Phantasm III: Lord of the Dead (1994)
Mike och Reggie fortsätter kampen mot den mystiska Tall Man och hans hantlangare.
Director: Don Coscarelli
A. Michael Baldwin Mike |
|
Reggie Bannister Reggie |
|
Bill Thornbury Jody |
|
Gloria Lynne Henry Rocky |
|
Kevin Connors Tim |
|
Cindy Ambuehl Edna |
|
John Davis Chandler Henry |
|
Brooks Gardner Rufus |
|
Angus Scrimm The Tall Man |
|
Irene Roseen Demon Nurse |
|
Sarah Scott Davis Tanesha |
|
Duane Tucker Motel Owner |
|
Claire Benedek Tim's Mother |
|
Wendy Way Woman at Orphanage |
|
Robert Beecher Gas Station Attendant |
Sound | Dane A. Davis | Supervising Sound Editor |
Camera | Scott Kevan | Second Assistant Camera |
Sound | Christopher L. Stone | Music |
Editing | Norman Buckley | Editor |
Directing | Don Coscarelli | Director |
Production | Don Coscarelli | Producer |
Production | Don Coscarelli | Executive Producer |
Writing | Don Coscarelli | Writer |
Sound | Fred Myrow | Music |
Editing | Scott J. Gill | Assistant Editor |
Sound | Martin J. Bram | Dialogue Editor |
Production | Seth Blair | Producer |
Sound | G.W. Brown | ADR Supervisor |
Sound | Kimberly Lowe Voigt | Dialogue Editor |
Sound | Todd Toon | Sound Effects Editor |
Sound | Tom Hammond | Foley Editor |
Sound | Charles W. Ritter | Foley Editor |
Sound | Sean Rowe | Foley Artist |
Crew | Donna Keegan | Stunts |
Art | Candi Guterres | Art Direction |
Art | Charley Cabrera | Set Decoration |
Production | Paul Bunnell | Production Assistant |
Art | Ken Aichele | Production Design |
Art | Wendy Guidery | Art Direction |
Camera | Chris Chomyn | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Carla Gibbons | Costume Design |
Production | Jacklynn Briskey | Casting |
Sound | Laura Macias | Foley Artist |
Crew | Nadine Bass | Additional Script Supervisor |
Sound | Brad Sherman | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gary C. Bourgeois | Sound Re-Recording Mixer |
Lighting | Brian Louks | Gaffer |
Directing | Randi Feldman | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Lisa Marie Rosenberg | Hairstylist |
Sound | Kurt Nicholas Forshager | Foley Editor |
Production | Jeffrey Berk | Production Coordinator |
Camera | Alan Koshiyama | First Assistant Camera |
Sound | Dean Drabin | Foley Mixer |
Directing | Jeff Shiffman | First Assistant Director |
Camera | Vidal Cohen | Best Boy Grip |
Production | Keith Douglas Kramer | Location Manager |
Costume & Make-Up | Lisa Dyehouse | Costumer |
Sound | Ann Hadsell | Foley Recordist |
Sound | Joan Chamberlain | ADR Recordist |
Sound | Rudy J. Lara | Sound Recordist |
Sound | Brian Ruberg | ADR Mixer |
Camera | Dan Ayers | Steadicam Operator |
Camera | John Mang | Key Grip |
Costume & Make-Up | Edward Wada | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Melanie A. Kay | Makeup Artist |
Art | Jarris A.H.V. Vonzombie | Assistant Property Master |
Art | Peter S. Combs | Construction Coordinator |
Art | Jeffrey Kim | Leadman |
Art | Tim I. Miller | Property Master |
Lighting | Chris Shaw | Best Boy Electric |
Camera | Mindaugas Blaudziunas | Camera Operator |
Lighting | Ngoli Vukani Nyirenda | Electrician |
Lighting | Michael McGarry | Electrician |
Camera | Anthony T. Jones | Grip |
Camera | Denny Logan | Grip |
Camera | Elizabeth J. Annas | Still Photographer |
Camera | Scott Redinger-Libolt | Still Photographer |
Production | Kebe Dunn | Casting Assistant |
Editing | Ruben Guerrero | Color Timer |
Editing | Chris Weber | Negative Cutter |
Editing | Gary Weber | Negative Cutter |
Production | Jim Schneeweis | Assistant Production Coordinator |
Crew | Beth Anthony | Craft Service |
Production | Brooke H. Burling | Production Assistant |
Production | Jessica Caggiano | Production Assistant |
Production | Jimmie Crain | Production Assistant |
Production | Susan DeLangis | Production Assistant |
Production | Cari Frankson | Production Assistant |
Production | Charles Madrid | Production Assistant |
Production | Glenn Nivens | Production Assistant |
Production | Kenneth Toops | Production Assistant |
Production | Maura Draheim | Production Assistant |
Sound | Dan Stickler | Boom Operator |
Sound | Peter Brancaccio | Sound Effects Editor |
Sound | Gary Gossett | Sound Mixer |
Crew | John Stewart | Stunt Coordinator |
Production | Andrzej Kozłowski | Production Assistant |
Art | Victor Ortado | Swing |