Don McKellar Patrick Wheeler |
|
Sandra Oh Sandra |
|
Roberta Maxwell Mrs. Wheeler |
|
Robin Gammell Mr. Wheeler |
|
Sarah Polley Jennifer Wheeler |
|
Trent McMullen Alex |
|
Charmion King Grandmother |
|
Jessica Booker Rose |
|
David Cronenberg Duncan |
|
Tracy Wright Donna |
|
Callum Keith Rennie Craig Zwiller |
|
Karen Glave Lily |
|
Arsinée Khanjian Streetcar Mother |
|
Chandey Michaels Streetcar Daughter |
|
Geneviève Bujold Mrs. Carlton |
|
Bryan Renfro Angry Driver |
|
François Girard Wild Guy #1 |
|
Daniel Iron Wild Guy #2 |
|
Bruce McDonald Wild Guy #3 |
|
Michael McMurtry Menzies |
|
Pierre Elrick Cousin Ernie |
|
Kirsten Johnson Reveller #1 |
|
Regan Moore Reveller #2 |
|
Darren O'Donnell Reveller #3 |
|
Bob Martin T.V. Newscaster |
|
Michael Barry Marty |
|
Nathalie Shats Marty's Girlfriend |
|
Tom McCamus Radio D.J. (voice) |
|
Jackie Burroughs The Runner |
Production | Niv Fichman | Producer |
Production | Diane Kerbel | Casting |
Production | Carole Scotta | Executive Producer |
Production | Caroline Benjo | Executive Producer |
Production | Daniel Iron | Producer |
Directing | Don McKellar | Director |
Writing | Don McKellar | Writer |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Sound | Andy Malcolm | Foley Artist |
Art | John Dondertman | Production Design |
Camera | Douglas Koch | Director of Photography |
Production | Jennifer Jonas | Associate Producer |
Directing | Jennifer Jonas | First Assistant Director |
Sound | Christopher Donaldson | Music Editor |
Editing | Christopher Donaldson | Assistant Editor |
Sound | David Rose | ADR Recordist |
Sound | Rick Canelli | ADR Recordist |
Sound | Steve Munro | Sound Designer |
Costume & Make-Up | Lea Carlson | Costume Design |
Crew | C.J. Lusby | Stunts |
Editing | Reginald Harkema | Editor |
Sound | Tony Van den Akker | Foley Mixer |
Crew | Jody Shapiro | Post Production Supervisor |
Sound | Paul A. Sharpe | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Patricia Cuccia | Set Decoration |
Sound | Alexina Louie | Original Music Composer |
Sound | Alex Pauk | Original Music Composer |
Directing | Maria Popoff | Third Assistant Director |
Production | Joseph Boccia | Unit Production Manager |
Production | Joseph Boccia | Co-Producer |
Camera | Patrick McGowan | First Assistant Camera |
Crew | Edward A. Queffelec | Stunts |
Costume & Make-Up | Catherine Viot | Assistant Makeup Artist |
Sound | Dean Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Miguel Nunes | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Oliver Olsen | Script Supervisor |
Crew | Phil Chiu | Stunts |
Crew | Peter Szkoda | Stunt Coordinator |
Crew | Stephanie Keating | Unit Publicist |
Sound | Alan Zielonko | Boom Operator |
Lighting | Edward Mikolic | Gaffer |
Art | Michael Followes | Property Master |
Lighting | Byrd Dickens | Best Boy Electric |
Camera | Richard Emerson | Key Grip |
Crew | Billy Oliver | Stunts |
Art | Kei Ng | Art Direction |
Costume & Make-Up | Sarah Fairbairn | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Clara Dinunzio | Hairstylist |
Production | Robin M. Reelis | Production Coordinator |
Camera | Robert Cochrane | Dolly Grip |
Camera | Richard Ball | Best Boy Grip |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Recordist |
Sound | David Drainie Taylor | Dialogue Editor |
Directing | Annie Bradley | Third Assistant Director |
Crew | Patrick Mark | Stunts |
Crew | Erin Jarvis | Stunts |
Crew | Mary Fallick | Stunts |
Sound | Colin Baxter | Music Editor |
Costume & Make-Up | Zak Baird | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Josie Licata | Assistant Makeup Artist |
Directing | Trent Hurry | Second Assistant Director |
Sound | Ray Campbell | ADR Recordist |
Sound | Tim Roberts | ADR Editor |
Camera | Diana Alvarez | Second Assistant Camera |
Camera | Cylla Von Tiedemann | Still Photographer |
Production | Lisa Lavorato | Production Accountant |