Exorcisten: Begynnelsen (2004)
Den unge Fader Merrin har redan sett ondskans ansikte genom det barnen i hans församling utsattes för under andra världskriget. Han har förlorat tron på sina medmänniskor och flyr minnena genom att delta i en arkeologisk utgrävning i Kenya, där man har hittat en gammal bysantinsk kyrka. Men under kyrkan ligger något som är mycket äldre och som bara väntar på att väckas upp. Och Fader Merrin står för första gången ansikte mot ansikte med den onde själv! Exorcisten: Begynnelsen är den djävulska historiska bakgrunden till världens värsta skräckfilm, Exorcisten, som har förstört nattsömnen för oräkneliga filmentusiaster sedan den kom 1973. Nu får vi se hur Fader Merrin vänder ryggen åt Gud och för första gången stiftar bekantskap med mörkrets furste. Renny Harlin, mannen bakom actionfilmer som Die Hard 2 och Cliffhanger, har regisserat den blodiga historien. I rollerna finns bland annat Stellan Skarsgård (King Arthur) och Izabella Scorupco (GoldenEye).
Director:
Renny Harlin
Writer:
Alexi Hawley
Stellan Skarsgård Father Lankester Merrin |
|
Izabella Scorupco Sarah Lesno |
|
James D'Arcy Father Francis |
|
Julian Wadham Major Granville |
|
Remy Sweeney Joseph |
|
Andrew French Chuma |
|
Antonie Kamerling Lieutenant Kessel |
|
Ben Cross Semelier |
|
Alan Ford Jeffreries |
|
Ralph Brown Sergeant Major |
|
David Bradley Father Gionetti |
|
Eddie Osei Emekwi |
|
Israel Aduramo Jomo |
|
Patrick O'Kane Bession |
|
James Bellamy James |
|
Cecilia Amati Little Dutch Girl |
|
Matti Ristinen Medieval Priest |
|
Lydia Darly Sebituana's Wife |
|
James Paparella Boy in Market |
|
Silvio Jimenez Hernandez Stricken Turkana Worker |
|
Yemi Goodman Ajibade Turkana Shaman |
|
Michel Leroy Tribesman in Hospital |
|
John Sesay Turkana Warrior #1 |
|
Sayoh Lahai Turkana Warrior #2 |
|
Alessandro Casula Preacher with Pazuzu |
|
Robert Davide Corporal Finn |
Camera | Vittorio Storaro | Director of Photography |
Sound | Trevor Rabin | Original Music Composer |
Editing | Mark Goldblatt | Editor |
Writing | William Wisher | Story |
Production | James G. Robinson | Producer |
Art | Stefano Maria Ortolani | Production Design |
Art | Eugenio Ulissi | Art Direction |
Sound | Bob Beher | Foley Editor |
Crew | Michael Kamen | In Memory Of |
Art | Carlo Gervasi | Set Decoration |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Sound | Christopher Moriana | Foley Artist |
Crew | John Frankenheimer | In Memory Of |
Production | Pam Dixon | Casting |
Directing | Renny Harlin | Director |
Costume & Make-Up | Hayat Ouled Dahhou | Hairstylist |
Sound | Derek Vanderhorst | Foley Mixer |
Writing | William Peter Blatty | Characters |
Production | Guy McElwaine | Executive Producer |
Production | Wayne Morris | Unit Production Manager |
Production | Wayne Morris | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Gary J. Tunnicliffe | Makeup Effects Designer |
Editing | Todd E. Miller | Editor |
Writing | Alexi Hawley | Screenplay |
Writing | Caleb Carr | Story |
Directing | Bruce Franklin | First Assistant Director |
Crew | Giorgio Antonini | Stunts |
Costume & Make-Up | Giancarlo De Leonardis | Hair Department Head |
Directing | Antti J. Jokinen | Second Unit Director |
Camera | Marco Carosi | Second Unit Director of Photography |
Crew | Mario Novelli | Stunts |
Crew | Bruno Di Luia | Stunts |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Sound | Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Sound | Tom Bellfort | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Luke Reichle | Costume Design |
Sound | Michael Kamper | Sound Effects Editor |
Crew | Alessandro Novelli | Stunts |
Editing | Steve Ansell | First Assistant Editor |
Editing | Yvonne Valdez | First Assistant Editor |
Production | David Robinson | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Marco Scotti | Costume Supervisor |
Visual Effects | Brian Jennings | Visual Effects Supervisor |
Crew | David Ambrosi | Stunts |
Crew | David Ambrosi | Stunt Coordinator |
Sound | Chris Jenkins | Sound Mixer |
Sound | Ann Scibelli | Sound Designer |
Sound | Larry Kemp | ADR Editor |
Directing | Portia Tickell | Script Supervisor |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Mixer |
Crew | Alessandro Borgese | Stunts |
Art | Redouane Nasserdine | Construction Coordinator |
Lighting | Abderrahim Bissar | Electrician |
Costume & Make-Up | Fabrizio Sforza | Makeup Department Head |
Sound | Kerry Dean Williams | ADR Supervisor |
Sound | Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Production | Khalid Banoujaafar | Location Manager |
Sound | Allen Hartz | Dialogue Editor |
Sound | Frank Fleming | Sound Recordist |
Sound | Ulrika Akander | ADR Editor |
Art | Francesco Postiglione | Assistant Property Master |
Crew | David Packard | Scenic Artist |
Sound | Jon Mete | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Barbara De Leonardis | Hairstylist |
Art | Dominic Hyman | Property Master |
Sound | Jeanette Surga | Music Editor |
Costume & Make-Up | Tim Scotti-Henson | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Giovanni Lipari | Key Costumer |
Art | Antonio Beccarisi | Head Carpenter |
Sound | Tim Farrell | Sound Effects Editor |
Camera | Giovanni Gebbia | Steadicam Operator |
Sound | Tim Webb | Sound Recordist |
Art | Bernadino Nardoni | Construction Coordinator |
Lighting | Giovanni Gabriele | Electrician |
Art | Trevor Goring | Storyboard Artist |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Sound | Kenneth L. Johnson | Sound Effects Editor |
Editing | Stephanie Ito | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Raffaella Iorio | Key Makeup Artist |
Crew | Paolo Susani | Stunts |
Crew | Tatiana Romanova | Stunts |
Sound | Michael C. Moore | Sound Mixer |
Art | Tommaso Dubla | Painter |
Camera | Alfredo Betrò | Camera Operator |
Art | Roberta Amodio | Assistant Set Decoration |
Directing | Oscar Beuselinck | Second Assistant Director |
Directing | Luca Lachin | Second Unit First Assistant Director |
Directing | Catherine Olaya | Second Second Assistant Director |
Production | Felice Lattes | Extras Casting |
Lighting | Alessandro Cardelli | Electrician |
Camera | Fabrizio Diamanti | Best Boy Grip |
Crew | Valentina Paradiso | Stunts |
Production | Edmondo Amati Jr. | Production Manager |
Lighting | Filippo Cafolla | Gaffer |
Camera | Sergio Strizzi | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Maria Federico | Hairstylist |
Art | Federica Russo | Assistant Art Director |
Camera | Mauro Diamanti | Key Grip |
Camera | Alessandro Martella | Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Piera Cimino | Seamstress |
Production | Mustapha Grumij | Production Accountant |
Crew | Archie Buffkins | In Memory Of |
Crew | Barnaby Paul Cadiou | In Memory Of |
Crew | David 'Kam' Coyner | In Memory Of |
Crew | Diego Tomassini | Stunts |
Crew | Enrico Salamon | Stunts |
Crew | Wilson Peres | Stunts |
Crew | Akouala Cristel Julien | Stunts |
Crew | Massimiliano Bianchi | Stunts |
Costume & Make-Up | Giovanni Scotti | Costumer |