Ocean's Eleven (2001)
Danny planerar århundradets stöt - att länsa några av Las Vegas största casinon. Han tänker göra det under en omtalad boxningsmatch och till sin hjälp har han elva vassa killar som sätter allt på spel för att lyckas genomföra den farliga kuppen.
Director:
Steven Soderbergh
Writer:
Ted Griffin
George Clooney Danny Ocean |
|
Matt Damon Linus Caldwell |
|
Andy García Terry Benedict |
|
Brad Pitt Rusty Ryan |
|
Julia Roberts Tess Ocean |
|
Casey Affleck Virgil Malloy |
|
Scott Caan Turk Malloy |
|
Elliott Gould Reuben Tishkoff |
|
Eddie Jemison Livingston Dell |
|
Bernie Mac Frank Catton |
|
Shaobo Qin Yen |
|
Carl Reiner Saul Bloom |
|
Cecelia Ann Birt Board Member #1 (voice) |
|
Paul L. Nolan Board Member #2 (voice) |
|
Carol Florence Board Member #3 (voice) |
|
Lori Galinski Blackjack Dealer |
|
Mark Gantt Bartender |
|
Tim Perez Security Guard |
|
Frank Patton III Lockbox Carrier |
|
Jorge R. Hernandez FBI Man #1 |
|
Tim Snay FBI Man #2 |
|
Miguel Pérez Explosives Cop |
|
Lennox Lewis Self |
|
Wladimir Klitschko Self |
|
Barry Brandt Technician #1 |
|
William Patrick Johnson Technician #2 |
|
Robert Peters Eye-in-the-Sky Technician #1 |
|
David Jensen Eye-in-the-Sky Technician #2 |
|
Kelly Adkins Dancer |
|
Gregory Stenson Sentry |
|
Joe La Due Billy Tim Denham |
|
John C. Fiore Hotel Security |
|
Tommy Kordick Hotel Security |
|
Michael Delano Casino Manager ("Walsh") |
|
Charles La Russa Italian High Roller |
|
Anthony Allison French High Roller |
|
Ronn Soeda Japanese High Roller |
|
Robin Sachs Seller |
|
J.P. Manoux Aide-de-Camp |
|
Jerry Weintraub Denny Shields |
|
Frankie J. Allison High Roller Pit Boss |
|
James Curatola Baccarat Dealer |
|
Henry Silva Self |
|
Eydie Gormé Self |
|
Angie Dickinson Self |
|
Steve Lawrence Self |
|
Wayne Newton Self |
|
Siegfried Fischbacher Self |
|
Roy Horn Self |
|
Jim Lampley Self |
|
Larry Merchant Self |
|
Richard Reed Bucky Buchanan |
|
David Sontag Plainclothes Goon #1 |
|
Larry Sontag Plainclothes Goon #2 |
|
Bill Allison Guard |
|
Rusty Meyers Security Officer #1 |
|
Joe Coyle Security Officer #2 |
|
Scott L. Schwartz Bruiser |
|
Richard Steele Self |
|
John Robotham Uzi-Carrying Guard #1 |
|
Vincent M. Ward Uzi-Carrying Guard #2 |
|
Scott Beringer Head Goon |
|
Jim Alfonso Police Officer |
|
Tony Brown Chicago Train Commuter (uncredited) |
|
Don Cheadle Basher Tarr (uncredited) |
|
Holly Marie Combs Holly Marie Combs (uncredited) |
|
Topher Grace Topher Grace (uncredited) |
|
Joshua Jackson Joshua Jackson (uncredited) |
|
David Leitch Security Guard / X-Bag Man #1 (uncredited) |
|
Mike Malone Pickpocketed Man on Train (uncredited) |
|
Thomas Rosales Jr. Security Guard at Boxing Fight (uncredited) |
|
Kerry Rossall Flashback Security Guard (uncredited) |
|
Steven Soderbergh Vault-Bombing Thief (uncredited) |
|
Barry Watson Barry Watson (uncredited) |
|
Shane West Shane West (uncredited) |
Production | Debra Zane | Casting |
Production | Terri Taylor | Casting Associate |
Production | Bruce Berman | Executive Producer |
Directing | Steven Soderbergh | Director |
Camera | Steven Soderbergh | Director of Photography |
Writing | George Clayton Johnson | Original Film Writer |
Writing | Ted Griffin | Screenplay |
Writing | Jack Golden Russell | Original Film Writer |
Production | Jerry Weintraub | Producer |
Sound | David Holmes | Original Music Composer |
Art | Philip Messina | Production Design |
Editing | Stephen Mirrione | Editor |
Writing | Harry Brown | Original Film Writer |
Writing | Charles Lederer | Original Film Writer |
Production | John Hardy | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Jeffrey Kurland | Costume Design |
Crew | David Leitch | Stunt Double |
Art | Robert Woodruff | Assistant Art Director |
Editing | Douglas Crise | First Assistant Editor |
Crew | Mark De Alessandro | Stunts |
Visual Effects | William Budge | 3D Supervisor |
Art | Keith P. Cunningham | Art Direction |
Art | Kristen Toscano Messina | Set Decoration |
Sound | Stephen Hilton | Music Programmer |
Sound | David Betancourt | Foley Mixer |
Sound | Dawn Fintor | Foley |
Sound | Dawn Fintor | Foley Artist |
Sound | Alicia Stevenson | Foley |
Costume & Make-Up | Kathrine Gordon | Hair Department Head |
Production | Susan Ekins | Executive Producer |
Production | R.J. Louis | Co-Producer |
Camera | David Jensen | Grip |
Costume & Make-Up | Christien Tinsley | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Costume & Make-Up | Waldo Sanchez | Hairstylist |
Art | Richard Boris | Greensman |
Crew | Rick Avery | Stunt Driver |
Crew | Al Cerullo | Pilot |
Sound | Frankie Pine | Music Consultant |
Crew | Steven Lambert | Stunts |
Directing | Gregory Jacobs | First Assistant Director |
Crew | John Robotham | Stunt Coordinator |
Crew | Brad Martin | Stunts |
Crew | Brad Martin | Stunt Double |
Crew | Corey Michael Eubanks | Stunts |
Crew | Bob Minor | Stunts |
Crew | Cheryl Lawson | Stunts |
Crew | Mark Vance | Animal Wrangler |
Costume & Make-Up | Richard Dean | Makeup Artist |
Sound | Ron Bedrosian | ADR Mixer |
Crew | Chic Daniel | Technical Advisor |
Costume & Make-Up | Shoshana Rubin | Set Costumer |
Art | Christian Zimmermann | Standby Painter |
Production | Frederic W. Brost | Unit Production Manager |
Crew | Richard Bucher | Stunt Double |
Directing | Natalie Van Doren | Second Unit Director |
Lighting | James Plannette | Chief Lighting Technician |
Art | Mike Malone | Set Dresser |
Art | Shana Sigmond | Set Buyer |
Sound | Zach Danziger | Musician |
Costume & Make-Up | Julie Hewett | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Victoria DeKay | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Jean Ann Black | Makeup Artist |
Crew | Kevin Hannigan | Special Effects Coordinator |
Crew | Shane Greedy | Transportation Captain |
Sound | Mike Chock | Sound Editor |
Sound | Larry Blake | Supervising Sound Editor |
Sound | Larry Blake | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Robert Wojewodski | Assistant Costume Designer |
Art | Chris Snyder | Construction Coordinator |
Crew | Michael Cassidy | Stunts |
Sound | Randall L. Johnson | Boom Operator |
Art | Steven Melton | Property Master |
Art | Dawn Brown | Set Designer |
Crew | Jon Carpenter | Transportation Coordinator |
Directing | Annie Welles | Script Supervisor |
Camera | Bob Marshak | Still Photographer |
Visual Effects | Thomas J. Smith | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Russell Ayer | Lighting Technician |
Production | Karen Jarnecke | Production Coordinator |
Camera | Duane Manwiller | Steadicam Operator |
Camera | Barry Idoine | First Assistant Camera |
Production | Robin Le Chanu | Production Supervisor |
Production | Spooky Stevens | Publicist |
Visual Effects | Carl S.G. Moore | Visual Effects Coordinator |
Crew | Jackie Brady Baugh | Production Controller |
Art | Scott Bobbitt | Leadman |
Costume & Make-Up | Bonnie Clevering | Hairstylist |
Crew | Serge Sretschinsky | CG Supervisor |
Production | Charles Miller | Production Manager |
Production | Ken Lavet | Location Manager |
Art | Wylie Griffin | Art Department Coordinator |
Production | John Sanchez | Production Secretary |
Crew | Eliza Coleman | Stunts |
Costume & Make-Up | Roxanne Wightman | Key Hair Stylist |
Production | Kevin Field | Production Executive |
Art | Francesco Franco Ferrara | Painter |
Lighting | R. Michael De Chellis | Rigging Gaffer |
Camera | James W. Apted | Second Assistant Camera |
Crew | Jeff Winn | Craft Service |
Art | Blair Huizingh | Assistant Art Director |
Visual Effects | Michael S. Pryor | Visual Effects Producer |
Camera | Bobby Brown | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Elaine Maser | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Fran Vega-Buck | Set Costumer |
Costume & Make-Up | KG Ramsey | Hairstylist |
Lighting | Kent Baker | Key Rigging Grip |
Art | Lance Larson | Assistant Property Master |
Crew | Brian Avery | Utility Stunts |
Crew | Sean Rourke | Visual Effects Editor |
Sound | Paul Ledford | Production Sound Mixer |
Production | Mark Scoon | Executive In Charge Of Production |
Production | Caleb Duffy | Assistant Location Manager |
Crew | Joseph Keideth | Security |
Crew | Dana Dru Evenson | Stunts |
Camera | Al LaVerde | Key Grip |
Crew | Joni Avery | Stunts |
Art | James J. Burke | Art Department Assistant |
Art | Robert Camron | Set Dresser |
Crew | Dennis Richardson | Carpenter |
Crew | Antoine Mascaro | Chef |
Crew | Jarod Abbatoye | Driver |
Crew | Timothy Tillman | Loader |
Crew | Betsy Dennis | Post Production Assistant |
Crew | Caitlin Maloney | Post Production Supervisor |
Production | Lisa Hatch | Production Assistant |
Crew | Craig Zumbroegel | Propmaker |
Crew | Keri Littledeer | Set Medic |
Crew | Daniel Berkowitz | Set Production Assistant |
Crew | Zeen Jones | Stand In |
Crew | Dauv McNeely | Video Assist Operator |
Editing | Dana Ross | Color Timer |
Lighting | Albert Hood | Electrician |
Production | Gladys Kaye McCall | Production Accountant |
Sound | F. Scott Taylor | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | David Rey | Digital Compositors |
Art | Len Morganti | Storyboard Artist |
Crew | Steve Hai | Translator |
Directing | Gary Romolo Fiorelli | Second Assistant Director |
Sound | James Christopher | Foley Editor |
Sound | Ryan Ferro | Utility Sound |
Production | Pamela Lynn Thomas | Casting Assistant |
Crew | Anita Hart | Stunts |
Art | Leslie Coogan | Set Decorating Coordinator |
Camera | Paul Threlkeld | Dolly Grip |
Camera | Jonathan Leary | Grip |
Costume & Make-Up | Sharon Fauvel | Ager/Dyer |
Costume & Make-Up | Haleen K. Holt | Costume Illustrator |
Directing | Trey Batchelor | First Assistant Director |
Directing | Trey Batchelor | Second Assistant Director |
Editing | Paul Tanzillo Jr. | Negative Cutter |
Production | Ken Ungrodt | Assistant Production Coordinator |
Production | Roxann Langlois | Travel Coordinator |
Lighting | Eric Sagot | Assistant Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Nigel Boyd | Costumer |
Art | Craig T. Shordon | Set Painter |
Editing | Norman R. Walker | Assistant Editor |
Crew | Garnet Baril | Special Effects Technician |
Directing | William D. Robinson | Second Second Assistant Director |
Editing | Jonathan Malden | Colorist |
Costume & Make-Up | Chris Newlander | Key Costumer |
Directing | Basti Van Der Woude | Second Second Assistant Director |
Art | Jonathan A. Davidson | Construction Grip |
Camera | Lance Rieck | Assistant Camera |
Camera | Rick Harris | Best Boy Grip |
Production | Dan Rosenfelt | Location Assistant |
Production | Kim Pinkstaff | Executive Assistant |
Directing | Claire Alderton | First Assistant Director |