Rosa Pantern (2006)
KomediMystikKriminalÄventyrFamilj
Komedi från 2006 av Shawn Levy med Steve Martin och Kevin Kline. När den berömda diamantringen Den Rosa Pantern stjäls finns det bara en man som kan lösa fallet - han var dock inte ledig, så inspektör Jaques Clouseau får komma till undsättning. Clouseau är en legend inom det internationella polisväsendet. Men allra närmast Clouseau är hans polischef. Om de andra bara kände Clouseau som han känner honom...
Director:
Shawn Levy
Writers:
Steve Martin, Len Blum.
Steve Martin Clouseau |
|
Jean Reno Ponton |
|
Kevin Kline Dreyfus |
|
Beyoncé Xania |
|
Emily Mortimer Nicole |
|
Henry Czerny Yuri |
|
Kristin Chenoweth Cherie |
|
Roger Rees Raymmond Laroque |
|
Philip Goodwin Deputy Chief Renard |
|
Henri Garcin President |
|
William Abadie Bizu |
|
Daniel Sauli Music Producer |
|
Jean Dell Justice Minister Clochard |
|
Anna Katarina Agent Corbeille |
|
Nick Toren Agent Savard |
|
Sally Leung Bayer Yu / Chinese Woman |
|
Charlotte Maier Dialect Instructor |
|
Stéphane Boucher Security Agent |
|
Radu Spinghel Huang |
|
Scott Adkins Jacquard |
|
Yan-Sang Roussel Dr. Pang |
|
Boris McGiver Vainqueur |
|
Stephen Rowe Black Market Jeweler |
|
Alice Taglioni Female Reporter |
|
Gregory Salata Security Chief |
|
Stefan Elbaum Male Reporter |
|
Charley Fouquet Palais Reporter |
|
Robbie Nock TV News Anchor |
|
John Cenatiempo Thug in Alley |
|
Chuck Jeffreys Thug in Alley |
|
Aaron Vexler Thug in Alley |
|
Andrew Tarbet TSA Agent |
|
Dexter Bell Terry Ahkee-Sauce |
|
Kristi Angus Mysterious Woman |
|
Stephen Park Palace Guard |
|
Aaron Pearl K9 Guard |
|
Sean Tyson National Guard |
|
Chelah Horsdal Security Guard |
|
Lucas Tavernier Street Reporter |
|
Mareva Galanter Street Reporter |
|
Delphine Chanéac Ticket Checker |
|
Ralph Drischell Wheelchair Guy |
|
Chad Gabriel Hotel Desk Clerk |
|
Antoine Blanquefort Ballroom Reporter |
|
Yvonne Sciò Casino Waitress |
|
Rick Jaeckel Dealer |
|
Za Kari A. Asher Dancer |
|
Renece Fincher Dancer |
|
Stewart Castledine French Goalie |
|
Davide Borella Gas-Mask Bandit |
|
Jason Statham Yves Gluant (uncredited) |
|
Clive Owen Nigel Boswell / Agent 006 (uncredited) |
|
Michael Arthur Officer #1 (uncredited) |
|
Lorna Joan Barrie Woman in Customs Line-up (uncredited) |
|
Dominick Cicco Pedestrian (uncredited) |
|
Amir Darvish Arab (uncredited) |
|
Thomas Ho Chinese Footballer (uncredited) |
|
Arnaud Klein Policeman (uncredited) |
|
Jacqueline Lovell Waitress (uncredited) |
|
Tyson Mao Extra in Chinese Press Box (uncredited) |
|
Chris T. Margaritis Gambler (uncredited) |
|
Susan McBrien Strolling Pedestrian (uncredited) |
|
John Molinelli Overweight Man / Gambler (uncredited) |
|
Eric Moreau Republican Guard (uncredited) |
|
Aleksandrs Petukhovs Policeman (uncredited) |
|
Americo Presciutti Croupier (uncredited) |
|
Sam Reich Eurotrash (uncredited) |
|
Marty Eli Schwartz Maintenance (uncredited) |
|
Alexander von Roon French Townsman #1 (uncredited) |
|
Kevin Watson Plumber (uncredited) |
|
Colleen Werthmann Jane (uncredited) |
|
Jadin Wong Granny (uncredited) |
Sound | Michael Payne | Supervising Sound Effects Editor |
Writing | Blake Edwards | Characters |
Art | Lilly Kilvert | Production Design |
Production | Ilene Starger | Casting |
Editing | George Folsey Jr. | Editor |
Costume & Make-Up | Erwin H. Kupitz | Wigmaker |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Crew | Steven Kirshoff | Special Effects Coordinator |
Writing | Maurice Richlin | Characters |
Writing | Steve Martin | Screenplay |
Directing | Shawn Levy | Director |
Art | George DeTitta Jr. | Set Decoration |
Art | David Baxa | Art Direction |
Editing | Brad Wilhite | Editor |
Sound | Christophe Beck | Original Music Composer |
Production | Robert Simonds | Producer |
Costume & Make-Up | Joseph A. Campayno | Makeup Artist |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Crew | Marny Eng | Stunts |
Costume & Make-Up | Joseph G. Aulisi | Costume Design |
Production | Richard Baratta | Unit Production Manager |
Writing | Len Blum | Screenplay |
Writing | Len Blum | Story |
Camera | Jonathan Brown | Director of Photography |
Production | Tracey Trench | Executive Producer |
Art | Peter Rogness | Art Direction |
Directing | Marty Eli Schwartz | First Assistant Director |
Production | Ira Shuman | Executive Producer |
Writing | Michael Saltzman | Story |
Crew | Jacques-Olivier Molon | Makeup Effects |
Camera | Kyle Rudolph | Steadicam Operator |
Directing | Ernie F. Orsatti | Second Unit Director |
Crew | Blaise Corrigan | Stunts |
Crew | Stephen A. Pope | Stunts |
Crew | John Cenatiempo | Stunts |
Crew | Dan Shea | Stunt Double |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Sound | Greg Zimmerman | ADR Recordist |
Camera | Barbara Nitke | Additional Camera |
Crew | Dominique Fouassier | Stunt Coordinator |
Art | Leo Holder | Graphic Designer |
Sound | Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Crew | Aaron Vexler | Stunts |
Crew | G. A. Aguilar | Stunt Coordinator |
Sound | Armen Ksajikian | Musician |
Crew | Daniel Vérité | Stunt Double |
Costume & Make-Up | David Davenport | Wardrobe Supervisor |
Visual Effects | Mark Freund | Visual Effects Supervisor |
Sound | Nancy Nugent | Supervising ADR Editor |
Art | Nick Miller | Construction Coordinator |
Sound | Michael Hertlein | ADR Editor |
Art | Nancy Anna Brown | Set Designer |
Camera | Andrew D. Schwartz | Still Photographer |
Production | Rachel Aberly | Publicist |
Art | Bruce Lee Gross | Leadman |
Editing | Harry Muller | Color Timer |
Sound | Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Art | Elizabeth Flaherty | Assistant Art Director |
Art | David Gulick | Property Master |
Crew | Scott Rogers | Stunts |
Sound | Terry Wilson | Music Editor |
Sound | Bill Meadows | Sound Recordist |
Production | Andrea Alunni | Production Accountant |
Editing | Andy Kaplan | Digital Intermediate Producer |
Lighting | Jean-Pierre Lacroix | Chief Lighting Technician |
Crew | Nathalie Anselme | Transportation Coordinator |
Crew | Mike Hardison | CG Supervisor |
Crew | Jessica Drake | Dialect Coach |
Sound | Bryan Pennington | Dolby Consultant |
Visual Effects | Joseph Bell | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Phillip Hoffman | Visual Effects Coordinator |
Crew | Brian Smyj | Stunts |
Lighting | Andy Arnautov | Gaffer |
Art | Amy Safhay | Greensman |
Visual Effects | Scott F. Johnston | Visual Effects |
Camera | Patrick Capone | Camera Operator |
Editing | Charles Kaplan | First Assistant Editor |
Camera | Tom Prate | Key Grip |
Crew | Tim Gallin | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Mei Lai Hippisley Coxe | Set Costumer |
Production | Leonard John Bruno | Travel Coordinator |
Directing | Diane Durant | Script Supervisor |
Production | Zoe E. Rotter | Casting Assistant |
Crew | Rich Fellegara | Set Medic |
Costume & Make-Up | Kimberly Kimble | Hairstylist |
Sound | Allan Byer | Production Sound Mixer |
Production | John DeSimone | Production Coordinator |
Production | Olivier Suffert | Production Driver |
Sound | Patrick Cusack | First Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Patrice Iva | Key Hair Stylist |
Crew | Ryan Steacy | Armorer |
Camera | Mark Cohen | Focus Puller |
Sound | Jeff Gomillion | ADR Mixer |
Camera | Matt Blades | Dolly Grip |
Art | Christopher Glass | Storyboard Artist |
Crew | John Dietrick | Post Production Assistant |
Directing | Amy Lauritsen | Second Assistant Director |
Crew | Nick Allen | Stunts |
Production | John Fedynich | Location Manager |
Art | Guy Efrat | Location Scout |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Costume & Make-Up | Wallace G. Lane Jr. | Assistant Costume Designer |
Art | Jonathan Graham | Key Construction Grip |
Directing | Kali R. Harrison | Second Second Assistant Director |
Production | Greg Outcalt | Assistant Production Coordinator |
Production | Daniel Tresca | Location Coordinator |
Production | Janice Wilde | Casting Associate |
Production | Ray Scalice | General Manager |
Production | Daniel Frisch | Production Supervisor |
Production | Andrea Chadimová | Production Manager |
Crew | Francis Auguy | Stunt Coordinator |
Editing | Scott Gregory | Digital Intermediate Colorist |
Lighting | Kenny Burke | Key Rigging Grip |
Visual Effects | Joseph Francis | 3D Artist |
Crew | Andrew Pedley | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Susan Bakula | Seamstress |
Art | Clément Ducourty | Art Department Coordinator |
Art | Dominique Coutelle | Sculptor |
Camera | Angela Bellisio | First Assistant Camera |
Camera | Chris Kilduff | Grip |
Costume & Make-Up | Kelly Gregson | Key Set Costumer |
Costume & Make-Up | Coburn Boyd | Set Dressing Artist |
Crew | Madjid Hamzaoui | Carpenter |
Crew | Frank Gatson Jr. | Choreographer |
Crew | Ernie Acquavella | Driver |
Crew | Liza Bambenek | Loader |
Crew | Lynda Van Damm | Production Controller |
Crew | Richard Alexander | Security |
Crew | Allan Bragg | Stand In |
Crew | Robert Buckman | Transportation Co-Captain |
Editing | Brian Birkland | Digital Intermediate Editor |
Lighting | Borivoj Klecka | Best Boy Electric |
Lighting | Nabil Dridi | Electrician |
Lighting | Eric Sagot | Lighting Technician |
Sound | Vincent Breau | Boom Operator |
Art | Hector Martinez | Background Designer |
Production | Petr Šplíchal | Unit Manager |
Production | Alan Nierob | Publicist |
Crew | Steve Holland | Generator Operator |
Camera | Ed Nessen | Second Assistant Camera |
Production | Chauency Reese | Payroll Accountant |
Production | Jean Chien | Assistant Location Manager |
Visual Effects | David Behar | CG Artist |
Production | Ethan Anderson | Production Assistant |
Camera | Kevin Flynn | Second Company Grip |
Production | Monica Barraza | Production Secretary |
Crew | Cameron Watson | Dialogue Coach |
Art | Mike Montgomery | Construction Grip |
Production | Joseph Aquino | Location Assistant |
Directing | Hans Titze | Third Assistant Director |
Art | Karen Kates | Assistant Property Master |
Art | Stéphane Ginet | Assistant Set Dresser |
Art | Michel Rheault | Construction Buyer |
Crew | Carmen M. Campolo Jr. | Special Effects Technician |
Crew | Laurent Champin | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Mathieu Hennion | Wardrobe Assistant |
Editing | Steve Porter | Colorist |
Production | Jennifer Hartman | Post Production Coordinator |
Production | Berry Hatfield | Additional Production Assistant |
Production | Charlene Callihoo | Assistant Accountant |
Production | Ilene Waterstone | Executive Assistant |
Production | Amy Carter | First Assistant Accountant |
Production | Ramón Rodríguez | Second Assistant Accountant |
Crew | Herve Varenne | Stunt Double |
Crew | Christiana Blain | Stunts |