Joel David Moore Ben |
|
Amara Zaragoza Marybeth Dunstan |
|
Deon Richmond Marcus |
|
Kane Hodder Victor Crowley / Thomas Crowley |
|
Joleigh Fioravanti Jenna |
|
Mercedes McNab Misty |
|
Joel Murray Doug Shapiro |
|
Parry Shen Shawn |
|
Richard Riehle Jim Permatteo |
|
Patrika Darbo Shannon Permatteo |
|
Robert Englund Samson Dunstan |
|
Joshua Leonard Ainsley Dunstan |
|
Tony Todd Reverend Zombie |
|
John Carl Buechler Jack Cracker |
|
Rileah Vanderbilt Young Victor Crowley |
|
Adam Weisman Halloween Skeleton |
|
Adam Green Buddy #1 |
|
Will Barratt Bystander (uncredited) |
|
Lance Kelly Buddy #2 |
|
John Gross Buddy #3 |
|
Makenzie Sims Kid at Country Store |
|
Brandon Gonsalves Halloween Pig |
|
Danielle Victor Halloween Clown |
|
Chris Bailey Drunk Partier |
|
James L. Bills Mardi Gras Party Guy |
|
Gary Desroche Screaming Drunk Guy |
|
Kristin Michelle Duncil Mardi Gras Extra |
|
Sarah Elbert Vomiting Girl |
|
David Foy Hillbilly |
|
Jessica Luebe Balcony Flasher #1 |
|
April Montgomery Party Girl |
|
Johnny Rock Mardi Gras Partygoer |
|
Brandy Scott Kissing Couple |
Sound | Clancy T. Troutman | Supervising Sound Editor |
Crew | Lou Carlucci | Special Effects Coordinator |
Crew | Kane Hodder | Stunt Coordinator |
Editing | Christopher Roth | Editor |
Production | Shannon Makhanian | Casting |
Art | Peggy Paola | Assistant Set Decoration |
Crew | John Carl Buechler | Special Effects |
Writing | Adam Green | Screenplay |
Directing | Adam Green | Director |
Production | Scott Altomare | Producer |
Production | Sarah Elbert | Producer |
Production | Roman Kindrachuk | Executive Producer |
Production | Andrew Mysko | Executive Producer |
Production | Cory Neal | Producer |
Sound | Andy Garfield | Original Music Composer |
Sound | Andy Garfield | Sound Designer |
Camera | Will Barratt | Director of Photography |
Crew | Straw Weisman | Post Production Supervisor |
Crew | Mark Hicks | Stunt Double |
Sound | Stanley Kastner | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Bruce Barlow | Art Direction |
Costume & Make-Up | Rileah Vanderbilt | Key Makeup Artist |
Crew | Gary J. Wayton | Stunt Double |
Art | Morgan Krantz | Art Department Assistant |
Crew | Joey Anaya | Stunt Double |
Camera | BJ McDonnell | Steadicam Operator |
Crew | Steven Ho | Stunt Double |
Crew | Paul E. Short | Stunt Double |
Crew | Patrick J. Statham | Stunt Double |
Art | Julian Brown | Art Department Assistant |
Crew | Tanner Gill | Stunt Double |
Crew | Nicole Randall | Stunt Double |
Sound | Vic Radulich | Dialogue Editor |
Camera | Eric Leach | Camera Operator |
Directing | Kirsten Robinson | Script Supervisor |
Art | Denis Cordova | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Selby Van Horne | Wardrobe Supervisor |
Directing | Tracy Scott | Script Supervisor |
Art | Bryan McBrien | Production Design |
Crew | Chris Carnel | Stunt Double |
Production | Sarah J. Donohue | Unit Production Manager |
Production | Sarah J. Donohue | Line Producer |
Sound | Scott Westley | Sound Effects Editor |
Crew | David Aaron | Armorer |
Camera | Rick Tucker | Key Grip |
Costume & Make-Up | Heather Sladinski | Costume Design |
Costume & Make-Up | Kimberly Eckhout | Assistant Makeup Artist |
Directing | Craig Borden | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Alexandrea A. Bouska | Additional Hairstylist |
Crew | Brad Hardin | Key Special Effects |
Crew | Mark Chadwick | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Michelle Farmer | Special Effects Makeup Artist |
Art | Sarah Geller | Property Master |
Directing | Jill Hoppy | Second Second Assistant Director |
Art | Tim Beckett | Art Direction |
Costume & Make-Up | Annah Murray | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Annah Murray | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Suzana P. Rupe | Key Hair Stylist |
Camera | Christel Golden | Still Photographer |
Lighting | Jon Callesen | Best Boy Electric |
Production | Andrea McDowell | Production Coordinator |
Directing | Mark Weatherbe | Second Unit Director |
Directing | Jason Halley | Second Second Assistant Director |
Directing | Aaron Walters | Second Assistant Director |
Directing | Alex Betuel | Second Unit First Assistant Director |
Crew | Casey Easlick | Stunt Double |
Crew | Cassandra McCormick | Stunt Double |
Directing | Michelle Gold | Second Assistant Director |
Art | Zoe Bones | Storyboard Artist |
Crew | Mario Rodriguez | Chef |
Directing | Steve Reese | Second Unit First Assistant Director |
Production | Kelli Palotai | Art Department Production Assistant |
Art | Valerie Sand | Art Direction Intern |