The Proposition (2005)
ActionÄventyrKriminalDramaThrillerVästern
Australien på 1800-talet. Ett gäng på tre bröder anklagas för att ha våldtagit en kvinna. En av bröderna är på väg att hängas, de två andra är fortfarande på fri fot. Den siste brodern släpps för att döda sin storebror, brödragängets ledare.
Director:
John Hillcoat
Writer:
Nick Cave
Guy Pearce Charlie Burns |
|
Ray Winstone Captain Morris Stanley |
|
Danny Huston Arthur Burns |
|
John Hurt Jellon Lamb |
|
David Wenham Eden Fletcher |
|
Emily Watson Martha Stanley |
|
Richard Wilson Mike Burns |
|
Noah Taylor Brian O'Leary |
|
Jeremy Madrona Asian Prostitute |
|
Jae Mamuyac Asian Prostitute |
|
Mick Roughan Mad Jack Bradshaw |
|
Shane Watt John Gordon |
|
Robert Morgan Sergeant Lawrence |
|
David Gulpilil Jacko |
|
Bryan Probets Officer Dunn |
|
Oliver Ackland Patrick Hopkins |
|
David Vallon Tom Cox |
|
Daniel Parker Henry Clark |
|
Carl Rush Robert Borland |
|
Gary Waddell Officer Davenport |
|
Iain Gardiner Officer Matthews |
|
Bogdan Koca Paul Broussard |
|
Sue Dwyer Mrs. Broussard |
|
Lance Medlin Dan O'Reilly |
|
Rodney Boschman Tobey |
|
Boris Brkic Officer Halloway |
|
Ned Rose Old Aboriginal |
|
Leah Purcell Queenie |
|
Tom Budge Samuel Stoat |
|
Tom E. Lewis Two Bob |
|
Ralph Cotterill Dr. Bantrey |
|
Max Age Thommo |
|
Jerry Solomon Blinky |
Production | Robert Jones | Executive Producer |
Editing | Jon Gregory | Editor |
Camera | Benoît Delhomme | Director of Photography |
Production | Michael Hamlyn | Executive Producer |
Production | Nikki Barrett | Casting |
Writing | Nick Cave | Screenplay |
Sound | Nick Cave | Original Music Composer |
Sound | Nick Cave | Vocals |
Sound | Warren Ellis | Original Music Composer |
Sound | Warren Ellis | Musician |
Production | Brendan Donnison | ADR Voice Casting |
Production | Gary Davy | Casting |
Art | Maxine Dennett | Art Department Assistant |
Production | Chris Auty | Executive Producer |
Crew | Kami Naghdi | Legal Services |
Crew | Bryce Menzies | Legal Services |
Sound | Tim Alban | Foley Recordist |
Directing | John Hillcoat | Director |
Art | Chris Kennedy | Production Design |
Production | James Atherton | Executive Producer |
Production | Gina Black | Line Producer |
Production | Pam Collis | Associate Producer |
Production | Sara Giles | Executive Producer |
Production | Michael Henry | Executive Producer |
Production | Norman Humphrey | Executive Producer |
Production | Chiara Menage | Producer |
Production | Jackie O'Sullivan | Producer |
Production | Christopher Simon | Associate Producer |
Production | Cat Villiers | Producer |
Production | Brock Norman Brock | Production Executive |
Crew | Mick Roughan | Health and Safety |
Costume & Make-Up | Margot Wilson | Costume Design |
Sound | Chris Goodes | ADR Recordist |
Costume & Make-Up | Sally Gordon | Key Makeup Artist |
Sound | Anthony Faust | ADR Recordist |
Sound | Gerard McCann | Music Editor |
Sound | Gerard McCann | Music Supervisor |
Crew | Ric Anderson | Stunt Coordinator |
Crew | Angela Moore | Stunts |
Crew | Angela Moore | Stunt Double |
Camera | Kerry Brown | Still Photographer |
Camera | Kerry Brown | Epk Camera Operator |
Art | Bill Booth | Art Direction |
Costume & Make-Up | Kym Sainsbury | Prosthetics |
Art | Tricia McInally | Art Department Coordinator |
Art | Lenny Holmdahl | Assistant Set Decoration |
Art | Paula Whiteway | Set Designer |
Sound | Craig Walmsley | Sound Recordist |
Production | Tony Clarke | Location Manager |
Visual Effects | Robert Duncan | Visual Effects Supervisor |
Sound | Andrew Neil | ADR Recordist |
Crew | Sandra Butterworth | Dialogue Coach |
Visual Effects | Maria Stroka | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Zeljka Stanin | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Zeljka Stanin | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Anita Lowe | Key Hairdresser |
Lighting | Stephen Head | Best Boy Electric |
Crew | Fiona Searson | Unit Publicist |
Sound | Richard Stockdale | Dolby Consultant |
Sound | Ted Swanscott | ADR Mixer |
Sound | Andy Wright | ADR Recordist |
Art | Marko Anttonen | Set Designer |
Camera | Simon Finney | Second Unit Director of Photography |
Sound | Jack Gillies | Sound Effects Editor |
Sound | Paul Davies | Supervising Sound Editor |
Sound | Mark Appleby | Sound Re-Recording Assistant |
Production | Brett Thornquest | Production Accountant |
Art | Jill Eden | Set Decoration |
Art | Marita Mussett | Art Direction |
Art | Bernie Childs | Construction Coordinator |
Directing | Joanne McLennan | Script Supervisor |
Sound | Ian Morgan | ADR Supervisor |
Art | Andrew Grose | Set Dresser |
Crew | Jeff Gribble | Armorer |
Production | Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Costume & Make-Up | Lyn Askew | Costume Supervisor |
Crew | Joe Stick | Generator Operator |
Sound | Nick Foley | ADR Recordist |
Crew | Julia Wilson Dickson | Dialogue Coach |
Art | Kim Prentice | Art Department Assistant |
Sound | George Vjestica | Musician |
Visual Effects | Piers Hampton | Visual Effects Producer |
Sound | Jenny Sutcliffe | Boom Operator |
Sound | Richard Davey | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Polly Borland | Still Photographer |
Art | Temple Clark | Storyboard Artist |
Art | Brad Howard | Construction Buyer |
Editing | Ian Seymour | Associate Editor |
Directing | Peter McLennan | Second Second Assistant Director |
Visual Effects | Andy Burrow | Cyber Scanning Supervisor |
Sound | Anna Bertmark | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Gloria Bava | Tailor |
Crew | Chris Weir | Carpenter |
Crew | Noel McCartney | Carpenter |
Art | Dianne Bennett | Greensman |
Lighting | Jesse Moyes | Electrician |
Crew | Darko Tuscan | Health and Safety |
Crew | Louise Seymour | Post Production Supervisor |
Editing | Tom Lindsay | First Assistant Editor |
Crew | Tim Johnson | Legal Services |
Production | Stephen Boyle | Production Accountant |
Crew | Katie Brock | Animal Wrangler |
Crew | John Medland | Animal Wrangler |
Production | Danny Long | Casting Assistant |
Production | Lucy Whitton | Researcher |
Production | Jane Corden | Production Accountant |
Editing | Adam Glasman | Colorist |
Sound | James Hamilton | Foley Artist |
Camera | Paul Murphy | Assistant Grip |
Camera | Brett Marks | Key Grip |
Production | Judith Cruden | Extras Casting |
Art | Richard Nitz | Standby Carpenter |
Visual Effects | Jason Horley | Matte Painter |
Camera | Michael Larcombe | Grip |
Camera | David 'Rusty' Leckonby | Best Boy Grip |
Sound | Stacey Parish | Sound Assistant |
Costume & Make-Up | Lea Dixon | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lea Dixon | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Bronwyn Fitzgerald | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Bronwyn Fitzgerald | Hairstylist |
Art | Hayley Booth | Art Department Assistant |
Art | Scott Booth | Art Department Assistant |
Art | Fredrick Dempsey | Art Department Assistant |
Crew | John A. Finn | Carpenter |
Crew | Richard Meldrum | Carpenter |
Crew | David Passlow | Carpenter |
Crew | Lester Prentice | Carpenter |
Crew | Allan Wessling | Carpenter |
Crew | Michael Hayward | Carpenter |
Art | Kevin Childs | Construction Buyer |
Art | James Howard | Construction Buyer |
Art | Kim Howard | Construction Manager |
Art | Wendy Buick | Graphic Designer |
Art | Trina Thomson | Painter |
Crew | David John Franks | Prop Maker |
Art | Steve Taylor | Property Master |
Crew | Owen Kingsford-Bean | Scenic Artist |
Crew | Chris Williams | Scenic Artist |
Art | Martin Ash | Set Designer |
Art | Josh Madrers | Set Designer |
Art | Nick Hartigan | Set Dresser |
Art | Anthony Short | Storyboard Artist |
Camera | Justin Sykes | Assistant Grip |
Camera | Joel Russell | Assistant Grip |
Camera | Graham Dunn | Grip |
Camera | Graham Dunn | Assistant Grip |
Camera | Troy Reichman | Clapper Loader |
Camera | Lee Mariano | Clapper Loader |
Lighting | Steve Gordon | Electrician |
Camera | Margie McClymont | Focus Puller |
Camera | Brett Matthews | Focus Puller |
Lighting | Graham Rutherford | Gaffer |
Crew | Adam Grice | Generator Operator |
Lighting | Michael 'Wildman' Rutherford | Lighting Technician |
Lighting | Mark Watson | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Candice Weiler | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Marcia Lidden | Costumer |
Costume & Make-Up | Cheryl Pike | Costumer |
Visual Effects | Kate Cuffin | Visual Effects Compositor |
Visual Effects | John Sharp | Visual Effects Compositor |
Visual Effects | Sarah Gower | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Dan Lavender | Visual Effects Technical Director |
Crew | Rhiannon Porter | Special Effects Coordinator |
Crew | Joe Amalfi | Special Effects Technician |
Crew | Neil Lorenz | Special Effects Technician |
Crew | Owen Pawsey | Special Effects Technician |
Crew | Jarid Clifford | Armorer |
Crew | Robert Parsons | Armorer |
Visual Effects | Steve Courtney | Special Effects Supervisor |
Crew | Steve Courtney | Supervising Armorer |
Production | Andrew Hardwick | Assistant Production Coordinator |
Production | Rachel James | Post Production Accountant |
Production | Deborah Sutherland | Production Accountant |
Production | Denise Farrell | Production Accountant |
Production | Kate Meyers | Production Accountant |
Production | Kirsten Bodenstedt | Production Assistant |
Production | Stephen Hart | Production Assistant |
Production | Jennifer Des Champs | Production Coordinator |
Production | Nicki Ellis | Production Coordinator |
Crew | Gai Steele | Legal Services |
Crew | Duncan Gordon | Legal Services |
Crew | Nina Stevenson | Legal Services |
Crew | Peter Dally | Legal Services |
Crew | Rupert Mahon | Legal Services |
Crew | Sarah Bing | Legal Services |
Crew | Ed Fellows | Legal Services |
Crew | Emily Spence | Legal Services |
Production | Richard Smith | Production Runner |
Production | Annalise Davis | Research Assistant |
Production | M.L. Hillcoat | Researcher |
Writing | Geoffrey Cox | Script Editor |
Production | Inge Stainlay | Second Assistant Accountant |
Art | Damon Murray | Title Designer |
Art | Stephen Sorrell | Title Designer |
Production | Megan Clarke | Travel Coordinator |
Sound | Alison Brown | Dialogue Editor |
Production | Chris Brown | Producer |
Production | Libby Mourant | Production Manager |
Crew | Fred Hughes | Carpenter |
Costume & Make-Up | Alex Barton | Costume Standby |
Sound | Jim White | Musician |
Directing | Chris Sheen | Third Assistant Director |
Directing | Darren Mallett | First Assistant Director |
Directing | Vera Biffone | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Amy Haviland | Costume Standby |
Sound | Melissa Lee | ADR Coordinator |
Crew | Jason Clee | Carpenter |
Crew | Michael Meehan | Carpenter |
Production | Graeme Suhr | Unit Manager |
Crew | Andrew Bishop | Carpenter |
Crew | Geoff Bradley | Carpenter |
Art | Dave Catton | Sign Painter |
Crew | Greg Hillcoat | Carpenter |
Crew | Kane Lowe | Carpenter |
Crew | Terry Lowe | Carpenter |
Art | Kris Swales | Runner Art Department |
Crew | Hans Verbeek | Carpenter |
Sound | Anne Pamphilon | Sound Post Production Coordinator |
Production | Jessica J. Ball | Assistant Location Manager |
Sound | Martha Murphy Badger | Vocals |
Sound | Doug Leitch | Musician |
Sound | Marty Casey | Musician |
Crew | Melissa Agnew | Dialogue Coach |