Slumdog Millionaire (2008)
Jamal Malik, en 18-årig föräldralös kille från Mumbais slumområden, är bara en fråga ifrån att vinna 20 miljoner rupier i den indiska tv-versionen av "Vem vill bli miljonär?". Men när programmet tar paus arresteras han, misstänkt för fusk. Ingen tror att han, en pojke från slummen, ska veta de rätta svaren.Desperat försöker Jamal bevisa sin oskuld och går igenom fråga för fråga för att förklara hur han kunnat känna till alla svar. För varje fråga kommer det fram en fascinerande historia om hans liv på gatorna tillsammans med sin bror, om människorna som korsat hans väg och, inte minst, historien om Latika, flickan han älskat och förlorat. I varje del av hans berättelse finns nyckeln till svaret på frågan han besvarat.
Director:
Danny Boyle
Writer:
Simon Beaufoy
Dev Patel Older Jamal |
|
Freida Pinto Older Latika |
|
Madhur Mittal Older Salim |
|
Anil Kapoor Prem |
|
Mahesh Manjrekar Javed |
|
Saurabh Shukla Sergeant Srinivas |
|
Irrfan Khan Police Inspector |
|
Ankur Vikal Maman |
|
Tanay Chheda Middle Jamal |
|
Ayush Mahesh Khedekar Youngest Jamal |
|
Ashutosh Lobo Gajiwala Middle Salim |
|
Azharuddin Mohammed Ismail Youngest Salim |
|
Tanvi Ganesh Lonkar Middle Latika |
|
Rubina Ali Youngest Latika |
|
Raj Zutshi Director |
|
Jeneva Talwar Vision Mixer |
|
Sharib Hashmi Prakash |
|
Mia Drake Adele |
|
Shruti Seth Call Centre Instructor |
|
Anjum Sharma Operator |
|
Jira Banjara Airport Security Guard |
|
Sheikh Wali Airport Security Guard |
|
Sanchita Choudhary Jamal's Mother |
|
Himanshu Tyagi Mr Nanda |
|
Virendra Chatterjee Slum Man |
|
Feroze Khan Amitabh Bachchan |
|
Sunil Kumar Agrawal Mr Chi |
|
Virender Kumar Man on Fire |
|
Devesh Rawal Blue Boy |
|
Tiger Punnoose |
|
Chirag Parmar Young Arvind |
|
Nazneen Shaikh Baby |
|
Farzana Ansari Latika's Friend |
|
Anupam Shyam Old Villager |
|
Salim Chaus Ticket Collector |
|
Harvinder Kaur Family in Train |
|
Narendra Singh Bhati Family in Train |
|
Satya Mudgal Taj Mahal Guide |
|
Janet de Vigne Ada / Mrs MacKintosh |
|
William Relton Peter |
|
David Gilliam Clark |
|
Kinder Singh Driver |
|
Christine Matovich Singh Opera Singer |
|
Thomas Lehmkuhl Opera Singer |
|
Siddesh Patil Older Arvind |
|
Najma Shaikh Woman at Brothel |
|
Saeeda Shaikh Woman at Brothel |
|
Alka Satpute Woman at Brothel |
|
Tabassum Khan Woman at Brothel |
|
Sitaram Panchal Dance Teacher |
|
Nigel Caesar Hotel Security Guard |
|
Ajit Pandey Javed's Goon |
|
Kedar Thapar Javed's Goon |
|
Amit Leonard Javed's Goon |
|
Rajesh Kumar Javed's Goon |
|
Sagar Ghopalkar Javed's Goon |
|
Pradeep Solanki Javed's Goon |
|
Abdul Hamid Shaikh Javed's Goon |
|
Dheeraj Waghela Javed's Goon |
|
Arfi Lamba Bardi |
|
Taira Colah Nasreen |
|
Varun Bagri Call Centre Trainee |
|
Ankur Tewari Dave |
|
Sarfaraz Khan Autorickshaw Driver |
|
Syed Fazal Hussain Autorickshaw Driver |
|
Umar Khan Autorickshaw Driver |
|
Imran Hasnee Javed's House Doorkeeper |
|
Homai Billimoria KBC Contestant |
|
Udayan Baijal Cricket Commentator |
|
Sandeep Kaul Floor Manager |
|
Rufee Ahmed Double for Irrfan Khan |
|
Rhea Lawyer TV Reporter |
|
Deepali Dalvi Dancer at Javed's Safehouse |
|
Anisha Nagar Dancer at Javed's Safehouse |
|
Farrah Shaikh Dancer at Javed's Safehouse |
|
Mamta Sharma Dancer at Javed's Safehouse |
|
Neha M. Khatarawalla Dancer at Javed's Safehouse |
|
Tanya Singh Newsreader |
|
Anand Tiwari Newsreader |
|
Faezeh Jalali Newsreader |
|
Meghana Jhalani Newsreader |
|
Rupali Mehra Newsreader |
|
Anju Singh Newsreader |
|
Saurabh Agarwal Call Centre Manager |
|
Mark Boucher Self - South African Cricketer (archive footage) |
|
Andre Nel Self - South African Cricketer (archive footage) |
|
Yuvraj Singh Self - Indian Cricketer (archive footage) |
|
Sachin Tendulkar Self - Indian Cricketer (archive footage) |
|
Amitabh Bachchan Self (archive footage) (uncredited) |
Camera | Anthony Dod Mantle | Director of Photography |
Directing | Danny Boyle | Director |
Production | Gail Stevens | Casting |
Sound | A.R. Rahman | Original Music Composer |
Production | Loveleen Tandan | Casting |
Directing | Loveleen Tandan | Co-Director |
Editing | Chris Dickens | Editor |
Sound | Glenn Freemantle | Sound Designer |
Sound | Glenn Freemantle | Supervising Sound Editor |
Sound | Tom Sayers | Supervising Sound Editor |
Sound | Gillian Dodders | Dialogue Editor |
Sound | Lee Herrick | Dialogue Editor |
Sound | Ben Barker | Sound Effects Editor |
Sound | Richard Pryke | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Peter Burgis | Foley |
Art | Mark Digby | Production Design |
Art | Michelle Day | Set Decoration |
Camera | Stefan Ciupek | Camera Operator |
Production | Christian Colson | Producer |
Writing | Simon Beaufoy | Screenplay |
Writing | Gulzar | Lyricist |
Costume & Make-Up | Suttirat Anne Larlarb | Costume Design |
Editing | Catriona Richardson | First Assistant Editor |
Sound | M.I.A. | Original Music Composer |
Production | Kelly Valentine Hendry | Casting Associate |
Production | Ivana MacKinnon | Associate Producer |
Lighting | Thomas Neivelt | Gaffer |
Sound | Resul Pookutty | Sound Mixer |
Sound | Niv Adiri | Music Editor |
Sound | Niv Adiri | Sound Effects Editor |
Sound | Roberto Cappannelli | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jack Stew | Foley |
Sound | Ricky Butt | Foley |
Sound | Ian Tapp | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Collette Nunes | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Becky Roberts | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Adam Gascoyne | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Mulchand Dedhia | Gaffer |
Editing | Matthew Bristowe | Digital Intermediate |
Editing | Begoña Lopez | Digital Intermediate |
Camera | Telfer Barnes | First Assistant Camera |
Art | Prashant Vichare | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Natasha Nischol | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Virginia Holmes | Hair Designer |
Writing | Vikas Swarup | Novel |
Art | Abhishek Redkar | Art Direction |
Art | Ravi Srivastava | Art Direction |
Art | Manoj N. Bhoyar | Assistant Art Director |
Art | Wahid Shaikh | Assistant Art Director |
Visual Effects | Shivananda R. Mohili | Special Effects Supervisor |
Visual Effects | Roma O'Connor | Visual Effects Producer |
Crew | Tom Kemplen | Visual Effects Editor |
Camera | Mrinal Desai | Second Unit Director of Photography |
Camera | Sunil Khandpur | Steadicam Operator |
Camera | Ishika Mohan Motwane | Still Photographer |
Camera | Kevin Nunes | Still Photographer |
Camera | Vishal Jain | First Assistant Camera |
Camera | G. Monic Kumar | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Riyaz Ali Merchant | Assistant Costume Designer |
Directing | Nuvendra Singh | Script Supervisor |
Crew | Vishal Tyagi | Armorer |
Sound | Vijay Kumar | ADR & Dubbing |
Sound | Thomas Dodgson | Dolby Consultant |
Costume & Make-Up | Kamlesh U. Shinde | Makeup Artist |
Editing | Ejaz Shalkh | First Assistant Editor |
Art | Matt Curtis | Title Designer |
Production | Paul Smith | Executive Producer |