Bolt (2008)
I superhunden Bolts värld är varje dag fylld av faror, äventyr och spänning - ända tills kameran slutar rulla. Bolt är nämligen stjärna i en populär TV-serie men han är själv övertygad om att allt utspelar sig på riktigt!
Directors:
Chris Williams, Byron Howard.
Writers:
Dan Fogelman, Chris Williams.
John Travolta Bolt (voice) |
|
Susie Essman Mittens (voice) |
|
Mark Walton Rhino (voice) |
|
Malcolm McDowell Dr. Calico (voice) |
|
Miley Cyrus Penny (voice) |
|
James Lipton The Director (voice) |
|
Greg Germann The Agent (voice) |
|
Diedrich Bader Veteran Cat (voice) |
|
Nick Swardson Blake (voice) |
|
J.P. Manoux Tom (voice) |
|
Dan Fogelman Billy (voice) |
|
Kari Wahlgren Mindy Parker (voice) |
|
Chloë Grace Moretz Young Penny (voice) |
|
Randy Savage Thug (voice) |
|
Ronn Moss Dr. Forrester (voice) |
|
Grey DeLisle Penny's Mom (voice) |
|
Sean Donnellan Penny's TV Dad (voice) |
|
Lino DiSalvo Vinnie (voice) |
|
Todd Cummings Joey (voice) |
|
Tim Mertens Bobby (voice) |
|
Kelly Hoover Ester (voice) |
|
Brian Stepanek Martin (voice) |
|
Jeff Bennett Lloyd (voice) |
|
Daran Norris Louie (voice) |
|
John DiMaggio Saul (voice) |
|
Jenny Lewis Assistant Director (voice) |
|
Anne Lockhart Additional Voices (voice) |
|
Phil LaMarr Additional Voices (voice) |
|
June Christopher Additional Voices (voice) |
|
Christin Ciaccio Briggs Additional Voices (voice) |
|
David Cowgill Additional Voices (voice) |
|
Terri Douglas Additional Voices (voice) |
|
Jackie Gonneau Additional Voices (voice) |
|
Nathan Greno Additional Voices (voice) |
|
Forrest Iwaszewski Additional Voices (voice) |
|
Holly Kaneko Additional Voices (voice) |
|
Daniel Kaz Additional Voices (voice) |
|
Dara McGarry Additional Voices (voice) |
|
Scott Menville Additional Voices (voice) |
|
Jonathan Nichols Additional Voices (voice) |
|
Paul Pape Additional Voices (voice) |
|
Lynwood Robinson Additional Voices (voice) |
|
Karen Ryan Additional Voices (voice) |
|
Tara Strong Additional Voices (voice) |
|
Pepper Sweeney Additional Voices (voice) |
|
Joe Whyte Additional Voices (voice) |
|
Chris Williams Additional Voices (voice) |
|
Stephen J. Anderson Additional Voices (voice) |
Production | John Lasseter | Executive Producer |
Directing | Mark Henley | Layout |
Editing | John W. Wheeler | Assistant Editor |
Visual Effects | John Kahrs | Animation |
Sound | John Powell | Original Music Composer |
Writing | Dan Fogelman | Screenplay |
Directing | Neil Krepela | Layout |
Sound | Randy Thom | Sound Designer |
Sound | Randy Thom | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | David Womersley | Visual Development |
Visual Effects | Joe Whyte | Modeling |
Editing | Tim Mertens | Editor |
Sound | Dave Metzger | Orchestrator |
Visual Effects | Ralph Zondag | Animation |
Sound | Kevin Kliesch | Orchestrator |
Production | Clark Spencer | Producer |
Writing | Chris Williams | Screenplay |
Directing | Chris Williams | Director |
Art | Paul A. Felix | Art Direction |
Visual Effects | Gregory Miller | Visual Development |
Directing | Byron Howard | Director |
Production | Makul Wigert | Associate Producer |
Production | Curtis A. Koller | Casting Director |
Sound | David E. Fluhr | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Brent W. Hall | Post Production Supervisor |
Crew | Chris Montan | Executive Music Producer |
Sound | Germaine Franco | Orchestrator |
Visual Effects | Dick Zondag | Animation |
Editing | Shannon Stein | Associate Editor |
Crew | Lino DiSalvo | Supervising Animator |
Visual Effects | Joe Moshier | Character Designer |
Visual Effects | Sam Marin | Animation |
Crew | Clay Kaytis | Supervising Animator |
Sound | Tom MacDougall | Music Supervisor |
Visual Effects | Nik Ranieri | Animation |
Sound | Frank E. Eulner | Supervising Sound Editor |
Sound | Earl Ghaffari | Music Editor |
Visual Effects | Patrick Osborne | Animation |
Sound | Marshall Winn | Dialogue Editor |
Editing | Anthony Rocco | Assistant Editor |
Sound | Thomas A. Carlson | Music Editor |
Sound | J.R. Grubbs | Sound Effects Editor |
Sound | Scott Guitteau | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Dougg Williams | Animation |
Crew | Leff Lefferts | Sound Design Assistant |
Visual Effects | Bill Perkins | Visual Development |
Visual Effects | Bill Perkins | Animation Manager |
Visual Effects | James Finn | Visual Development |
Directing | Rick Moore | Layout |
Directing | Merrick Rustia | Layout |
Visual Effects | Kelly McGraw | Visual Development |
Directing | Doug Walker | Layout |
Directing | Thomas Baker | Layout |
Visual Effects | Brian Menz | Animation |
Crew | Mark Anthony Austin | Supervising Animator |
Visual Effects | James Baker | Animation |
Visual Effects | Lisa Leonardi-Knight | Animation Manager |
Visual Effects | Marlon Nowe | Animation |
Visual Effects | Dan Tanaka | Modeling |
Directing | Brian Kesinger | Layout |
Visual Effects | Brian Ferguson | Animation |
Directing | Daniel Hu | Layout |
Visual Effects | Jean-Christophe Poulain | Visual Development |
Visual Effects | Dan Read | Visual Development |
Visual Effects | Danny Wawrzaszek | Animation |
Visual Effects | John Wong | Animation |
Crew | Olun Riley | Sequence Leads |
Visual Effects | Jim Martin | Visual Development |
Production | Jason Hintz-Llopis | Production Manager |
Sound | Randy Kerber | Orchestrator |
Sound | Pete Anthony | Orchestrator |
Visual Effects | Alex Kupershmidt | Animation |
Visual Effects | John Murrah | Visual Effects Supervisor |
Crew | Hank Driskill | Technical Supervisor |
Editing | Gilbert Carreras | Color Timer |
Directing | Marcie Matsui | Layout |
Visual Effects | Chris Wahl | Animation |
Visual Effects | Jerry Loveland | Visual Development |
Directing | Scott Beattie | Layout |
Crew | Richard E. Lehmann | Sequence Leads |
Crew | Robert L. Miles | Sequence Leads |
Crew | Brian Leach | Sequence Leads |
Crew | Alessandro Jacomini | Sequence Leads |
Lighting | Ernest J. Petti | Lighting Supervisor |
Crew | Chris Springfield | Sequence Leads |
Visual Effects | Jin Kim | Character Designer |
Directing | Cory Rocco Florimonte | Layout |
Directing | Allen Blaisdell | Layout |
Directing | David Wainstain | Layout |
Visual Effects | Yuriko Senoo | Animation |
Visual Effects | Ethan Hurd | Animation |
Visual Effects | Kevin Nelson | Visual Development |
Directing | William Otsuka | Layout |
Visual Effects | Adam Green | Animation |
Crew | Mark Empey | CG Supervisor |
Visual Effects | Leo Sanchez Barbosa | Modeling |
Visual Effects | Doug Bennett | Animation Supervisor |
Crew | Renato Dos Anjos | Supervising Animator |
Crew | Mark Mitchell | Supervising Animator |
Crew | Wayne Unten | Supervising Animator |
Crew | Mohit Kallianpur | Sequence Leads |
Editing | Dave Chung | Assistant Editor |
Visual Effects | Raffaello Vecchione | Character Designer |
Visual Effects | Chen-Yi Chang | Character Designer |
Visual Effects | Mac George | Visual Development |
Visual Effects | Philippe Brochu | Modeling |
Visual Effects | Hiroki Itokazu | Modeling |
Visual Effects | Brian Jefcoat | Modeling |
Visual Effects | Eryn Katz | Modeling |
Visual Effects | Joe Kwong | Modeling |
Visual Effects | Greg Martin | Modeling |
Visual Effects | David Mooy | Modeling |
Visual Effects | Dan Platt | Modeling |
Visual Effects | Samy Segura | Modeling |
Visual Effects | James E. Stapp | Modeling |
Visual Effects | Chad Stubblefield | Modeling |
Visual Effects | Phil Zucco | Modeling |
Directing | Jennifer Kesinger | Layout |
Directing | Dustin Pappas | Layout |
Visual Effects | Jason Anastas | Animation |
Visual Effects | Cinzia Angelini | Animation |
Visual Effects | Michael Belzer | Animation |
Visual Effects | Joe Bowers | Animation |
Visual Effects | Rebecca Wilson Bresee | Animation |
Visual Effects | Darrin Butters | Animation |
Visual Effects | Katie Cheang | Animation |
Visual Effects | Kevin Chesnos | Animation |
Visual Effects | Youngjae Choi | Animation |
Visual Effects | Simon Christen | Animation |
Visual Effects | Christopher Cordingley | Animation |
Visual Effects | Bob Davies | Animation |
Visual Effects | Adam Dykstra | Animation |
Visual Effects | Chadd Ferron | Animation |
Visual Effects | Dave Gottlieb | Animation |
Visual Effects | Jason Herschaft | Animation |
Visual Effects | Brent Romman | Animation |
Visual Effects | Stephen Hoogendyk | Animation |
Visual Effects | Anthea Kerou | Animation |
Visual Effects | Scott C. Lemmer | Animation |
Visual Effects | Alexander Mark | Animation |
Visual Effects | Steven J. Meyer | Animation |
Visual Effects | Joe Oh | Animation |
Visual Effects | Hyrum Virl Osmond | Animation |
Visual Effects | Keith Paciello | Animation |
Visual Effects | Rebecca Perez | Animation |
Visual Effects | Irene Parkins | Animation |
Visual Effects | Clarence Robello | Animation |
Visual Effects | Scott Robideau | Animation |
Visual Effects | K. C. Roeyer | Animation |
Visual Effects | Joe Sandstorm | Animation |
Visual Effects | Erik Schmidt | Animation |
Visual Effects | Michael Show | Animation |
Visual Effects | Amy Lawson Smeed | Animation |
Visual Effects | Tony Smeed | Animation |
Visual Effects | Lindsay Vader Galien | Animation |
Visual Effects | Eric Walls | Animation |
Sound | Jim Likowski | Foley Editor |