Dead Zone (1983)
Läraren Johnny Smith vaknar upp ur en koma orsakad av en bilolycka. Han upptäcker att fem år har gått och dessutom har han fått psykiska krafter. Till en början verkar förmågan att förutse framtiden vara något bra men snart börjar problemen. Baserad på en bok av Stephen King.
Director:
David Cronenberg
Writer:
Jeffrey Boam
Directing | David Cronenberg | Director |
Editing | Ronald Sanders | Editor |
Writing | Jeffrey Boam | Screenplay |
Production | Debra Hill | Producer |
Production | Janet Hirshenson | Casting |
Writing | Stephen King | Novel |
Production | Jane Jenkins | Casting |
Production | Dino De Laurentiis | Executive Producer |
Crew | Dino De Laurentiis | Presenter |
Camera | Mark Irwin | Director of Photography |
Sound | Michael Kamen | Original Music Composer |
Sound | Michael Kamen | Orchestrator |
Sound | Michael Kamen | Conductor |
Sound | Michael Kamen | Music Arranger |
Sound | Michael Kamen | Music Producer |
Production | Deirdre Bowen | Casting |
Art | Carol Spier | Production Design |
Crew | Shane Cardwell | Stunts |
Costume & Make-Up | Olga Dimitrovová | Costume Design |
Production | Randi Chernov | Producer's Assistant |
Production | David Coatsworth | Location Manager |
Crew | Carey Loftin | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Denise Cronenberg | Wardrobe Master |
Crew | Laird McMurray | Special Effects |
Crew | Dick Warlock | Stunt Coordinator |
Art | Barbara Dunphy | Art Direction |
Art | Dan Davis | Assistant Art Director |
Production | Jeffrey Chernov | Associate Producer |
Art | Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Crew | Clark Johnson | Special Effects |
Sound | Bill Varney | Sound Re-Recording Mixer |
Production | John M. Eckert | Production Manager |
Sound | Don White | ADR Recordist |
Lighting | Jock Brandis | Gaffer |
Crew | Greg Walker | Stunts |
Crew | Dwayne McLean | Stunts |
Camera | David J. Woods | Camera Trainee |
Crew | Izidore K. Musallam | Driver |
Costume & Make-Up | Shonagh Jabour | Makeup Artist |
Production | Peter Lavender | Extras Casting |
Sound | Steve Maslow | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Loren Janes | Stunts |
Crew | David Rigby | Stunts |
Sound | Duane Hartzell | Sound Editor |
Crew | Jérôme Tiberghien | Stunts |
Directing | John Board | First Assistant Director |
Crew | Tom Glass | Animal Wrangler |
Lighting | John Herzog | Electrician |
Camera | Maris H. Jansons | Key Grip |
Sound | Gregg Landaker | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | David Lewis Yewdall | Supervising Sound Editor |
Art | Don Miloyevich | Assistant Property Master |
Crew | Rick Forsayeth | Stunts |
Art | Janet Cormack | Painter |
Crew | Michael Kavanagh | Special Effects |
Crew | Mike Curran | Transportation Coordinator |
Sound | David E. Stone | Sound Editor |
Art | Joe Curtin | Construction Manager |
Production | Prudence Emery | Publicist |
Costume & Make-Up | Jenny Arbour | Hairstylist |
Art | Tom Coulter | Set Decoration |
Art | Nick Kosonic | Painter |
Camera | Scotty Allan | Best Boy Grip |
Camera | Robin Miller | First Assistant Camera |
Editing | Michael Rea | Assistant Editor |
Directing | Gillian Richardson | Script Supervisor |
Art | Kirk Cheney | Head Carpenter |
Production | Lyn Lucibello | Assistant Accountant |
Visual Effects | Michael Lennick | Visual Effects |
Costume & Make-Up | Arthur Rowsell | Wardrobe Master |
Crew | Tom Bishop Sr. | Stunts |
Art | Tom Reid | Set Dresser |
Crew | Michael Neumann | Special Effects |
Sound | Michael C. Gutierrez | Sound Editor |
Sound | Caryl Wickman | Sound Editor |
Art | Gareth Wilson | Set Dresser |
Visual Effects | Calvin Joe Acord | Special Effects Supervisor |
Sound | Bryan Day | Sound Mixer |
Directing | Otta Hanus | Second Assistant Director |
Crew | Jerome McCann | Driver |
Crew | Jon G. Belyeu | Special Effects Coordinator |
Camera | John Stoneman | Underwater Camera |
Lighting | Ira Cohen | Electrician |
Lighting | Gary Phipps | Genetator Operator |
Sound | Michael LaCroix | Boom Operator |
Sound | Skaila Kanga | Musician |
Sound | Eric Tomlinson | Sound Recordist |
Camera | Christopher Dean | Grip |
Sound | Kendrick Sweet | Sound Editor |
Camera | David Hynes | Grip |
Costume & Make-Up | Maureen Gurney | Wardrobe Assistant |
Crew | Mark Molin | Special Effects |
Directing | Lydia Wazana | Third Assistant Director |
Crew | Allen Kosonic | Transportation Captain |
Crew | David Chudnovsky | Driver |
Crew | John Scott | Animal Wrangler |
Art | Harry Pavelson | Painter |
Art | Peter Lauterman | Property Master |
Camera | Rick Porter | Still Photographer |
Crew | Jesse Cohoon | Craft Service |
Camera | Donna Mobbs | Second Assistant Camera |
Camera | Mark Silver | Grip |
Crew | Peter Cox | Stunts |
Costume & Make-Up | Maureen Mestan | Hair Assistant |
Production | Susan Starre McKibbin | Assistant Accountant |
Crew | Leslie Munro | Stunts |
Crew | Andrea Poulis | Production Office Assistant |
Crew | Derek Howard | Special Effects |
Art | Alfred | Draughtsman |
Art | Jon Bankson | Head Carpenter |
Art | Steve Meil | Painter |
Crew | Myles Roth | Carpenter |
Crew | Alex Dawes | Driver |
Art | Gary Jack | Set Dresser |
Editing | Elaine Foreman | Assistant Editor |
Art | Jim Craig | Storyboard Artist |
Art | Greg Diachok | Painter |
Art | Jo-Ann Ladenheim | Art Direction Intern |
Crew | Robert Wiens | Carpenter |
Crew | D. Harry Persad | Special Effects |
Crew | Gianico Pretto | Special Effects |
Crew | Sonan Sookad | Special Effects |
Crew | David Zimmerman | Special Effects |
Crew | David Brown | Driver |
Crew | Cactus Simser | Driver |
Production | Andreas Blackwell | Production Assistant |
Crew | Richard Cosgrave | Animal Wrangler |
Production | Philippa King | Production Coordinator |
Production | Heather McIntosh | Production Accountant |
Crew | Carolyn McKenzie | Production Office Assistant |
Crew | Richard Cornblum | Weapons Wrangler |