Motstånd (2008)
Den otroliga men sanna historien om tre bröder som under andra världskriget står upp mot den tyska ockupationsmakten. Året är 1941 och den tyska krigsmaskinen har ockuperat största delen av Europa. Judar mördas systematiskt och hoppet om en framtid i frihet försvinner långsamt. De tre judiska bröderna Tuvia, Zus och Asael flyr in i skogen och börjar därifrån bekämpa de tyska trupperna. Snart sprider sig historien om deras hjältemod och allt fler människor ansluter sig till dem i ett desperat försök att överleva. Tuvia blir gruppens eftertänksamma och tillbakahållande ledare men hans beslut blir snart ifrågasatta av hans bror Zus som är orolig för att Tuvias idealistiska planer kan betyda döden för dom alla. Den yngsta av bröderna blir fångad mellan sina bröders hårda rivalisering och då den kalla vintern sätter in brister sammanhållningen och det blir svårt att hålla hoppet uppe och idealen vid liv.
Director: Edward Zwick
Daniel Craig Tuvia Bielski |
|
Liev Schreiber Zus Bielski |
|
Jamie Bell Asael Bielski |
|
Alexa Davalos Lilka Ticktin |
|
Allan Corduner Shimon Haretz |
|
Mark Feuerstein Isaac Malbin |
|
Tomas Arana Ben Zion Gulkowitz |
|
Jodhi May Tamara Skidelsky |
|
Kate Fahy Riva Reich |
|
Iddo Goldberg Yitzhak Shulman |
|
Iben Hjejle Bella |
|
Martin Hancock Peretz Shorshaty |
|
Ravil Isyanov Viktor Panchenko |
|
Jacek Koman Konstanty "Koscik" Kozlowski |
|
George MacKay Aron Bielski |
|
Jonjo O'Neill Lazar |
|
Sam Spruell Arkady Lubczanski |
|
Mia Wasikowska Chaya Dziencielsky |
|
Mark Margolis Jewish Elder |
|
Markus von Lingen German SS Scout |
|
Rolandas Boravskis Gramov |
|
Algirdas Dainavičius Motl Lubczanski |
|
Aurelija Prasmuntaite Rachel |
|
Ina Frismanaite Avram's Daughter |
|
Ana Goldberg Lila |
|
Leonardas Pobedonoscevas Jacov |
|
Kristina Bertasiute Dark Haired Beauty |
|
Kristina Skokova Red Haired Woman |
|
Remigijus Bilinskas Pinchas Zuckerman |
|
Rimgaudas Karvelis Oppenheim |
|
Janina Matekonytė Well-Dressed Woman |
|
Leonas Ciunis Accountant |
|
Aleksandr Zila Chaya's Father |
|
Iveta Nadzeikiene Chaya's Mother |
|
Clayton Frohman Isadore Skidelsky |
|
Marc Levy Yechael Efrati |
|
Zoe Rosenblum Sarah Oppenheim |
|
Sakalas Uždavinys Lova Volkin (as Sakalas Uzdavinys) |
|
Saulius Janavicius Israel Kotler |
|
Leonidas Kotikas Krensky |
|
Dalia Smalskiene Rosa |
|
Tadas Kavaliauskas Levine |
|
Matas Cancingeris Little Boy |
|
Diana Aneviciute Koscik's Wife |
|
Sigitas Račkys Belarussian Police Captain |
|
Vaidas Kublinkas Police Captain's Son #1 |
|
Valentin Novopolskij Police Captain's Son #2 |
|
Dalia Michelevičiūtė Police Captain's Wife |
|
Ervinas Peteraitis Kissely The Milkman |
|
Dmitrij Denisiuk Policeman |
|
Antanas Šurna Orthodox Rabbi |
|
Dalius Mertinas Belarussian Police Officer #1 |
|
Vaidotas Martinaitis Belarussian Police Officer #2 |
|
Aldona Bendoriute Jewish Mother Separated From Child #1 |
|
Darius Gumauskas Jewish Father Being Beaten #1 |
|
Irmantas Bačelis Jewish Father Being Beaten #2 |
|
Edita Užaitė Jewish Mother Separated From Child #2 |
|
Jordan Bielsky Villager Getting Shot |
|
Gediminas Girdvainis Screaming Man |
|
Stanislav Adamickij German Captain |
|
Klemens Becker SS Captain |
|
Jonas Tamulevicius German Courier |
|
Jaroslav Pšenička German Officer In Car |
|
Jolanta Dapkūnaitė Woman In Car |
|
Miroslav Lhotka German Officer |
|
Giacomo Strasser German Private |
|
Mac Steinmeier German Sergeant |
|
Dmitrti Slepovitch Musician |
|
Arkadij Gotesman Musician |
|
Borisas Kirzeneris Musician |
|
Raimondas Sviackevicius Musician |
|
Vidas Petkevičius Avram Rubinski |
|
Rimantė Valiukaitė Miriam |
Art | Dan Weil | Production Design |
Production | Victoria Thomas | Casting |
Production | Pieter Jan Brugge | Producer |
Production | Pieter Jan Brugge | Unit Production Manager |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Production | Gail Stevens | Casting |
Editing | Steven Rosenblum | Editor |
Directing | Edward Zwick | Director |
Production | Edward Zwick | Producer |
Writing | Edward Zwick | Writer |
Sound | Tony Lamberti | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | William Mesa | Visual Effects Supervisor |
Camera | Eduardo Serra | Director of Photography |
Sound | Lon Bender | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Jenny Beavan | Costume Design |
Art | Véronique Melery | Set Decoration |
Camera | Berto | Second Unit Director of Photography |
Visual Effects | Catherine Sudolcan | Visual Effects Producer |
Writing | Clayton Frohman | Writer |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | James Moriana | Foley Artist |
Sound | Jeffrey Wilhoit | Foley Artist |
Art | Daran Fulham | Supervising Art Director |
Production | Kelly Valentine Hendry | Casting Associate |
Crew | Lincoln Kupchak | Visual Effects Editor |
Production | Yesi Ramirez | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Mark Ferguson | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Trefor Proud | Hair Designer |
Camera | Klemens Becker | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Lizzie Lawson | Key Hair Stylist |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Yann Biquand | Art Direction |
Costume & Make-Up | Felicity Wright | Makeup Artist |
Art | Jana Chovancova | Art Department Coordinator |
Art | Gregoire Daure | Property Master |
Crew | Raimondas Dičius | Prop Maker |
Art | Renuaras Krivelis | Construction Foreman |
Sound | Carl Fischer | Boom Operator |
Sound | Diane Marshall | Foley Artist |
Sound | Nancy Nugent | Dialogue Editor |
Sound | Nancy Nugent | ADR Editor |
Sound | Jon Title | Sound Designer |
Sound | Frederick H. Stahly | Dialogue Editor |
Sound | Frederick H. Stahly | ADR Editor |
Crew | Steve Griffin | Stunt Coordinator |
Production | Tony Luckwill | Casting Associate |
Costume & Make-Up | David Otzen | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Renata Petuchovaitė | Set Costumer |
Sound | David Olson | Music Editor |
Crew | Irmantas Kavoliunas | Transportation Coordinator |
Crew | Michail Purenok | Transportation Captain |
Production | Roma Gailiuviene | Location Manager |
Crew | David Lindsay | Security |
Directing | Jayne-Ann Tenggren | Script Supervisor |
Crew | Boris Wolfson | Translator |
Production | Annija Tetere | Location Manager |
Sound | Michael Hertlein | Dialogue Editor |
Sound | Michael Hertlein | ADR Editor |
Editing | Matthew Schmidt | First Assistant Editor |
Production | Eddie Rubin | Production Assistant |
Visual Effects | Emily Wallin | Visual Effects Producer |
Sound | Randy Kelley | Foley Editor |
Sound | Anna Behlmer | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Alisa Buckley | Unit Publicist |
Sound | Laura Harris Atkinson | Dialogue Editor |
Sound | Laura Harris Atkinson | ADR Editor |
Sound | Kerry Dean Williams | ADR Supervisor |
Camera | Mike Proudfoot | Camera Operator |
Editing | Beth Dewey | Digital Intermediate |
Sound | James Bolt | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Kristie Matthiae | Hairstylist |
Camera | Karen Ballard | Still Photographer |
Lighting | Michel Atanassian | Gaffer |
Camera | Bo B. Randulff | Additional Camera |
Editing | Martha Pike | Digital Intermediate |
Writing | Nechama Tec | Book |
Sound | Petur Hliddal | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Charlotte Law | Assistant Costume Designer |
Sound | Brett Voss | Foley Mixer |