Gran Torino (2008)
Walt Kowalski är en bitter krigsveteran. Han ertappar grannpojken med att försöka stjäla hans käraste ägodel, en Gran Torino. Men när det visar sig att ett ligistgäng tvingat pojken till stöldförsöket tar Walt på sig att hjälpa honom och hans familj.
Director:
Clint Eastwood
Writer:
Nick Schenk
Directing | Clint Eastwood | Director |
Production | Clint Eastwood | Producer |
Sound | Lennie Niehaus | Orchestrator |
Editing | Joel Cox | Editor |
Camera | Bill Coe | First Assistant Camera |
Sound | Bub Asman | Supervising Sound Editor |
Camera | Tom Stern | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Deborah Hopper | Costume Design |
Art | James J. Murakami | Production Design |
Production | Bruce Berman | Executive Producer |
Production | Ellen Chenoweth | Casting |
Art | John Warnke | Art Direction |
Production | Robert Lorenz | Producer |
Sound | Andy Potvin | Dolby Consultant |
Sound | Kyle Eastwood | Original Music Composer |
Sound | Michael Stevens | Original Music Composer |
Production | Bill Gerber | Producer |
Production | Tim Moore | Executive Producer |
Production | Tim Moore | Production Manager |
Art | Gary Fettis | Set Decoration |
Crew | Buddy Van Horn | Stunt Coordinator |
Sound | Juno J. Ellis | ADR & Dubbing |
Writing | Nick Schenk | Screenplay |
Writing | Nick Schenk | Story |
Production | Jenette Kahn | Executive Producer |
Production | Adam Richman | Executive Producer |
Editing | Gary D. Roach | Editor |
Production | Kathy Mooney | Casting |
Production | Janet Pound | Casting |
Costume & Make-Up | Kimberly Jones | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Tania McComas | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Carol A. O'Connell | Hairstylist |
Camera | Shelagh Conley | Additional Photography |
Production | Geoffrey Miclat | Casting Associate |
Visual Effects | Steve Riley | Special Effects Supervisor |
Editing | Blu Murray | First Assistant Editor |
Sound | Armen Ksajikian | Musician |
Camera | Liz Radley | Camera Operator |
Lighting | Ross Dunkerley | Gaffer |
Directing | Peter Dress | Second Assistant Director |
Sound | Robin Harlan | Foley |
Visual Effects | Mark Freund | Visual Effects Supervisor |
Sound | Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Beth Sterner | Dialogue Editor |
Sound | John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Larry Stelling | Transportation Coordinator |
Sound | Sarah Monat | Foley |
Sound | Alan Robert Murray | Supervising Sound Editor |
Sound | Lucy Coldsnow-Smith | Dialogue Editor |
Visual Effects | Julian Levi | Visual Effects Producer |
Camera | Stephen S. Campanelli | Camera Operator |
Editing | Kurt Smith | Color Timer |
Sound | Daniel J. Johnson | Music Editor |
Art | Edward J. Protiva | Leadman |
Visual Effects | Darin McCormick-Millett | Visual Effects Producer |
Sound | William Cawley | Sound Effects Editor |
Sound | Lisa J. Levine | ADR & Dubbing |
Sound | Chris McGeary | Music Editor |
Costume & Make-Up | Janice Alexander | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kevin J. Edwards | Hairstylist |
Editing | Mark Sahagun | Digital Intermediate |
Sound | Jason King | Sound Effects Editor |
Sound | Kevin Murray | Sound Effects Editor |
Art | Michael Muscarella | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Louise Holoday | Makeup Artist |
Production | Patrick Mignano | Location Manager |
Costume & Make-Up | Clifton Chippewa | Hairstylist |
Sound | Katy Wood | Dialogue Editor |
Sound | Walt Martin | Sound mixer |
Visual Effects | Kelly Port | Visual Effects Supervisor |
Camera | Tony Rivetti Jr. | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Cheryl Scarano | Costume Supervisor |
Editing | Bob Peishel | Digital Intermediate |
Directing | Donald Murphy | Assistant Director |
Lighting | Buzzy Burwell | Lighting Technician |
Writing | Dave Johannson | Story |