Draktränaren 3 (2019)
Det som började som en osannolik vänskap mellan en tonårig viking och en fantastisk Nattfasa-drake har vuxit till en episk trilogi som spänner över hela deras liv. I nästa kapitel kommer Hicke och Tandlöse äntligen att upptäcka sina sanna öden; Hicke som byn Berks ledare, tillsammans med Astrid, och Tandlöse som drakledare för alla Nattfasor. Deras vänskap prövas hårdare än någonsin tidigare, när de möter både det mörkaste hot de någonsin bekämpat och en kvinnlig Nattfasa.
Director:
Dean DeBlois
Writer:
Dean DeBlois
Jay Baruchel Hiccup (voice) |
|
America Ferrera Astrid (voice) |
|
F. Murray Abraham Grimmel (voice) |
|
Cate Blanchett Valka (voice) |
|
Gerard Butler Stoick (voice) |
|
Craig Ferguson Gobber (voice) |
|
Jonah Hill Snotlout (voice) |
|
Christopher Mintz-Plasse Fishlegs (voice) |
|
Kristen Wiig Ruffnut (voice) |
|
Kit Harington Eret (voice) |
|
Justin Rupple Tuffnut (voice) |
|
Robin Atkin Downes Ack (voice) |
|
Kieron Elliott Hoark (voice) |
|
Julia Emelin Griselda the Grevious (voice) |
|
Gideon Emery Trapper (voice) |
|
Ashley Jensen Phlegma (voice) |
|
AJ Kane Young Hiccup (voice) |
|
Ólafur Darri Ólafsson Ragnar the Rock (voice) |
|
James Sie Chaghatai Khan (voice) |
|
David Tennant Spitelout / Ivar the Whitless (voice) |
Visual Effects | Carter Goodrich | Character Designer |
Sound | John Powell | Original Music Composer |
Production | Bonnie Arnold | Producer |
Production | Doug Davison | Co-Producer |
Production | Roy Lee | Co-Producer |
Production | Brad Lewis | Producer |
Sound | Randy Thom | Sound Designer |
Sound | Randy Thom | Supervising Sound Editor |
Writing | Cressida Cowell | Book |
Production | Chris Sanders | Executive Producer |
Editing | John K. Carr | Editor |
Writing | Dean DeBlois | Screenplay |
Directing | Dean DeBlois | Director |
Production | Dean DeBlois | Executive Producer |
Writing | Dean DeBlois | Story |
Sound | Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Production | John Powers Middleton | Executive Producer |
Sound | Scott R. Lewis | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Tighe Sheldon | Sound |
Visual Effects | Simon Otto | Animation |
Visual Effects | Megha Davalath | Animation |
Production | Kate Spencer | Co-Producer |
Production | Michael A. Connolly | Co-Producer |
Sound | Brian Chumney | Supervising Sound Editor |
Crew | Chris Hewitt | Post Production Assistant |
Production | Brent Hutchins | Production Manager |
Production | Brent Hutchins | Production Supervisor |
Visual Effects | Christina N. de Juan | Visual Effects |
Visual Effects | Willem Drees | Visual Effects |
Visual Effects | Colleen O'Hagan | Visual Effects |
Visual Effects | Hongseo Park | Visual Effects |
Visual Effects | Dave Walvoord | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Leo Sanchez Barbosa | Animation |
Camera | Gil Zimmerman | Director of Photography |
Production | Tucker Scott Alleborn | Production Coordinator |
Crew | Jennifer J. Pan | Supervising Technical Director |
Art | Nelson Yokota | Storyboard Artist |
Production | Jed Schlanger | Co-Producer |
Visual Effects | Andrew Harkins | Animation |
Art | Pierre-Olivier Vincent | Production Design |
Editing | Brit DeLillo | Assistant Editor |
Editing | Natalia Cronembold | Associate Editor |
Production | Tyler Shelton | Production Supervisor |
Production | Peter Litvack | Production Supervisor |
Production | Mary Melendez | Production Supervisor |
Production | Henri Hovhanesyan | Production Supervisor |
Production | Jessica Bayliss | Production Supervisor |
Production | Allison Bernardi Stauth | Production Supervisor |
Writing | Chris Palmer | Story Artist |
Visual Effects | Lisa Curtis Saunders | Pipeline Technical Director |
Art | Stephanie Stine | Storyboard Artist |