Harry Potter och dödsrelikerna, del 2 (2011)
I den storslagna finalen eskalerar kampen mellan det goda och de onda i trollkarlarnas och häxornas värld till ett fullskaligt krig. Mycket står på spel och ingen går säker. Men det kanske blir Harry som får göra den slutgiltiga uppoffringen när den sista uppgörelsen med Lord Voldemort når sitt klimax. Allt slutar här.
Director:
David Yates
Writer:
Steve Kloves
Daniel Radcliffe Harry Potter |
|
Emma Watson Hermione Granger |
|
Rupert Grint Ron Weasley |
|
Ralph Fiennes Lord Voldemort |
|
Alan Rickman Severus Snape |
|
Michael Gambon Albus Dumbledore |
|
Warwick Davis Griphook / Filius Flitwick |
|
Helena Bonham Carter Bellatrix Lestrange |
|
Ciarán Hinds Aberforth Dumbledore |
|
Matthew Lewis Neville Longbottom |
|
John Hurt Ollivander |
|
Evanna Lynch Luna Lovegood |
|
Robbie Coltrane Rubeus Hagrid |
|
Kelly Macdonald Helena Ravenclaw |
|
Tom Felton Draco Malfoy |
|
Helen McCrory Narcissa Malfoy |
|
Jason Isaacs Lucius Malfoy |
|
Maggie Smith Minerva McGonagall |
|
David Thewlis Remus Lupin |
|
Gary Oldman Sirius Black |
|
David Bradley Argus Filch |
|
Julie Walters Molly Weasley |
|
Gemma Jones Poppy Pomfrey |
|
Dave Legeno Fenrir Greyback |
|
Miriam Margolyes Pomona Sprout |
|
Nick Moran Scabior |
|
James Phelps Fred Weasley |
|
Oliver Phelps George Weasley |
|
Clémence Poésy Fleur Delacour |
|
Natalia Tena Nymphadora Tonks |
|
Mark Williams Arthur Weasley |
|
Bonnie Wright Ginny Weasley |
|
Domhnall Gleeson Bill Weasley |
|
Graham Duff Death Eater |
|
Anthony Allgood Gringotts Guard |
|
Rusty Goffe Aged Gringotts Goblin |
|
Jon Key Bogrod |
|
Ian Peck Hogsmeade Death Eater |
|
Benn Northover Hogsmeade Death Eater |
|
Hebe Beardsall Ariana Dumbledore |
|
Devon Murray Seamus Finnigan |
|
Jessie Cave Lavender Brown |
|
Afshan Azad Padma Patil |
|
Isabella Laughland Leanne |
|
Anna Shaffer Romilda Vane |
|
Georgina Leonidas Katie Bell |
|
Freddie Stroma Cormac McLaggen |
|
Alfred Enoch Dean Thomas |
|
Katie Leung Cho Chang |
|
William Melling Nigel Wolpert |
|
Sian Grace Phillips Screaming Girl |
|
Ralph Ineson Amycus Carrow |
|
Suzie Toase Alecto Carrow |
|
Jim Broadbent Horace Slughorn |
|
Scarlett Hefner Pansy Parkinson |
|
Josh Herdman Gregory Goyle |
|
Louis Cordice Blaise Zabini |
|
Amber Evans Twin Girl 1 |
|
Ruby Evans Twin Girl 2 |
|
George Harris Kingsley Shacklebolt |
|
Chris Rankin Percy Weasley |
|
Guy Henry Pius Thicknesse |
|
Phil Wright Giant |
|
Gary Sayer Giant |
|
Tony Adkins Giant |
|
Penelope McGhie Death Eater |
|
Emma Thompson Sybill Trelawney |
|
Ellie Darcey-Alden Young Lily Potter |
|
Ariella Paradise Young Petunia Dursley |
|
Benedict Clarke Young Severus Snape |
|
Leslie Phillips The Sorting Hat (voice) |
|
Alfie McIlwain Young James Potter |
|
Rohan Gotobed Young Sirius Black |
|
Geraldine Somerville Lily Potter |
|
Adrian Rawlins James Potter |
|
Toby Papworth Baby Harry Potter |
|
Timothy Spall Peter Pettigrew |
|
Peter G. Reed Death Eater |
|
Judith Sharp Death Eater |
|
Emil Hostina Death Eater |
|
Bob Yves Van Hellenberg Hubar Death Eater |
|
Granville Saxton Death Eater |
|
Tony Kirwood Death Eater |
|
Ashley McGuire Death Eater |
|
Arthur Bowen Albus Severus Potter (19 Years Later) |
|
Daphne de Beistegui Lily Luna Potter (19 Years Later) |
|
Will Dunn James Sirius Potter (19 Years Later) |
|
Jade Gordon Astoria Malfoy (19 Years Later) |
|
Bertie Gilbert Scorpius Malfoy (19 Years Later) |
|
Helena Barlow Rose Weasley (19 Years Later) |
|
Ryan Turner Hugo Weasley (19 Years Later) |
|
Paul Bailey Gryffindor Student (uncredited) |
|
Sean Biggerstaff Oliver Wood (uncredited) |
|
Vinnie Clarke Gryffindor Student (uncredited) |
|
David Heyman Dining Wizard in Painting (uncredited) |
|
Charlie Hobbs Student (uncredited) |
|
Luke Newberry Teddy Lupin (uncredited) |
|
Keijo J. Salmela Gringotts Goblin (uncredited) |
|
Pauline Stone Nurse Wainscott (uncredited) |
|
Spencer Wilding Knight of Hogwarts (uncredited) |
|
Harrison Davis Gringotts Goblin (uncredited) |
|
Annabelle Davis Gringotts Goblin (uncredited) |
Crew | Kim McGarrity | Stunts |
Sound | Alexandre Desplat | Original Music Composer |
Art | Stuart Craig | Production Design |
Crew | Tina Maskell | Stunts |
Production | J.K. Rowling | Producer |
Writing | J.K. Rowling | Novel |
Writing | Steve Kloves | Screenplay |
Production | David Heyman | Producer |
Art | Andrew Ackland-Snow | Art Direction |
Crew | Greg Powell | Stunt Coordinator |
Art | Mark Bartholomew | Art Direction |
Crew | Nick Dudman | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Nick Dudman | Makeup Effects Designer |
Art | Gary Tomkins | Art Direction |
Costume & Make-Up | Jany Temime | Costume Design |
Costume & Make-Up | Elizabeth Lewis | Makeup Artist |
Production | Fiona Weir | Casting |
Art | Alastair Bullock | Art Direction |
Costume & Make-Up | Amanda Knight | Makeup Designer |
Crew | Lucy Allen | Stunts |
Directing | David Yates | Director |
Editing | Mark Day | Editor |
Sound | James Mather | Supervising Sound Editor |
Crew | Talila Craig | Stunts |
Crew | Eunice Huthart | Stunts |
Sound | Andie Derrick | Foley Artist |
Sound | Peter Burgis | Foley Artist |
Production | David Barron | Producer |
Production | Tim Lewis | Unit Production Manager |
Production | Tim Lewis | Co-Producer |
Production | Lionel Wigram | Executive Producer |
Art | Molly Hughes | Art Direction |
Art | Hattie Storey | Art Direction |
Camera | Eduardo Serra | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Shaune Harrison | Prosthetics Sculptor |
Costume & Make-Up | Barrie Gower | Special Effects Makeup Artist |
Sound | Derek Trigg | Foley Editor |
Sound | Peter Gleaves | ADR Mixer |
Production | Roy Button | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Lisa Tomblin | Hair Designer |
Sound | Samir Foco | Sound Effects Editor |
Crew | Jade Gordon | Stunts |
Crew | Nellie Burroughes | Stunts |
Crew | Nellie Burroughes | Stunt Double |
Crew | Nina Armstrong | Stunts |
Production | Simon Emanuel | Production Manager |
Directing | Stephen Woolfenden | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Charlotte Finlay | Costume Supervisor |
Art | Neil Lamont | Supervising Art Director |
Art | Kate Grimble | Art Direction |
Sound | Michael Fentum | Sound Designer |
Sound | Dominic Gibbs | Sound Designer |
Sound | Jed Loughran | Sound Effects Editor |
Sound | Alistair Hawkins | Sound Effects Editor |
Sound | Glen Gathard | Foley Mixer |
Art | Ashley Winter | Art Direction |
Visual Effects | Oliver Money | Visual Effects Producer |
Art | Christian Huband | Art Direction |
Visual Effects | Clark Parkhurst | Visual Effects Supervisor |
Art | Peter Dorme | Art Direction |
Directing | Anna Worley | Script Supervisor |
Visual Effects | Ray McIntyre Jr. | Stereoscopic Supervisor |
Visual Effects | Dominic Sidoli | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Tim Burke | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Nadia Stacey | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Nadia Stacey | Other |
Visual Effects | David Vickery | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Chloe Grysole | Visual Effects Producer |
Sound | Mike Dowson | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Helen Steinway Bailey | Stunts |
Crew | Greg Burridge | Stunts |
Sound | Stuart Hilliker | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Charlotte Hayward | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Amy Byrne | Makeup Artist |
Visual Effects | Yannick Honore | Animation |
Visual Effects | Stewart Alves | Animation |
Visual Effects | Andy Hass | Animation |
Lighting | Howard R. Campbell | Lighting Artist |
Visual Effects | Charlotte Loughnane | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Emma Norton | Visual Effects Producer |
Sound | Adam Scrivener | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Amanda Foster | Stunts |
Visual Effects | Greg Butler | Visual Effects Supervisor |
Art | Martin Foley | Art Direction |
Directing | Jamie Christopher | First Assistant Director |
Visual Effects | John Richardson | Special Effects Supervisor |
Production | John Trehy | Co-Producer |
Art | Stephenie McMillan | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Vivienne Jones | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Richard Davies | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Jutta Russell | Prosthetic Makeup Artist |
Sound | Stuart Wilson | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | George Alahouzos | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Adrian Rigby | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sarah Downes | Makeup Artist |
Crew | Jo McLaren | Stunts |
Costume & Make-Up | Jessica Needham | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Chris Lyons | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Sarah Franzl | Stunts |
Costume & Make-Up | Chloe Aubry | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Claire Matthews | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sophia Knight | Hairstylist |
Visual Effects | John Moffatt | Visual Effects Supervisor |
Crew | David Holmes | Stunt Double |
Crew | Sian Milne | Stunts |
Directing | Michael Stevenson | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Belinda Hodgson | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Sharon Nicholas | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Nathaniel De'Lineadeus | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Ken Lintott | Makeup Artist |
Crew | Ann Koska | Thanks |
Visual Effects | Aimee Dadswell | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Julia Wilson | Makeup Artist |
Crew | Tolga Kenan | Stunts |
Directing | Matthew Sharp | Second Assistant Director |
Crew | Tracey Eddon | Stunts |
Crew | Elaine Ford | Stunts |
Costume & Make-Up | Michelle Philo | Assistant Costume Designer |
Crew | Donna Williams | Stunts |
Crew | Maxine Whittaker | Stunts |
Visual Effects | Courtney Vanderslice | Visual Effects Producer |
Art | Nicholas Henderson | Art Direction |
Crew | Annabel Canaven | Stunts |
Costume & Make-Up | Yvonne Otzen | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Eloise Waymouth | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Hannah Jones | Stunts |
Art | Buddie Wilkinson | Props |
Visual Effects | Ferran Domenech | Animation Supervisor |
Visual Effects | Ferran Domenech | Pre-Visualization Supervisor |
Crew | Grace Franzl | Stunts |
Costume & Make-Up | Amanda Burns | Makeup Artist |
Crew | Martin Wilde | Stunts |
Crew | Joanna Whitney | Stunt Double |
Crew | Tilly Powell | Stunts |
Crew | Alison Ryan | Stunts |
Crew | Mike Potter | Stunts |
Visual Effects | Chris Shaw | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Andrew Kind | Visual Effects Supervisor |
Crew | Marc Mailley | Stunt Double |
Crew | Juliet McGill | Stunts |
Crew | Esme Coleman | Compositor |
Visual Effects | Nathaniel Caauwe | Rotoscoping Artist |
Visual Effects | Craig Clarke | Visual Effects Supervisor |