Alice i Underlandet (2010)
Den 19-åriga Alice återvänder till det märkliga Underlandet, en plats som hon besökte redan som barn men inte har något minne av. I en värld som inte liknar någonting annat, beger sig Alice ut på ett farofyllt uppdrag för att rädda landet från den ondskefulla Röda Drottningen.
Director:
Tim Burton
Writer:
Linda Woolverton
Mia Wasikowska Alice Kingsleigh |
|
Johnny Depp The Mad Hatter |
|
Anne Hathaway The White Queen |
|
Helena Bonham Carter The Red Queen |
|
Crispin Glover The Knave of Hearts |
|
Matt Lucas Tweedledee / Tweedledum |
|
Alan Rickman The Caterpillar (voice) |
|
Stephen Fry The Cheshire Cat (voice) |
|
Michael Sheen The White Rabbit (voice) |
|
Timothy Spall The Bloodhound (voice) |
|
Marton Csokas Charles Kingsleigh |
|
Lindsay Duncan Helen Kingsleigh |
|
Geraldine James Lady Ascot |
|
Tim Pigott-Smith Lord Ascot |
|
Leo Bill Hamish Ascot |
|
Frances de la Tour Aunt Imogene |
|
Christopher Lee The Jabberwocky (voice) |
|
Paul Whitehouse The March Hare (voice) |
|
Barbara Windsor The Dormouse (voice) |
|
Michael Gough The Dodo (voice) |
|
Imelda Staunton Tall Flower Faces (voice) |
|
Eleanor Tomlinson Fiona Chattaway |
|
Rebecca Crookshank Strange Woman Kisser |
|
Jemma Powell Margaret Kingsleigh |
|
Eleanor Gecks Faith Chattaway |
|
Holly Hawkins Woman with Large Nose in Red Queen Court |
|
Lucy Davenport Woman with Big Ears in Red Queen Court |
|
Joel Swetow Man with Large Belly in Red Queen Court |
|
Jessica Oyelowo Woman with Large Poitrine in Red Queen Court |
|
Ethan Cohn Man with Large Chin in Red Queen Court |
|
Richard Alonzo Man with Big Forehead in Red Queen Court |
|
Harry Taylor Ship Captain |
|
Chris Grabher Hightopp Hat Juggler |
|
Simone Sault Party Dancer |
|
Caroline Royce Party Dancer |
|
Bonnie Parker Party Dancer |
|
Cortney Palm Red Queen's Court (uncredited) |
|
Amy Bailey Hatteress (uncredited) |
Camera | Dariusz Wolski | Director of Photography |
Directing | Tim Burton | Director |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Editing | Chris Lebenzon | Editor |
Production | Chris Lebenzon | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Colleen Atwood | Costume Design |
Production | Jennifer Todd | Producer |
Production | Suzanne Todd | Producer |
Production | Richard D. Zanuck | Producer |
Sound | Bill Abbott | Music Editor |
Sound | Tom Johnson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Cary Weitz | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Patty York | Makeup Artist |
Sound | Steve Boeddeker | Sound Designer |
Sound | Steve Boeddeker | Supervising Sound Editor |
Art | Karen O'Hara | Set Decoration |
Production | Katterli Frauenfelder | Producer |
Production | Katterli Frauenfelder | Co-Producer |
Directing | Katterli Frauenfelder | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Paul Gooch | Key Hair Stylist |
Sound | Michael Higham | Music Editor |
Sound | David Evans | Supervising Sound Editor |
Crew | Eunice Huthart | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Richard Alonzo | Special Effects Makeup Artist |
Art | Richard F. Mays | Set Designer |
Sound | Stefan Henrix | Supervising ADR Editor |
Sound | Stefan Henrix | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Greg P. Russell | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Art | Christina Ann Wilson | Art Direction |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Sound | Andy Malcolm | Foley Artist |
Production | Joe Roth | Producer |
Costume & Make-Up | Valli O'Reilly | Makeup Designer |
Production | Peter M. Tobyansen | Executive Producer |
Production | Peter M. Tobyansen | Unit Production Manager |
Visual Effects | Ken Ralston | Senior Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Sean Phillips | Visual Effects Supervisor |
Art | Scott Herbertson | Assistant Art Director |
Crew | Jasi Cotton Lanier | Stunts |
Writing | Linda Woolverton | Screenplay |
Sound | William B. Kaplan | Sound Mixer |
Crew | Ernie Reyes Jr. | Stunt Double |
Production | Mary Richards | Line Producer |
Writing | Lewis Carroll | Novel |
Costume & Make-Up | Joel Harlow | Makeup Artist |
Crew | Jesse V. Johnson | Utility Stunts |
Lighting | Rafael E. Sánchez | Chief Lighting Technician |
Crew | Ilram Choi | Fight Choreographer |
Sound | Samir Foco | Sound Effects Editor |
Sound | Jonathan Null | Foley Supervisor |
Crew | Theo Kypri | Stunt Double |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Writing | Michael Schlingmann | Storyboard |
Costume & Make-Up | Terry Baliel | Hair Department Head |
Crew | Garrett Warren | Stunt Coordinator |
Art | Stefan Dechant | Supervising Art Director |
Art | Todd Cherniawsky | Art Direction |
Production | Derek Frey | Associate Producer |
Sound | Andy Kennedy | Sound Effects Editor |
Art | Robert Stromberg | Production Design |
Art | Kasra Farahani | Assistant Art Director |
Crew | Randall Archer | Stunts |
Production | Tom C. Peitzman | Co-Producer |
Production | Tommy Harper | Unit Production Manager |
Crew | Jessie Thiele | Post Production Supervisor |
Crew | Alicia Vela-Bailey | Stunts |
Editing | Christine Kim | First Assistant Editor |
Crew | Steve Upton | Utility Stunts |
Crew | Vladimir Kubr | Utility Stunts |
Crew | Wayne Dalglish | Stunts |
Directing | Luca Kouimelis | Script Supervisor |
Art | Andrew L. Jones | Art Direction |
Sound | Robert Edwards | ADR Mixer |
Art | Anne Porter | Set Designer |
Visual Effects | Ben Grossmann | Visual Effects Supervisor |
Sound | Steve Browell | Sound Effects Editor |
Art | Tammy S. Lee | Set Designer |
Camera | P. Scott Sakamoto | Camera Operator |
Camera | P. Scott Sakamoto | Steadicam Operator |
Crew | Stacey Carino | Stunts |
Sound | Sandy Buchanan | ADR Mixer |
Art | C. Scott Baker | Set Designer |
Art | Mike Stassi | Art Direction |
Art | John Villarino | Construction Coordinator |
Art | Doug Harlocker | Property Master |
Sound | Michael Semanick | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Jeff Markwith | Set Designer |
Visual Effects | Craig Barron | Visual Effects Supervisor |
Crew | Gabriela Gutentag | Unit Publicist |
Crew | Frank Torres | Utility Stunts |
Sound | Michelle Pazer | Dialogue Editor |
Production | Karen Jarnecke | Production Coordinator |
Visual Effects | Robert E. Evans | Visual Effects Producer |
Sound | Paul Apted | Sound Editor |
Camera | Martin Schaer | "A" Camera Operator |
Sound | Geoffrey G. Rubay | Sound Effects Editor |
Sound | Jack Whittaker | Sound Effects Editor |
Sound | Pascal Garneau | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Christine L. Cantella | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Brenda Donoho | Set Costumer |
Crew | Lizzie Kelly | Video Assist Operator |
Editing | Michel Aller | First Assistant Editor |
Editing | JC Bond | Additional Editor |
Sound | Pip Norton | ADR Mixer |
Art | Seth Engstrom | Art Direction |
Crew | Adam Hart | Stunt Double |
Visual Effects | Carey Villegas | Visual Effects Supervisor |
Art | Mark Weissenfluh | Leadman |
Lighting | Patrick Hoeschen | Assistant Chief Lighting Technician |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Lighting | Michael Leung | Lighting Artist |
Crew | Tania L. Pearson | Stunts |
Visual Effects | Joel Foster | Animation |
Directing | Adam Holmes | Layout |
Directing | Harald Kraut | Layout |
Art | Josh Roth | Assistant Property Master |
Art | Jackson Bishop | Set Designer |
Art | David Moreau | Set Designer |
Camera | James Goldman | Second Assistant Camera |
Art | Andrea Carter | Art Department Coordinator |
Sound | Dustin Cawood | Sound Effects Editor |
Directing | Gregory J. Pawlik Jr. | Second Second Assistant Director |
Art | Elizabeth Keenan | Assistant Set Decoration |
Crew | Alex Chansky | Stunts |
Lighting | Gary Dahlquist | Rigging Gaffer |
Camera | Trevor Loomis | First Assistant Camera |
Sound | Jason George | Dialogue Editor |
Sound | Antony Bayman | ADR Mixer |
Sound | Michael Miller | ADR Mixer |
Camera | Leah Gallo | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Karen Asano-Myers | Hairstylist |
Production | Donna Glasser-Hancock | Production Accountant |
Sound | Iain Eyre | Dialogue Editor |
Sound | Bill Banyai | Sound Engineer |
Sound | Brian Chumney | Foley Editor |
Art | Robert Dawson | Title Designer |
Costume & Make-Up | Leslie Devlin | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tonyia Verna | Makeup Artist |
Visual Effects | Craig Kuehne | Visual Effects |
Visual Effects | Ian Blum | Animation |
Sound | Thomas Giordano | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Debra Coleman | Makeup Artist |
Sound | Dawn Gough | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | David Schaub | Animation Supervisor |
Sound | Tricia Linklater | Assistant Sound Editor |
Production | Louis Elman | ADR Voice Casting |
Crew | Richard Epper | Utility Stunts |
Directing | Brandon Lambdin | Second Assistant Director |
Production | Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Camera | J. Michael Popovich | Key Grip |
Crew | Paul Anthony Scott | Stunts |
Sound | Phil Freudenfeld | Assistant Sound Editor |
Art | Rick Newsome | Storyboard Designer |
Crew | Michael Hansen | Utility Stunts |
Sound | Courtney Bishop | ADR Recordist |
Sound | Peggy Names | Boom Operator |
Crew | Tatjana Bozinovski | Compositor |
Production | Lara Sargent | Post Production Accountant |
Crew | Scott Armstrong | Utility Stunts |
Sound | David Weisberg | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Cacey Kirshner | Costumer |
Production | Michele Tandy | Finance |
Production | David Romano | Payroll Accountant |
Production | Marybeth Martin-Eck | First Assistant Accountant |
Crew | Heather Philips | Stunt Double |
Crew | Lisa Curtis Saunders | Software Engineer |
Camera | Christopher J. Garcia | Second Assistant Camera |
Production | Marnice Wolfe | Post Production Accountant |