Rings (2017)
En ung kvinna börjar oroa sig för sin pojkvän som dragits in i en mörk kult kretsandes kring ett mystiskt videoband vilket sägs döda tittaren sju dagar efter att han eller hon sett det. Hon offrar sig själv för att rädda sin pojkvän, och på köpet gör hon en fasansfull upptäckt: det finns en ”video inom videon” som ingen tidigare sett.
Director:
F. Javier Gutiérrez
Writers:
Akiva Goldsman, David Loucka, Jacob Aaron Estes.
Matilda Lutz Julia |
|
Alex Roe Holt Anthony |
|
Johnny Galecki Gabriel Brown |
|
Vincent D'Onofrio Galen Burke |
|
Aimee Teegarden Skye Johnston |
|
Bonnie Morgan Samara Morgan |
|
Chuck David Willis Blue |
|
Patrick Walker Jamal |
|
Zach Roerig Carter |
|
Laura Slade Wiggins Faith |
|
Lizzie Brocheré Kelly |
|
Drew Grey Sam |
|
Kayli Carter Evelyn Borden |
|
Jill Jane Clements Karen Styx |
|
Andrea Laing Libby |
|
Surely Alvelo Shanda |
|
Adam Fristoe Chris |
|
Andrea Powell Julia's Mom |
|
Michael Sanders Capt. J Forsett |
|
Chris Greene Officer Gonzalez |
Production | Debra Zane | Casting |
Production | Chris Bender | Executive Producer |
Production | Walter F. Parkes | Producer |
Production | Neal Edelstein | Executive Producer |
Writing | Akiva Goldsman | Screenplay |
Art | Meg Everist | Set Decoration |
Production | Ehren Kruger | Executive Producer |
Production | Laurie MacDonald | Producer |
Editing | Steve Mirkovich | Editor |
Production | Lenny Vullo | Production Manager |
Sound | Marc Fishman | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Tony Lamberti | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Keith Campbell | Stunt Coordinator |
Art | Kevin Kavanaugh | Production Design |
Art | Naaman Marshall | Supervising Art Director |
Production | J.C. Spink | Executive Producer |
Production | Roy Lee | Executive Producer |
Editing | Jeremiah O'Driscoll | Editor |
Writing | Kôji Suzuki | Novel |
Camera | Sharone Meir | Director of Photography |
Sound | Dawn Fintor | Foley Artist |
Sound | Alicia Stevenson | Foley Artist |
Production | Mike Macari | Executive Producer |
Writing | David Loucka | Screenplay |
Writing | David Loucka | Story |
Writing | Jacob Aaron Estes | Screenplay |
Writing | Jacob Aaron Estes | Story |
Crew | Bob Shelley | Special Effects Coordinator |
Directing | Brian Relyea | First Assistant Director |
Production | Chris Silver Finigan | Production Accountant |
Directing | F. Javier Gutiérrez | Director |
Crew | Bart Mixon | Makeup Effects |
Crew | Joy Ellison | Dialect Coach |
Costume & Make-Up | Arjen Tuiten | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Christopher Peterson | Costume Design |
Sound | Matthew Margeson | Original Music Composer |
Sound | Kevin McKeever | Music Editor |
Costume & Make-Up | Bill Sturgeon | Makeup Effects Designer |
Editing | Sam Restivo | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Hartsell Taylor | Costume Supervisor |
Sound | Chris Terhune | Sound Effects Editor |
Crew | Lisa Reynolds | Special Effects |
Sound | John Marquis | Sound Designer |
Production | Chase Paris | Local Casting |
Production | Tara Feldstein Bennett | Casting |
Production | Maida N. Morgan | Location Manager |
Sound | David V. Butler | Dialogue Editor |
Sound | David V. Butler | ADR Editor |
Visual Effects | Thomas Tannenberger | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Dane Allan Smith | Visual Effects Producer |
Camera | Bob Gorelick | Steadicam Operator |
Crew | Jennifer Badger | Stunt Driver |
Editing | Amy Pawlowski | Digital Intermediate Editor |
Sound | Kira Roessler | Dialogue Editor |
Sound | Stephanie Lowry | Music Editor |
Costume & Make-Up | Kelly E. Marlow | Key Hair Stylist |
Editing | Vanessa Galvez | Digital Intermediate Producer |
Costume & Make-Up | Fionagh Cush | Makeup Department Head |
Crew | Jed Dornoff | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Aimee Macabeo | Hair Supervisor |
Art | Scott Troha | Leadman |
Camera | Micky Froehlich | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Dhyana Forte | Makeup Artist |
Lighting | J. A. Byerly | Rigging Gaffer |
Crew | Corrina Roshea Bobb | Stunt Double |
Crew | Danny Wagner | Makeup Effects |
Sound | P.K. Hooker | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Mark Powers | Animation |
Art | Nikki Sass | Set Dresser |
Sound | Elizabeth Rainey | Foley |
Directing | Diane Durant | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Sarah Downer | Key Costumer |
Lighting | Elan Yaari | Chief Lighting Technician |
Crew | Gary Edelman | Transportation Coordinator |
Sound | Andrew Silver | Music Editor |
Sound | Andrew Silver | Supervising Music Editor |
Art | Aaron Sowd | Storyboard Artist |
Camera | Quantrell D. Colbert | Still Photographer |
Visual Effects | Dan Charbit | Visual Effects Supervisor |
Art | John Moredock | Set Designer |
Costume & Make-Up | Sara Cobbeldick | Set Costumer |
Sound | Ed White | Sound Mixer |
Editing | Natasha Leonnet | Digital Intermediate |
Crew | Kelly Bellini | Stunt Double |
Visual Effects | Carole-Anne Hébert | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Cynthia Mourou | Visual Effects Producer |
Production | Margaux Susi | Casting Assistant |
Production | Dylan Jury | Casting Associate |
Visual Effects | Ryan Bradley | Animation |
Visual Effects | Mélissa Massé | Visual Effects Coordinator |
Art | Michelle Sink Langford | Art Department Coordinator |
Art | Karen A. Felix | Property Master |
Art | Marlow Sanchez | Construction Coordinator |
Crew | Greg Tresan | Animal Coordinator |
Crew | Greg Tresan | Animal Wrangler |
Costume & Make-Up | Colleen Ehrlich | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Keith Hudson | Ager/Dyer |
Costume & Make-Up | Sara Pope | Tailor |
Camera | Chris D. Chapman | Dolly Grip |
Camera | Joe Duarte | Dolly Grip |
Lighting | Keith Cutler | Rigging Gaffer |
Crew | Cristian Spagnuolo | CG Supervisor |
Visual Effects | Jin Yong Kim | Matchmove Supervisor |
Visual Effects | Martin Fourat | VFX Editor |
Visual Effects | Catherine Perreault | VFX Editor |
Visual Effects | Aidan Fraser | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Jonathan Piche-Delorme | Visual Effects Supervisor |
Sound | Tony Crowe | ADR & Dubbing |
Sound | Phil Castellano Jr. | ADR & Dubbing |
Sound | Judah Getz | ADR & Dubbing |
Sound | Jonathan Klein | Foley |
Sound | David Jobe | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Kim Perrodin | Key Makeup Artist |
Sound | Kurt Peterson | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Tracie Morrison | Hairstylist |
Production | Dave Wilson | ADR Voice Casting |
Visual Effects | Alizée Plourde | Visual Effects Coordinator |
Art | Jayme Leach Long | Set Designer |
Crew | Malinda Shelley | Special Effects |
Crew | Greg Pruett | Special Effects |
Crew | Donny Eidson | Special Effects |
Crew | Budd Lower | Special Effects |
Lighting | Zach Dunlap | Lighting Technician |
Camera | Eric Rick Kline | Grip |
Crew | Oren Malik | Loader |
Crew | Carol Tresan | Animal Wrangler |
Crew | David 'Rudy' Grossman | CGI Supervisor |
Visual Effects | Lucas Glashoff | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Jacqueline Hagerty | Visual Effects Coordinator |
Art | Craig Gilmore | Storyboard Artist |
Directing | David Waters | Second Assistant Director |
Production | Rick Roesch | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Heather Morris | Hair Department Head |
Crew | Ashley Rae Trisler | Utility Stunts |
Camera | Jake Koenig | Grip |