Twisted (2004)
ActionÄventyrKriminalDramaThriller
Jessica Shepard, nyutexaminerad polisinspektör, jobbar på San Francisco-polisens mansdominerade mordrotel. Hennes första fall gäller en seriemördare som på ett synnerligen makabert sätt mördar till synes slumpvist utvalda unga män. Men efterhand börjar Jessica urskönja ett mönster och hon inser till sin fasa att alla mordoffer är män som hon har haft en sexuell relation med! Hennes pojkvän Mike överger henne snabbt och hon avstängs från utredningen och blir dessutom själv huvudmisstänkt. Alla spår pekar i en och samma riktning och allteftersom börjar hon själv tvivla på sin oskuld ?
Director: Philip Kaufman
Ashley Judd Jessica Shepard |
|
Samuel L. Jackson John Mills |
|
Andy García Mike Delmarco |
|
David Strathairn Dr. Melvin Frank |
|
Russell Wong Lieutenant Tong |
|
Mark Pellegrino Jimmy Schmidt |
|
Camryn Manheim Lisa |
|
Titus Welliver Dale Becker |
|
D.W. Moffett Ray Porter |
|
Richard T. Jones Wilson Jefferson |
|
Leland Orser Edmund Cutler |
|
James Oliver Bullock John Flanagan |
|
William Hall Chip Marshall |
|
Joe Duer Larry Geber |
|
Jim Hechim Bob Sherman |
|
Drew Letchworth Bartender |
|
Diane Amos Jones |
|
Anni Long Cop |
|
David Tenenbaum Cop |
|
Leonard L. Thomas Mills' Aide |
|
Joe Drago Man at Bar |
|
Bruce Marovich Lieutenant Marovich |
|
Danny Lopez Sergeant Lopez |
|
Lyn Tomioka Yawara Instructor |
|
Leslie Kaye Forensic Lab Technician |
|
Angela Tse Forensic Lab Technician |
|
Ofri Fuchs Girl at Saloon |
|
Angelo Miller Saloon Bouncer |
|
Peter Ridet Cop Bar Bartender |
|
Garrett Townsend Man at Saloon |
|
Victor Vallejo Inspector Vallejo |
|
Carola Zertuche Flamenco Dancer |
|
Veronica Cartwright Landlady |
Production | Denise Chamian | Casting |
Directing | Philip Kaufman | Director |
Costume & Make-Up | Ellen Mirojnick | Costume Design |
Sound | Mark Isham | Original Music Composer |
Production | Cherylanne Martin | Unit Production Manager |
Production | Cherylanne Martin | Associate Producer |
Editing | Peter Boyle | Editor |
Visual Effects | Eric Brevig | Visual Effects Supervisor |
Camera | Tim Collins | Dolly Grip |
Camera | Peter Deming | Director of Photography |
Production | Arnold Kopelson | Producer |
Production | Anne Kopelson | Producer |
Art | Scott Cobb | Set Designer |
Art | Stephanie Cain | Art Department Coordinator |
Art | Roel Robles | Storyboard Artist |
Art | Barbara Munch | Set Decoration |
Lighting | Robert E. 'Bobby' Powell | Rigging Gaffer |
Lighting | Terry Sullivan | Assistant Chief Lighting Technician |
Camera | Dave Childers | Key Grip |
Camera | Patrick Figueroa | Second Company Grip |
Lighting | Duane Robinson | Key Rigging Grip |
Costume & Make-Up | Gretchen Davis | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Valerie White | Set Costumer |
Crew | Mark Bosia | Set Medic |
Crew | Dale Haugo | Scenic Artist |
Crew | Sean House | Propmaker |
Art | J. Dennis Washington | Production Design |
Directing | Mike Topoozian | First Assistant Director |
Production | Linne Radmin | Producer |
Costume & Make-Up | Cathleen Edwards | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Robert L. Stevenson | Hairstylist |
Production | Matthew Gross | Production Executive |
Production | Peter Kaufman | Co-Producer |
Production | Sherryl Clark | Co-Producer |
Crew | Melissa R. Stubbs | Stunts |
Production | Stephen Joel Brown | Executive Producer |
Crew | Jennifer Caputo | Stunt Double |
Production | Bob DeBrino | Co-Executive Producer |
Art | Thomas T. Taylor | Art Direction |
Production | Robyn Meisinger | Executive Producer |
Production | Michelle Levitt | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Allan A. Apone | Makeup Artist |
Crew | Troy Brown | Stunts |
Crew | Bob Brown | Stunt Coordinator |
Directing | Bob Brown | Second Unit Director |
Crew | Ve Neill | Makeup Effects |
Editing | Chris Regan | Color Timer |
Art | Jim Poynter | Leadman |
Lighting | Michael Catalano | Electrician |
Sound | George Doering | Musician |
Crew | Tim Rigby | Stunts |
Crew | John McLeod | Special Effects Coordinator |
Production | Nancy Hayes | Casting |
Costume & Make-Up | Felicity Bowring | Makeup Artist |
Sound | Lora Hirschberg | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Frank E. Eulner | Supervising Sound Editor |
Crew | Sandy Reed | Craft Service |
Sound | Marshall Winn | Dialogue Editor |
Production | Michael Flynn | Executive Producer |
Sound | Marnie Moore | Foley Artist |
Sound | Tim Nielsen | Sound Effects Editor |
Camera | Bob Gorelick | Steadicam Operator |
Production | Nan Morales | Executive In Charge Of Production |
Sound | Gene Radzik | Dolby Consultant |
Camera | Steven J. Winslow | Camera Technician |
Costume & Make-Up | Candace Neal | Key Hair Stylist |
Art | Erik L. Nelson | Property Master |
Art | Rodney Armanino | Construction Coordinator |
Sound | Sue Fox | ADR Editor |
Production | Michael Umble | Publicist |
Sound | Ben Conrad | Foley Mixer |
Sound | Ken Kugler | Orchestrator |
Sound | Ken Kugler | Conductor |
Visual Effects | Julie D'Antoni | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Beth Miller | Hairstylist |
Crew | Lisa Dempsey | Stunts |
Camera | Joseph J. Allen | Grip |
Production | Barry Baeres | Producer |
Crew | Patricia Story | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Steven E. Anderson | Makeup Department Head |
Directing | Carol DePasquale | Script Supervisor |
Directing | Gregory Kent Simmons | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Nancy Foreman | Seamstress |
Camera | Patrick McArdle | First Assistant Camera |
Crew | Don Tardino | Transportation Coordinator |
Lighting | Rick A. West | Gaffer |
Crew | Robin Lynn Bonaccorsi | Stunts |
Production | Dhana Gilbert | Production Coordinator |
Sound | Nelson Stoll | Production Sound Mixer |
Crew | James Nordberg | Driver |
Production | Florina Massbaum | Producer |
Art | Cindy Mah | Art Department Assistant |
Art | Baird Caswell | Construction Foreman |
Art | James Burke | Greensman |
Art | Peter Moody | Location Scout |
Art | Virginia Hopkins | Painter |
Art | J. Michael Davis | Set Dresser |
Crew | Jack Driscoll | Security |
Crew | Brian Dettor | Set Production Assistant |
Crew | Jennifer Baeseman | Stand In |
Crew | Donald Kasich | Transportation Captain |
Crew | James Gutierrez | Utility Stunts |
Crew | John Trunk | Video Assist Operator |
Lighting | Brian Minzlaff | Lighting Technician |
Lighting | Don L. Henderson | Rigging Grip |
Production | Rory Enke | Location Manager |
Production | Tim L. Pearson | Production Accountant |
Sound | Fred Runner | Boom Operator |
Sound | Karen Brocco | Assistant Sound Editor |
Sound | Michael Axinn | Foley Editor |
Sound | Robin Lee | Music Editor |
Sound | Stephen Krause | Scoring Mixer |
Visual Effects | Catherine Tate | Digital Compositors |
Visual Effects | Danielle Hazan | Visual Effects Coordinator |
Art | Jay Johnson | Title Designer |
Editing | Rob Bonz | Assistant Editor |
Art | Stephen J. Gardner | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Jennifer Parker | Key Costumer |
Crew | Robert Wong | Marine Coordinator |
Directing | David Hakim | Assistant Director |
Crew | Dan Crawley | Special Effects Technician |
Crew | Bruce Marovich | Technical Advisor |
Writing | Sarah Thorp | Writer |
Sound | Bob Baron | ADR Mixer |
Camera | Tim Guffin | Assistant Camera |
Production | Elaine Mongeon | Executive Assistant |
Production | Kimberly Aguirre | Payroll Accountant |
Production | Dustin Jackson | Production Assistant |
Camera | Anne Lee | Second Assistant Camera |
Sound | James Willetts | Foley Recordist |
Directing | John M. Morse | Second Second Assistant Director |
Production | Rowdy Kelley | Assistant Location Manager |
Production | Saisie M. Jang | Location Assistant |
Production | Andrew Flautt | Location Production Assistant |
Production | Joshua Loiko | Assistant Accountant |
Production | Daniel E. Parr | First Assistant Accountant |
Production | Alexa Song Lindenthaler | Second Assistant Accountant |
Camera | Lou Weinert | Camera Operator |