Horton (2008)
AnimeratKomediFamiljÄventyrFantasy
I detta festliga och hjärtevärmande animerade äventyr hör plötsligt en dag elefanten Horton ett rop på hjälp från ett litet dammkorn. Dammkornet visar sig vara en hel stad befolkad med mycket små varelser, men med mycket stora problem. Horton måste nu trotsa djungelns alla faror för att rädda staden och skydda sina nyfunna vänner.
Directors:
Jimmy Hayward, Steve Martino.
Writers:
Ken Daurio, Cinco Paul.
Jim Carrey Horton (voice) |
|
Steve Carell Mayor (voice) |
|
Carol Burnett Kangaroo (voice) |
|
Will Arnett Vlad (voice) |
|
Seth Rogen Morton (voice) |
|
Dan Fogler Councilman / Yummo Wickersham (voice) |
|
Isla Fisher Dr. Mary Lou Larue (voice) |
|
Jonah Hill Tommy (voice) |
|
Amy Poehler Sally O'Malley (voice) |
|
Jaime Pressly Mrs. Quilligan (voice) |
|
Charles Osgood Narrator (voice) |
|
Josh Flitter Rudy (voice) |
|
Niecy Nash Miss Yelp (voice) |
|
Jesse McCartney JoJo (voice) |
|
Shelby Adamowsky Hedy / Hooly (voice) |
|
Jack Angel Old Time Who (voice) |
|
Caitlin Rose Anderson Helen (voice) |
|
Emily Anderson Heather (voice) |
|
Jan Rabson Town Cryer (voice) |
|
John Cygan Who (voice) |
|
Jess Harnell Another Who (voice) |
|
Debi Derryberry Who Mom (voice) |
|
Samantha Droke Hildy / Holly (voice) |
|
Karen Disher Who Kid (voice) |
|
Marshall Efron Wickersham Guard 1 (voice) |
|
Bill Farmer Willie Bear (voice) |
|
Jason Fricchione Joe (voice) |
|
Heather Goldenhersh Who Girl (voice) |
|
Selena Gomez Helga (voice) |
|
Jimmy Hayward Obnoxious Who (voice) |
|
Joey King Katie (voice) |
|
Christina Martino Heidi / Haley (voice) |
|
Ellie Martino Hanna (voice) |
|
Laraine Newman Glummox Mom (voice) |
|
Tim Nordquist Wickersham Guard 2 (voice) |
|
Colleen O'Shaughnessey Angela (voice) |
|
Laura Ortiz Jessica (voice) |
|
Joe Pasquale The Dentist (voice) |
|
Connor Anderson Who Child #1 (voice) |
|
Isabella Acres Additional Voices (voice) |
|
Bob Bergen Additional Voices (voice) |
|
Jeff Biancalana Additional Voices (voice) |
|
Madison Davenport Additional Voices (voice) |
|
Teresa Ganzel Additional Voices (voice) |
|
Kathy Graves Toon Additional Voice (voice) |
|
Sherry Lynn Additional Voices (voice) |
|
Danny Mann Additional Voices (voice) |
|
Mona Marshall Additional Voices (voice) |
|
Mickie McGowan Additional Voices (voice) |
|
Madison Pettis Additional Voices (voice) |
|
Grace Rolek Additional Voices (voice) |
|
Jennessa Rose Additional Voices (voice) |
|
Ariel Winter Additional Voices (voice) |
|
Fletcher Sheridan Jojo (singing voice) (uncredited) |
Production | Chris Wedge | Executive Producer |
Production | Chris Meledandri | Executive Producer |
Writing | Ricardo Curtis | Head of Story |
Directing | Jimmy Hayward | Director |
Sound | Dennis Leonard | Supervising Sound Editor |
Sound | John Powell | Original Music Composer |
Editing | Tim Nordquist | Editor |
Production | Christian Kaplan | Casting |
Sound | Randy Thom | Sound Designer |
Sound | Randy Thom | Supervising Sound Editor |
Writing | Ken Daurio | Screenplay |
Writing | Cinco Paul | Screenplay |
Visual Effects | Barry E. Jackson | Visual Development |
Writing | Dr. Seuss | Book |
Art | Jeff Biancalana | Storyboard Artist |
Directing | Steve Martino | Director |
Production | Bob Gordon | Producer |
Art | Karen Disher | Storyboard Artist |
Art | Chris Renaud | Storyboard Artist |
Art | Rich Moore | Additional Storyboarding |
Art | J.G. Quintel | Additional Storyboarding |
Production | Bruce Anderson | Producer |
Art | Jeff Siergey | Additional Storyboarding |
Production | Audrey Geisel | Executive Producer |
Art | Wilbert Plijnaar | Additional Storyboarding |
Art | Cal Brunker | Storyboard Artist |
Art | Crystal Chesney | Additional Storyboarding |
Art | William H. Frake III | Storyboard Artist |
Art | Michael Knapp | Set Designer |
Art | Frank Marino | Additional Storyboarding |
Art | Eric Favela | Storyboard Artist |
Sound | Thomas A. Carlson | Supervising Music Editor |
Art | Chris Gilligan | Additional Storyboarding |
Art | Edmund Fong | Additional Storyboarding |
Crew | Jeannine Berger | Post Production Supervisor |
Lighting | Arun Ram-Mohan | Lighting Artist |
Art | Nash Dunnigan | Set Designer |
Art | Tony Maki | Storyboard Artist |
Art | Rafael Zentil | Storyboard Artist |
Art | Thomas Cardone | Art Direction |
Lighting | David Esneault | Lighting Director |
Visual Effects | Rhett Collier | Senior Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Paul Downs | Animation |
Visual Effects | Alen Lai | Senior Visual Effects Supervisor |
Art | Stephanie Arnett | Additional Storyboarding |
Art | Moroni Taylor | Storyboard Artist |
Art | Jake Parker | Set Designer |
Art | Kyle Macnaughton | Set Designer |
Art | Guillermo Willie Real | Set Designer |
Art | Lizette Vega | Set Designer |
Visual Effects | Jamie Kirschenbaum | Senior Visual Effects Supervisor |
Art | Martin Fuller | Storyboard Artist |
Art | Jony Chandra | Storyboard Artist |