Windtalkers (2002)
Under andra världskriget lyckades japanerna gång på gång dechiffrera de amerikanska, krypterade, militära radiosändningarna, vilket på ett allvarligt sätt bromsade USA:s framryckningar. Till sist, 1942, rekryterades flera hundra Navajoindianer till marinkåren och tränades att använda en hemlig militär kod baserad på deras eget språk. Dessa marinsoldater kallades "kodtalare". Deras kod visade sig vara den enda som japanerna aldrig knäckte, och den anses ha varit avgörande för att vinna kriget.
Director:
John Woo
Writers:
John Rice, Joe Batteer.
Nicolas Cage Sergeant Joe Enders |
|
Adam Beach Private Ben Yahzee |
|
Peter Stormare Sergeant Eric Hjelmstad |
|
Noah Emmerich Corporal Charles Rogers |
|
Mark Ruffalo Pappas |
|
Brian Van Holt Harrigan |
|
Martin Henderson Private Nellie |
|
Roger Willie Charlie Whitehorse |
|
Frances O'Connor Rita Swelton |
|
Christian Slater Sergeant Peter Henderson |
|
Jason Isaacs Major Mellitz |
|
William Morts Fortino |
|
Cameron Thor Mertens |
|
Kevin Cooney Ear Doctor |
|
Holmes Osborne Colonel Hollings |
|
Keith Campbell Kittring |
|
Clayton J. Barber Hasby |
|
Scott Atkinson Camp Tarawa Staff Sergeant |
|
Jeremy Davidson Marine |
|
Brian Maynard Corpsman |
|
Albert Smith Navajo Man |
|
James D. Dever Field Hospital Colonel |
|
Vincent Whipple Navajo Instructor |
|
Jim Morse Marine Recruit |
|
Chris Devlin Code Instructor Sergeant |
|
JF Davis Technical Sergeant |
|
Glen Begay Radio Codetalker |
|
Ross Lasi Tanoai Eddie the Bartender |
|
Brian Kasai Japanese Intelligence Officer |
|
Hiroshi Mori Japanese Radio Operator |
|
John Takeshi Ichikawa Japanese Bunker Commander |
|
Christopher T. Yamamoto Japanese Bunker Gunner |
|
Marc McClellan Marine Artillery Commander |
|
Steve Tanizaki Japanese Artillery Officer |
|
Malcolm Dohi Battleship Codetalker |
|
Darrel Guilbeau Battleship Petty Officer |
|
Aaron Yamagata Tanapag Boy |
|
Victoria Chen Tanapag Mother |
|
Jon Michael Souza NCO |
|
Carissa Jung Tanapag Girl |
|
Wataru Yoshida Japanese Artillery Man |
|
Junya Oishi Japanese Artillery Sighter |
|
Jiro Koga Japanese Artillery Gunner |
|
Lynn Kawailele Allen Hula Dancer |
|
Tina Leialoha Gube Hula Dancer |
|
Alewa T. Olotoa Hula Dancer |
|
Ilima Pumphrey Hula Dancer |
|
Lena Savaiinaea Hula Dancer |
|
Kaliko Scott Hula Dancer |
|
John Steven Rocha Marine |
|
Robert Aguilar Jr. Private Povovich (uncredited) |
|
Job Alonso U.S. Marine (uncredited) |
|
Louis Per Bruno Private Corelli (uncredited) |
|
Jim Carretta Platoon Sergeant (uncredited) |
|
Matty Castano Japanese Soldier (uncredited) |
|
Toshiro Cinemasen Japanese Soldier (uncredited) |
|
Paul Cowboy Jr. Navajo Code Talker / Marine (uncredited) |
|
Jerry DeCapua Camp announcer (voice) (uncredited) |
|
Timothy Di Pri Politician (uncredited) |
|
Christopher Gilbertson Marine (uncredited) |
|
David L. Hall Soldier in Convoy (uncredited) |
|
Matt Hall Corps Marine (uncredited) |
|
Shannon Holzer Marine (uncredited) |
|
Yoshio Iizuka Japanese Officer (uncredited) |
|
Aaron Ikeda Japanese Soldier (uncredited) |
|
Christopher Illing Marine (uncredited) |
|
Keii Johnston Marine (uncredited) |
|
John Kirsch Marine (uncredited) |
|
Ender Lee Dying Japanese Soldier (uncredited) |
|
Steve Lindsay Discharged Platoon Sergeant (uncredited) |
|
Cazimir Milostan Marine Machine Gunner (uncredited) |
|
Michael Ng Japanese Soldier (uncredited) |
|
Nils Oliveto U.S. Marine (uncredited) |
|
Paul Parker Injured soldier (uncredited) |
|
Denney Pierce Marine (uncredited) |
|
Simon Rhee Japanese Soldier (uncredited) |
|
Charles Sans Private Jennings (uncredited) |
|
Chadwick Shimomura Imperial Japanese Soldier (uncredited) |
|
Bobby Silva Private Ricks (uncredited) |
|
Douglas Dean Taylor Marine Beau (uncredited) |
|
John Thomas Core Group Marine (uncredited) |
|
Ren Urano Japanese Radioman (uncredited) |
|
Dixon White Hospital Room Patient (uncredited) |
|
Reese Williams Platoon Sergeant (uncredited) |
|
Jimmy Zerda Camp Tarawa Marine (uncredited) |
Camera | Jeffrey L. Kimball | Director of Photography |
Editing | Tom Rolf | Editor |
Sound | James Horner | Original Music Composer |
Crew | Tim Gilbert | Stunts |
Production | Mindy Marin | Casting |
Art | Kevin Ishioka | Art Direction |
Sound | Dick Bernstein | Music Editor |
Production | C.O. Erickson | Executive Producer |
Directing | John Woo | Director |
Production | John Woo | Producer |
Production | Terence Chang | Producer |
Editing | Steven Kemper | Editor |
Costume & Make-Up | Rick Stratton | Key Makeup Artist |
Art | Richard C. Goddard | Set Decoration |
Sound | Bryan Bowen | Sound Designer |
Sound | Mark P. Stoeckinger | Supervising Sound Editor |
Crew | Brian Smrz | Stunt Coordinator |
Directing | Brian Smrz | Second Unit Director |
Art | Holger Gross | Production Design |
Costume & Make-Up | Steve LaPorte | Makeup Department Head |
Sound | Randy Thom | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Michael St. Hilaire | "B" Camera Operator |
Editing | Jeff Gullo | Editor |
Writing | John Rice | Screenplay |
Writing | Joe Batteer | Screenplay |
Production | Tracie Graham-Rice | Producer |
Production | Alison R. Rosenzweig | Producer |
Costume & Make-Up | Linda Rizzuto | Hairstylist |
Sound | David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Cliff Fleming | Pilot |
Sound | Eliza Pollack Zebert | ADR Editor |
Sound | Richard Bryce Goodman | Production Sound Mixer |
Crew | Troy Brown | Stunts |
Crew | Bob Brown | Stunts |
Crew | Denney Pierce | Stunts |
Costume & Make-Up | Kevin Yagher | Makeup Effects Designer |
Crew | Eddie Yansick | Stunt Coordinator |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Sound | Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Sound | Greg Zimmerman | Foley Recordist |
Production | Steve Traxler | Associate Producer |
Camera | Mark Meyers | Dolly Grip |
Crew | Bobby Burns | Stunts |
Directing | Arthur Anderson | First Assistant Director |
Camera | Leo J. Napolitano | "D" Camera Operator |
Camera | Shawn Landis | Second Assistant "D" Camera |
Costume & Make-Up | Nick Scarano | Costume Supervisor |
Crew | Paul E. Short | Stunts |
Sound | Alan Rankin | Supervising Sound Editor |
Art | A. Todd Holland | Set Designer |
Sound | Michael Hertlein | Dialogue Editor |
Sound | Perry Robertson | Sound Editor |
Art | Gary Deaton | Construction Coordinator |
Sound | Willard Overstreet | Foley Editor |
Sound | Victor Ray Ennis | Supervising Sound Editor |
Art | Luis G. Hoyos | Set Designer |
Camera | Stephen Vaughan | Still Photographer |
Sound | Joe E. Rand | Music Editor |
Art | Don Miloyevich | Property Master |
Sound | Jim Henrikson | Supervising Music Editor |
Sound | Daniel Sperry | Dolby Consultant |
Sound | Joel Shryack | Boom Operator |
Visual Effects | Kevin Elam | Visual Effects Producer |
Sound | Zack Davis | ADR Supervisor |
Sound | Bruce Tanis | Sound Designer |
Sound | Philip Tallman | Music Editor |
Sound | Laura Graham | ADR Editor |
Sound | David A. Cohen | Dialogue Editor |
Camera | Gregory Lundsgaard | Camera Operator |
Camera | Gregory Lundsgaard | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Bill Myer | Makeup Artist |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Crew | David Altenau | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Janis Clark | Key Hair Stylist |
Art | Abigail Sheiner | Art Department Coordinator |
Lighting | Dan Delgado | Chief Lighting Technician |
Crew | Kevin Clark | Visual Effects Editor |
Crew | Gregg Smrz | Stunt Coordinator |
Editing | Ray Boniker | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | William A. Farley | Hairstylist |
Art | John Schacht | Leadman |
Visual Effects | Kevin Lingenfelser | Visual Effects Supervisor |
Camera | Jeff Mart | "C" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Allen Weisinger | Makeup Artist |
Directing | Cate Hardman | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Carol F. Doran | Wigmaker |
Camera | Gregory Irwin | First Assistant "D" Camera |
Costume & Make-Up | Linda Leiter Sharp | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Joseph Coscia | Hairstylist |
Crew | Al Goto | Stunt Coordinator |
Camera | Zoran Veselic | First Assistant "C" Camera |
Camera | Don Steinberg | Second Assistant "C" Camera |
Camera | Mark Van Loon | Steadicam Operator |
Editing | Dennis McNeill | Color Timer |
Art | Lynette Wich | Art Department Coordinator |
Visual Effects | Bridgitte Krupke | Visual Effects Coordinator |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Sound | Paul Jyrälä | Sound Editor |
Crew | Clark Campbell | Visual Effects Editor |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Camera | Ken Nishino | First Assistant Camera |
Camera | Lynda Wu | Camera Loader |
Art | Michael Hansen | Assistant Property Master |
Camera | Dennis Seawright | First Assistant "B" Camera |
Camera | J. Michael Popovich | Key Grip |
Production | John J. Smith | Production Manager |
Camera | Thomas J. Ruffner | Dolly Grip |
Production | Gary MacPherson | Production Coordinator |
Lighting | Frank Mathews | Assistant Chief Lighting Technician |
Camera | Dale White | Second Assistant Camera |
Directing | Joan Cunningham | Second Assistant Director |
Directing | Randol Perelman-Taylor | Second Second Assistant Director |
Camera | Vincent Mata | Second Assistant "B" Camera |
Crew | Tommy Giordano | Cableman |