Den långa flykten (1978)
Den långa flykten handlar i huvudsak om två kaniner, Femman och Hassel, som med en handfull följeslagare flyr från sin gamla koloni, sedan Femman anat oråd om att nånting hemskt ska hända. Resan går sedan genom den vackra engelska landsbygden på jakt efter paradiset. På vägen möter de både katter, hundar, rovfåglar och farligast av dem alla, medlemmar av andra kolonier.
Director:
Martin Rosen
Writer:
Martin Rosen
John Hurt Hazel (voice) |
|
Richard Briers Fiver (voice) |
|
Michael Graham Cox Bigwig (voice) |
|
John Bennett Captain Holly (voice) |
|
Ralph Richardson Chief Rabbit (voice) |
|
Simon Cadell Blackberry (voice) |
|
Terence Rigby Silver (voice) |
|
Roy Kinnear Pipkin (voice) |
|
Richard O'Callaghan Dandelion (voice) |
|
Denholm Elliott Cowslip (voice) |
|
Lynn Farleigh Cat (voice) |
|
Mary Maddox Clover (voice) |
|
Zero Mostel Kehaar (voice) |
|
Harry Andrews General Woundwort (voice) |
|
Hannah Gordon Hyzenthlay (voice) |
|
Nigel Hawthorne Captain Campion (voice) |
|
Clifton Jones Blackavar (voice) |
|
Derek Griffiths Vervain (voice) |
|
Michael Hordern Frith (voice) |
|
Joss Ackland Black Rabbit (voice) |
|
Michelle Price Lucy (voice) |
Production | Jake Eberts | Executive Producer |
Editing | Terry Rawlings | Editor |
Sound | Bill Rowe | Sound Mixer |
Crew | Luciana Arrighi | Sequence Artist |
Sound | Malcolm Williamson | Music |
Sound | Art Garfunkel | Theme Song Performance |
Writing | Martin Rosen | Screenplay |
Directing | Martin Rosen | Director |
Production | Martin Rosen | Producer |
Writing | Richard Adams | Novel |
Sound | Angela Morley | Original Music Composer |
Visual Effects | Phil Duncan | Senior Animator |
Art | Maggie Brown | Painter |
Visual Effects | Alan Simpson | Key Animation |
Visual Effects | Bill Littlejohn | Animation |
Sound | Ray Merrin | Sound Effects |
Writing | John Hubley | Writer |
Visual Effects | Ray Kelly | Animation |
Art | Ian Henderson | Background Designer |
Camera | Tony Haines | Camera Operator |
Production | Philip Alton | Production Coordinator |
Art | Gordon Harrison | Storyboard Artist |
Visual Effects | Malcolm Bourne | Animation |
Art | Sandy Houston | Painter |
Visual Effects | Colin White | Animation |
Art | Sue Branch | Background Designer |
Art | Gary Sycamore | Background Designer |
Art | Denis Ryan | Background Designer |
Visual Effects | Barrie Nelson | Animation |
Production | Ron Garrett | Production Accountant |
Art | Paul Shardlow | Background Designer |
Camera | Julian Holdaway | Camera Operator |
Visual Effects | John Perkins | Animation |
Art | Peter See | Storyboard Artist |
Visual Effects | George Jackson | Senior Animator |
Visual Effects | Tony Guy | Senior Animator |
Visual Effects | Kathleen "Spud" Houston | Animation |
Visual Effects | Ralph Ayres | Animation |
Visual Effects | Steve Woods | Animation |
Production | Jo Gregory | Production Accountant |
Production | Linda Gregory | Production Accountant |
Art | Errol Bryant | Background Designer |
Art | Donna K. Baker | Paint Coordinator |
Visual Effects | Ruth Kissane | Animation |
Crew | Philip Campbell | Editorial Staff |
Art | Richard Bell | Background Designer |
Camera | David Smith | Camera Operator |
Visual Effects | Chris Caunter | Animation |
Visual Effects | Carol Slade | Animation |
Visual Effects | Edric Radage | Animation |
Art | Vanessa Clegg | Background Designer |
Visual Effects | Sarah Vincent | Animation |
Art | Karen Webb | Painter |
Production | Dennis Gardiner | Production Manager |
Production | Judy Hayward | Production Secretary |
Production | Marilyn Barham | Production Secretary |
Art | Ted Pettengell | Storyboard Artist |
Visual Effects | Arthur Humberstone | Senior Animator |
Visual Effects | Brian Foster | Animation |
Visual Effects | Chris Evans | Animation |
Visual Effects | Marie Szmichowska | Animation |
Visual Effects | Alan Simpson | Animation |
Visual Effects | Doug Jensen | Animation |
Visual Effects | Bill Geach | Animation |
Art | Rodolfo Azaro | Background Designer |
Art | Brian Melling | Background Designer |
Visual Effects | Alistair Byrt | Animation |
Visual Effects | April Spencer | Animation |
Visual Effects | Bobby Clennell | Animation |
Visual Effects | Rosemary Welch | Animation |
Art | Peter Turner | Paint Coordinator |
Visual Effects | Alma Sachs | Color Designer |
Art | Elaine Mills | Painter |
Art | Olive Scott | Painter |
Art | Barbara Todeschini | Painter |
Art | Alan Andrews | Painter |
Camera | Moses Agyemang | Camera Operator |
Camera | Ron Boston | Camera Operator |
Camera | Alan Buchan | Camera Operator |
Camera | Les Green | Camera Operator |
Camera | Denis Hall | Camera Operator |
Camera | Bob Mintern | Camera Operator |
Camera | Christopher Morgan | Camera Operator |
Camera | Barry Orsborn | Camera Operator |
Camera | Chris Williams | Camera Operator |
Art | Jose Amoros-Sanz | Painter |
Art | Lynne Anderson | Painter |
Art | Margot Allen | Painter |
Art | Joan Bradshaw | Painter |
Art | Briony Catling | Painter |