Dallas Buyers Club (2013)
Baserad på den sanna historien om Ron Woodroof, en homofobisk narkoman som 1986 fick diagnosen fullt utvecklad HIV/AIDS, och beskedet att han bara hade trettio dagar kvar att leva. För att överleva började han smuggla ett läkemedel som fortfarande var olagligt i USA. Med hjälp av hans läkare och andra patienter skapade han Dallas Buyers Club, den första av flera som spreds över landet och erbjöd betalande medlemmar alternativa behandlingsmetoder.
Director: Jean-Marc Vallée
Matthew McConaughey Ron Woodroof |
|
Jennifer Garner Eve |
|
Jared Leto Rayon |
|
Denis O'Hare Dr. Sevard |
|
Steve Zahn Tucker |
|
Michael O'Neill Richard Barkley |
|
Dallas Roberts David Wayne |
|
Griffin Dunne Dr. Vass |
|
Kevin Rankin T.J. |
|
Donna DuPlantier Nurse Frazin |
|
Deneen Tyler Denise |
|
J.D. Evermore Clint |
|
Ian Casselberry Hispanic Orderly |
|
Noelle Wilcox Kelly |
|
Bradford Cox Sunny |
|
Rick Espaillat Michael |
|
Lawrence Turner Foreman |
|
Lucius Falick Freddie |
|
James DuMont Rayon's Father |
|
Jane McNeill Francine Suskind |
|
Don Brady Tucker's Father |
|
Matthew Thompson Effeminate Man |
|
Tony Bentley Judge |
|
Sean Boyd Border Agent |
|
Rachel Wulff News Anchor |
|
Neeona Neal Stripper |
|
Scott Takeda Mr. Yamata |
|
Jonathan Tabler Rick Ferris |
|
Joji Yoshida Dr. Hiroshi |
|
Carl Palmer FDA Customs Agent |
|
Martin Covert Ian |
|
Douglas M. Griffin Rog |
|
David Lichtenstein Cop |
|
Craig Borten Quicksilver Cowboy |
|
Henry Frost Gay Cowboy |
|
Arthur Smith Rodeo Announcer |
|
Adam Dunn Neddie Jay (uncredited) |
|
Juliet Reeves London Rodeo Girl (uncredited) |
|
Jeanine Hill Rodeo Girl (uncredited) |
|
Sarah Eilts Ron's Hooker (uncredited) |
|
Lily Virginia Filson Dancer (uncredited) |
|
Steffie Grote The Girl With The Snake Tattoo (uncredited) |
Production | Kerry Barden | Casting |
Costume & Make-Up | Robin Mathews | Makeup Department Head |
Production | Holly Wiersma | Executive Producer |
Production | Paul Schnee | Casting |
Art | John Paino | Production Design |
Production | David L. Bushell | Executive Producer |
Production | Robbie Brenner | Producer |
Production | Cassian Elwes | Executive Producer |
Directing | Jean-Marc Vallée | Director |
Editing | Jean-Marc Vallée | Editor |
Writing | Melisa Wallack | Writer |
Production | Rich Delia | Casting |
Art | Robert Covelman | Set Decoration |
Production | Nicolas Chartier | Executive Producer |
Production | Zev Foreman | Executive Producer |
Writing | Craig Borten | Writer |
Crew | Pierre Thériault | Post Production Supervisor |
Production | Logan Levy | Executive Producer |
Production | Rachel Winter | Producer |
Editing | Martin Pensa | Editor |
Art | Javiera Varas | Art Direction |
Production | Joe Newcomb | Executive Producer |
Production | Tony Notargiacomo | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Melanie Deforrest | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jennifer Kamrath | Key Set Costumer |
Art | Selina van den Brink | Set Decoration Buyer |
Costume & Make-Up | Linda Gardar | Costume Supervisor |
Art | Andrew Wert | Property Master |
Production | Nathan Ross | Executive Producer |
Camera | Luis Lopez DeVictoria | Camera Operator |
Art | Gus Coto | Leadman |
Camera | Anne Marie Fox | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Adruitha Lee | Hair Department Head |
Crew | A. Welch Lambeth | Transportation Coordinator |
Sound | Martin Pinsonnault | Sound Designer |
Sound | Martin Pinsonnault | Sound Effects Editor |
Sound | Martin Pinsonnault | Sound Supervisor |
Visual Effects | Marc Cote | VFX Supervisor |
Production | Michael Sledd | Unit Production Manager |
Production | Michael Sledd | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Kat Percy | Key Hair Stylist |
Art | Jessica Lee | Art Department Coordinator |
Sound | Simon Meilleur | Foley Artist |
Lighting | Sidney Brisco | Gaffer |
Sound | Dick Hansen | Production Sound Mixer |
Sound | Claire Pochon | Dialogue Editor |
Camera | Nicolas Marion | First Assistant Camera |
Production | Kolie Wegner | First Assistant Accountant |
Crew | Jeanmarie Murphy-Burke | Unit Publicist |
Sound | Jo Caron | Foley Recording Engineer |
Production | Parry Creedon | Production Supervisor |
Production | Parry Creedon | Co-Producer |
Sound | Mireille Morin | ADR Editor |
Production | Ian D. Navran | Assistant Production Coordinator |
Directing | Mona Medawar | Script Supervisor |
Production | Diana Ascher | Post Production Accountant |
Directing | Urs Hirschbiegel | First Assistant Director |
Crew | Alex Terzieff | Stunt Coordinator |
Sound | Anton Fischlin | Sound Designer |
Sound | Anton Fischlin | Sound Effects Editor |
Sound | Paul Col | First Assistant Sound Editor |
Sound | Paul Col | Foley Editor |
Production | Justin Coulter | Extras Casting |
Camera | Richard Ball | Key Grip |
Sound | Leonard Suwalski | Boom Operator |
Production | John R.C. Davis | Production Coordinator |
Directing | Mark C. Stevens | Second Assistant Director |
Crew | Rick Davis | Transportation Captain |
Sound | Samuel Gagnon-Thibodeau | Assistant Sound Editor |
Camera | Yves Bélanger | Director of Photography |
Art | David Dorretto | Construction Foreman |
Production | Les Arceneaux | Assistant Location Manager |
Lighting | Renaldo Jackson | Gaffer |
Production | Brian Evans | Production Accountant |
Camera | Jose Figueroa-Baez | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Kurt Swanson | Costume Design |
Costume & Make-Up | Bart Mueller | Costume Design |
Art | Hunter Wert | Assistant Property Master |
Art | Scot Middleton | Construction Coordinator |
Art | Roger Johnson | Graphic Designer |
Directing | Kevin Lum | Second Second Assistant Director |
Production | Leonard E. Reynolds III | Location Manager |
Crew | Katie Riggs | Special Effects Coordinator |