |
Editing | Esther Bailey | Assistant Editor |
Camera | James Heerdegen | Dolly Grip |
Camera | Anthony Benjamin | Best Boy Grip |
Production | Laurence Chisholm | Production Secretary |
Production | Kevin Baulcomb | Production Secretary |
Lighting | Tom Keenan | Best Boy Electric |
Crew | Bruce A. Ross | Marine Coordinator |
Camera | Nick Haines-Stiles | Best Boy Grip |
Visual Effects | Richard Durant | CG Artist |
Directing | Ahmed Hatimi | Second Unit First Assistant Director |
Camera | Frank A. Montesanto | Key Grip |
Art | Trey Shaffer | Graphic Designer |
Directing | Jason Altieri | Second Assistant Director |
Production | Widad Taha | Production Coordinator |
Directing | Steve Battaglia | Second Unit First Assistant Director |
Directing | Mark S. Constance | Second Assistant Director |
Directing | Chris Forster | Second Unit Director |
Lighting | Charles A. Harris | Key Rigging Grip |
Production | S.R. Conger | Production Accountant |
Camera | Andrew Sweeney | Dolly Grip |
Production | Jackie Bazan | Publicist |
Camera | Tonja Greenfield | Second Assistant "A" Camera |
Visual Effects | Mariana Mandelli | Visual Effects Coordinator |
Sound | Keir Stewart | ADR Engineer |
Camera | Geoffrey Rockwell | Best Boy Grip |
Lighting | Gary Lambert | Rigging Grip |
Camera | Jordan Boston Jones | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Sam Pearcy | Second Assistant "C" Camera |
Art | J. Edward Fitzgerald | Assistant Property Master |
Visual Effects | Christian Bull | CG Artist |
Visual Effects | David Crabtree | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Sara Emack | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Judith Gericke | Visual Effects Coordinator |
Crew | Kenneth Manzoni | Marine Coordinator |
Production | Clare Aldington | Production Assistant |
Production | Jimmy Buxton | Production Assistant |
Production | Denise Rowena Formosa | Production Assistant |
Production | Joseph Quinn | Production Assistant |
Production | Amy Roberts | Production Assistant |
Production | Karen Xuereb | Production Assistant |
Production | Harry Fallon | Production Assistant |
Production | Scott Hatfield | Production Assistant |
Crew | Mohamedamin Isaq Abdulrahman | Translator |
Production | Michelle White | Casting Assistant |